


„Bo każde dziecko zasługuje na szczęśliwe dzieciństwo.
Zdarza się, że dzień 9-letniej Kasi zaczyna się od gotowania mleka i przewijania niemowlaka, potem pakuje plecak do szkoły, a wieczorem uczy się na kartkówkę. Bywają dni, gdy obowiązków jest jeszcze więcej. Dodatkowe zadania spadły na nią, gdy jej mama zachorowała na depresję i straciła siły. Jako najstarsza z rodzeństwa, Kasia musiała przejąć dorosłe obowiązki, opiekując się młodszym bratem.
Takie sytuacje nie są rzadkością. Każdy może jednak pomóc dzieciom takim jak Kasia, przekazując 1,5% podatku na wsparcie Domu Aniołów Stróżów. Wystarczy wpisać KRS 0000009221 w deklaracji PIT. Środki te są niezbędne do utrzymania drugich Domów i zapewnienia dzieciom codziennej opieki.
– Jeśli, tak jak my, wierzysz, że każde dziecko zasługuje na szczęśliwe dzieciństwo, możesz pomóc je im zapewnić – mówi Monika Bajka, prezeska Domu Aniołów Stróżów. – Wiele dzieci, które do nas trafiają, mierzy się z trudnościami, które nie powinny być częścią ich dorastania. Naszym celem jest dać im przestrzeń, w której mogą czuć się bezpiecznie, rozwijać się i po prostu być dziećmi – wyjaśnia. Nie tylko Kasia otrzymała pomoc od Aniołów. Adaś, 7-latek, który trafił do stowarzyszenia z pluszowym zającem pod pachą, również odnalazł tu wsparcie i ciepło. Przyszedł smutny i zamknięty w sobie – w jego domu brakowało poczucia bezpieczeństwa, a on sam czuł się gorszy od rówieśników. Jego największym marzeniem była zwykła śniadaniówka, żeby móc być jak inne dzieci. Dzięki Domowi Aniołów Stróżów nie tylko ją dostał – przeżył też swoje pierwsze radosne święta, a jego tata otrzymał wsparcie w znalezieniu pracy i rozpoczął terapię.
Właśnie takim dzieciom pomaga Dom Aniołów Stróżów. Stowarzyszenie wspiera ponad 600 maluchów i nastolatków, którzy potrzebują dodatkowej opieki. Ponad 30-letnia historia Aniołów rozpoczęła się w Katowicach i to tutaj, przy ul. Gliwickiej 148, nadal działa Drugi Dom dla Dzieci. To miejsce, gdzie zawsze czeka ciepły obiad, pomoc w nauce oraz odpowiedzialni dorośli, którzy wspierają dzieci w rozwiązywaniu ich problemów.
– Dzięki wsparciu z 1,5% podatku możemy finansować ciepłe posiłki, zakup środków higienicznych i inne potrzeby dzieci, które każdego dnia trafiają pod nasze skrzydła – mówi Monika Bajka.
Jak można pomóc dzieciom z Katowic? Deklaracje podatkowe za ubiegły rok można składać do 30 kwietnia. Dokumenty, wstępnie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową, są dostępne w serwisie Twój e-PIT. Wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i wybrać Dom Aniołów Stróżów jako organizację, której chcemy przekazać 1,5% podatku.
Stowarzyszenie Pomocy Dom Aniołów Stróżów, KRS 0000009221.”
APEL
Szanowni Państwo!
W związku z powtarzającymi się przypadkami zdarzeń z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego, apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, sosowanie sie do znaków oraz ostrożność, czujność i rozsądek.
Przypominamy, iż pieszy ma obowiązek przestrzegania przepisów ruchu drogowego w zakresie przechodzenia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych. Jednocześnie zabronione jest wchodzenie bezpośrednio przed jadący pojazd .
Przepisy pozwalają pieszemu na przekroczenie jezdni poza przejściem, jeśli odległość od najbliższego takiego miejsca przekracza 100 metrów. Jednak wcześniej musi się upewnić, czy może to zrobić z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i nie utrudni to ruchu pojazdów, a kierowców na gwałtowne hamowanie. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą prostopadle do osi jezdni.
Zgodnie z przepisami, każdy pieszy ma obowiązek stosować elementy odblaskowe w obszarze niezabudowanym po zmroku. Powinien stosować odblaski w psotaci kamizelek odblaskowych, znaczników, naklejek lub naszywek na ubrania, torebki czy plecaki.
Piesi powinni pamietać o tym że:
– należy poruszać się lewą stroną jezdni,
– nalezy przechodzić przez jezdnię wyłącznie w miejscach bezpiecznych i wyznaczonych,
– by lepiej byc widocznym na drodze należy nosić jasne element odzieży,
– za miastem-idąc poboczem drogi,należy mieć przy sobie latarkę lub elementy odblaskowe na odzieży,
-nietrzeźwi stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie , ale i innych użytkowników drogi.
Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni dążyć do tego, aby podróże były bezpieczne i spokojne. Stosowanie się do obowiązujących przepisów to podstawa, która gwarantuje bezpieczeństwo zarówno nam, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
APEL
Szanowni Państwo!
„Bezpieczne mieszkanie”
Dzielnicowi Komisariatu Policji VII w Katowicach przypominają:
Apelujemy do mieszkańców naszego osiedla by przestrzegali kilku porad aby nie stali się ofiarami złodziei mieszkaniowych, a oto kilka z nich :
- wchodząc lub wychodząc z mieszkania zawsze zamykaj drzwi na klucz, nawet jeśli wychodzisz tylko na krótka chwilę
- będąc w mieszkaniu zamykaj drzwi na zamki, zasuwę lub inne zabezpieczenie
- sprawdzaj czy w twoim otoczeniu nie znajdują się osoby, które obserwują twoje zachowanie, mieszkanie
- Pamiętaj! Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech Cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do Ciebie przychodzą goście. Możesz być pewny, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sam też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej.
Apelujemy do wszystkich osób, które są świadkami przestępstw by nie pozostawali obojętni wobec takich czynów i informowali o tym Policję w myśl kampanii „ Nie reagujesz akceptujesz”.
JEŚLI ZAUWAŻYŁEŚ COŚ NIEPOKOJĄCEGO
DZWOŃ !!!
TELEFON 112 LUB 997
DYŻURNY KOMISARIATU POLICJI VII W KATOWICACH
47-851-39-00




