AKTUALNOŚCI

100 – LECIE URODZIN JANA PAWŁA II

Na początku września br. w klubie otwarto wystawę poświęconą 100. rocznicy urodzin polskiego papieża. Głównym motywem wystawy jest pokazanie sylwetki i wydarzeń związanych z Janem Pawłem II poprzez eksponaty ze zbiorów numizmatyka – Stanisława Mazura. Prezentowane są okolicznościowe banknoty i monety, medale, karty telefoniczne oraz modele wykonane z zapałek autorstwa Janusz Urbańskiego. Otwarcie wystawy zostało pierwotnie zaplanowane na maj, jednak ze względu na pandemię termin uległ przesunięciu. Zapraszamy Mieszkańców do zwiedzania wystawy w godzinach pracy klubu.

Zdjęcia w galerii – wystawy

————————————————————————————————————–

Dzień Ojca – święto będące wyrazem szacunku i wdzięczności ojcom. W Polsce obchodzone jest corocznie 23 czerwca od 1965 roku. Pierwsze obchody święta odbyły się w 1910 roku w miasteczku Spokanew w stanie Waszyngton w USA, wydarzenie miało jednak charakter lokalny. Dopiero w 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. We Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii jest to 19 marca / dzień św. Józefa /, na Litwie pierwsza, a w Austrii druga niedziela czerwca. W 3. niedzielę czerwca świętują ojcowie w Turcji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie.


MIŁOŚNICY ROŚLIN DOMOWYCH


W maju zakwitła w klubie Szlumbergera, grudnik, zygokaktus – roślina z rodziny kaktusowatych 

Uczestnicy spotkań, zajęć klubowych i osoby odwiedzające okazjonalnie nasz klub często zwracają uwagę i podziwiają zgromadzone tu okazy kwiatów i roślin doniczkowych. Zainteresowani pytają o ich nazwy gatunkowe, pielęgnację i warunki hodowli. Część roślin, zwłaszcza duże okazy zostały pozyskane dzięki uprzejmości mieszkańców Osiedla Witosa, którzy przekazali je do klubu. Zapraszam do obejrzenia całej naszej kolekcji!

Powyżej : kwitnąca żyworódka, ananas comosus variegata, krasnokwiat białokwiatowy, zielistka

skrzydłokwiat, grubosz jajowaty /drzewko szczęścia/, wilczomlecz /korona cierniowa/, paprotka

ananas, gasteria – sukulent, patyczak rhipsalis z rodziny kaktusowatych, lubczyk

drzewko szczęścia, figowiec benjamiński starlight, starzec bluszczolistny – pnącze

cisus rombolistny, pilea – kwiat pieniążek, żyworódka, sansewieria gwinejska /wężownica/

figowiec benjamiński, wilczomlecz trójżebrowy, sukulenty, begonia masoniana Masona

zielistka Sternberga, geranium anginka, aglaonema Silver Quin, reo meksykańskie

drzewko kawowe, sansewieria gwinejska – odmiana rozetowa, dracena obrzeżona

juka gwatemalska, figowiec lirolistny dębolistny, monstera – filodendron

irezyna Herbsta, wilczomlecz trójżebrowy, scindapsus złoty, begonia królewska rex

kwitnące reo meksykańskie, hoja australis – pnącze, begonia Masona kwitnąca, syngonium zroślicha

kliwia, monstera z filodendronów, ketmia róża chińska, aloes – sukulent

setkrezja purpurowa, dracena, smocza palma z rodziny szparagowatych lub agawowych – najnowszy nabytek, roślina przekazana do klubu przez naszych mieszkańców


1 czerwca – DZIEŃ DZIECKA

Pierwszy Dzień Dziecka został zorganizowany 70 lat temu w związku ze zbieraniem podpisów pod ˝Apelem Sztokholmskim”, mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim dzieciom na świecie. Co ciekawe, tzw. Powszechny Dzień Dziecka obchodzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych przypada 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka. W Warszawie od 1994 roku 1 czerwca obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży / w tym roku wydarzenie to jest odwołane ze względu na epidemię /. We Francji dzieci dostają prezenty 6 stycznia w Dzień Rodziny, w Japonii oddzielnie świętują chłopcy i dziewczęta, odpowiednio 5 maja i 3 marca. W Paragwaju Dzień Dziecka jest obchodzony 16 sierpnia w rocznicę bitwy o Acosta Nu w roku 1869, podczas której zginęło wiele dzieci, zaś w Turcji 23 kwietnia. Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.


26 maja – DZIEŃ MATKI