APEL
Szanowni Państwo!
W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i nazbyt ufne, apelujemy do Państwa o ostrożność, czujność i rozsądek w kontaktach z osobami obcymi, a szczególnie takimi, które zainteresowane są otrzymaniem pieniędzy!
Przypominamy o sposobie działania przestępców oszukujących metodą na tzw. „wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚ”, oraz za przy wykorzystaniu środków komunikacji telefonicznej.
Sprawcy tych oszustw telefonują najczęściej na numery stacjonarne i podszywając się pod wnuczka lub innego krewnego proszą o pilne wsparcie finansowe spowodowane jakimś nagłym wydarzeniem, często trudną sytuacją życiową. Najczęściej proszą o dochowanie tajemnicy. Nigdy nie odbierają pieniędzy osobiście, proszą o przekazanie ich swojemu „znajomemu”, który w istocie też jest oszustem.
Chwilę po zakończonej rozmowie, do osoby, która ma zostać oszukana dzwoni kolejny przestępca informując, że jest policjantem operacyjnym, lub funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji, często przedstawia się ze stopnia, imienia i nazwiska (posługuje się zresztą faktycznymi danymi istniejących funkcjonariuszy). Podczas rozmowy przekonuje, że właśnie trwa policyjna akcja, która ma na celu zatrzymanie oszustów, że wie o wcześniejszym telefonie rzekomego krewnego z prośbą o pożyczkę i instruuje rozmówcę, co ma dalej robić, by pomóc policjantom w działaniach.
Prosi o przekazanie pieniędzy oszustowi, który dzięki temu zostanie zatrzymany, i zapewnia, że pieniądze policjanci niezwłocznie, zaraz po zakończeniu działań, oddadzą.
Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności i rozsądku przy zakupach internetowych. Należy pamiętać, że tzw. Okazje często kończą się utratą pieniędzy. Nasze bezpieczeństwo podniesie także forma płatności. Płatność za pobraniem może zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy, lecz nie wyeliminuje go w 100%. Należy zwrócić uwagę na sprzedających, który nie podają wszystkich danych teleadresowych. Tym bardziej jeżeli sprzedający oczekuje wpłaty zaliczki. Często po wpłacie takiej zaliczki kończy się kontakt ze sprzedającym.
APELUJEMY RÓWNIEŻ, BY NIGDY NIE PRZEKAZYWAĆ ŻADNYCH PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY ZANIM NIE SPRAWDZIMY I NIE POTWIERDZIMY, ŻE NASI ZNAJOMI CZY KREWNI ICH FAKTYCZNIE POTRZEBUJĄ!!
W przypadku zetknięcia się z próbami dokonania tego typu oszustw ZAWSZE NALEŻY ZGŁOSIĆ TO POLICJI.
PROSIMY KAŻDORAZOWO TELEFONOWAĆ POD NR:
112, 997, 47 851 3900.
WŁAMANIA DO MIESZKAŃ


APEL
Szanowni Państwo!
Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. W okresie tym wielu z nas wyjeżdża na urlop spędzając czas nad wodą, w górach czy w lesie. Część dzieci i młodzieży spędzając wakacje w domu wypełnia sobie czas zabawą w jego okolicy. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że niejednokrotnie zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
DZIECI
- należy im zapewnić maksimum opieki i zainteresowania, a także jak najczęściej samemu uczestniczyć w pozytywnym wypełnieniu ich czasu wolnego;
- należy ustalać i sprawdzać miejsca ich zabawy czy wypoczynku (przede wszystkim czy są bezpieczne), a także uczyć dzieci ostrożności przy zabawie w pobliżu wody, placu budowy, ruchliwych ulic, lasu, itp. niebezpiecznych miejsc;
- warto wiedzieć, z kim i gdzie Nasza pociecha idzie, bawi się i kiedy wróci;
- każde dziecko powinno znać zasady poruszania się po drodze pieszo czy rowerem, szczególnie jeśli jest w wieku pozwalającym na samodzielne się po niej poruszanie;
- każde dziecko powinno też znać ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące samodzielnego pobytu w domu i jego otoczeniu, a także w kontakcie z obcym psem;
- wysyłając dziecko na kolonie dobrze jest sprawdzać przygotowanie oferujących wyjazdy kolonijne (warunki pobytu, kwalifikacje opiekunów, zakres i rodzaj zajęć wypełniających czasu wypoczynku, itd.), a także zapewnić sobie stały kontakt z dzieckiem;
MŁODZIEŻ
- powinna pamiętać o właściwym przygotowaniu i ostrożności przy wypoczynku w górach, w lesie czy nad wodą (patrz porady poniżej), a także zapewnieniu sobie bezpieczeństwa przy nocnych powrotach z dyskotek, zabaw, festynów, koncertów i innych imprez;
- wykazywać się ostrożnością w kontakcie z osobami obcymi, również rówieśnikami. Wszelkie propozycje wyjazdu w miejsce nieznane, fajnej zabawy czy niezapomnianych wrażeń muszą być dobrze przemyślane i sprawdzone. Dotyczy to również ofert pracy za granicą;
- pamiętać o zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).
Natomiast wszystkie nasze pociechy, bez względu na wiek, powinny umieć zachowywać się kulturalnie wobec siebie i otoczenia. Zachowania wulgarne, agresywne czy przemoc to nie są prawidłowe formy kontaktu międzyludzkiego, a wyrzucanie śmieci w inne miejsca, jak do tego wyznaczone, jest naruszeniem obowiązujących norm prawnych i społecznych.
Poza naszymi pociechami zagrożenia czyhają również na dorosłych. Dbając o bezpieczny wypoczynek nie zapominajmy także o sobie.
W przypadku zetknięcia się z próbami dokonania przestępstw ZAWSZE NALEŻY ZGŁOSIĆ TO POLICJI.
PROSIMY KAŻDORAZOWO TELEFONOWAĆ POD NR:
112, 997, (47) 851-3900.


PAMIĘTAJ NIE JESTEŚ SAM





INFORMACJA
W związku z uruchomieniem nowych usług w e-Urzędzie Skarbowym, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach zwrócił się z prośbą o udostępnienie linku:
https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/
Powyższa strona umożliwia klientom szybki, łatwy i kompleksowy sposób załatwienia spraw podatkowych. Dzięki personalizacji danych w e-Urzędzie Skarbowym zalogowany użytkownik ma dostęp do przeznaczonych dla niego informacji i usług.
APEL POLICJI
Szanowni Państwo!
W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i nazbyt ufne, apelujemy do Państwa o ostrożność, czujność i rozsądek w kontaktach z osobami obcymi, a szczególnie takimi, które zainteresowane są otrzymaniem pieniędzy!
Przypominamy o sposobie działania przestępców oszukujących metodą na tzw. „wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚ”, oraz za pośrednictwem internetu.
Sprawcy tych oszustw telefonują najczęściej na numery stacjonarne i podszywając się pod wnuczka lub innego krewnego proszą o pilne wsparcie finansowe spowodowane jakimś nagłym wydarzeniem, często trudną sytuacją życiową. Najczęściej proszą o dochowanie tajemnicy. Nigdy nie odbierają pieniędzy osobiście, proszą o przekazanie ich swojemu „znajomemu”, który w istocie też jest oszustem.
Chwilę po zakończonej rozmowie, do osoby, która ma zostać oszukana dzwoni kolejny przestępca informując, że jest policjantem operacyjnym, lub funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji, często przedstawia się ze stopnia, imienia i nazwiska (posługuje się zresztą faktycznymi danymi istniejących funkcjonariuszy). Podczas rozmowy przekonuje, że właśnie trwa policyjna akcja, która ma na celu zatrzymanie oszustów, że wie wcześniejszym telefonie rzekomego krewnego z prośbą o pożyczkę i instruuje rozmówcę, co ma dalej robić, by pomóc policjantom w działaniach.
Prosi o przekazanie pieniędzy oszustowi, który dzięki temu zostanie zatrzymany, i zapewnia, że pieniądze policjanci niezwłocznie, zaraz po zakończeniu działań, oddadzą.
Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności i rozsądku przy zakupach internetowych. Należy pamiętać, że tzw. Okazje często kończą się utratą pieniędzy. Nasze bezpieczeństwo podniesie także forma płatności. Płatność za pobraniem może zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy, lecz nie wyeliminuje go w 100%. Należy zwrócić uwagę na sprzedających, który nie podają wszystkich danych teleadresowych. Tym bardziej jeżeli sprzedający oczekuje wpłaty zaliczki. Często po wpłacie takiej zaliczki kończy się kontakt ze sprzedającym.
APELUJEMY RÓWNIEŻ, BY NIGDY NIE PRZEKAZYWAĆ ŻADNYCH PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY ZANIM NIE SPRAWDZIMY I NIE POTWIERDZIMY, ŻE NASI ZNAJOMI CZY KREWNI ICH FAKTYCZNIE POTRZEBUJĄ!!
W przypadku zetknięcia się z próbami dokonania tego typu oszustw ZAWSZE NALEŻY ZGŁOSIĆ TO POLICJI.
PROSIMY KAŻDORAZOWO TELEFONOWAĆ POD NR:
112, 997, 47 851 3900.
INFORMACJA DOT. PLANU PRIORYTETOWEGO
czytaj dalej…
APEL POLICJI

RZĄDOWA TARCZA ANTYINFLACYJNA
Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 1
Miejski System Powiadamiania Ratunkowego „Sygnał życia”


Miejski System Powiadamiania Ratunkowego „Sygnał życia” -Informacja – czytaj więcej…..
APEL DO LOKATORÓW




OGŁOSZENIE URZĘDU SKARBOWEGO

OGŁOSZENIE POLICJI O NOWYCH NUMERACH TELEFONÓW
ZMIEŃ NAWYKI – WC TO NIE KOSZ NA ŚMIECI!
APELE POLICJI
- Apel Policji „Nie reagujesz – akceptujesz”
- Apel – kradzieże rowerów
- Apel Policji „Bezpieczny Senior”
- Apel Policji „Bezpiecznie w lesie”
- Apel Policji „Uważajmy na oszustów”
- Apel Policji „Bezpieczne mieszkanie….”
- Apel Policji „Seniorze nie daj się oszukać!”
- Apel Policji „Fałszywe sms-y”
- Apel Policji – oszustwa