AKTUALNOŚCI

CIEKAWE ZAKĄTKI EUROPY – W Ł O C H Y

Zgodnie z zapowiedzią, 12 kwietnia br. odbyło się w klubie kolejne spotkanie z cyklu „Ciekawe zakątki Europy”. Tym razem tematem prelekcji były Włochy. Kraj ten w ostatnich dziesięcioleciach jest jednym z głównych kierunków zagranicznych wyjazdów turystyczno – wypoczynkowych naszych rodaków. Ważne są też związki historyczne i religijne między Italią a Polską.

W spotkaniu uczestniczyło dwoje długoletnich mieszkańców Turynu – stolicy Piemontu. Zebrani z zaciekawieniem wysłuchali relacji o kraju i osobistych odczuciach związanych z codziennym życiem wśród Włochów. Podczas słodkiego poczęstunku pytano m.in. o historię, gospodarkę, sport i o specjały kuchni włoskiej. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu o walorach krajoznawczych, kulturze i historii Włoch. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, uczestnicy docenili jego wartość poznawczą oraz możliwość integracji w gronie znajomych i przyjaciół.

————————————————————————————

Z KLUBU SENIORA

Na początku kwietnia br. spotkali się w klubie nasi seniorzy. Zebranych odwiedziła p. Irena Radomska – Prezeska Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego PKPS w Katowicach, która przedstawiła ofertę wyjazdów, wycieczek i wczasów dla seniorów w Węgierskiej Górce i Ochabach. Pani Irena prosiła również, by nadal pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa związanego z covid-19, szczególnie w środkach komunikacji miejskiej i dużych skupiskach ludzi. Wszystkim seniorom życzyła dużo dobrego zdrowia, radości i pozytywnej energii na zbliżające się Święta Wielkanocne. Po słodkim poczęstunku wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji o Ukrainie, w czasie której w poglądowy sposób zilustrowano podstawowe informacje na temat środowiska geograficznego kraju, demografii, zasobów naturalnych oraz aktualnej sytuacji politycznej. Prawie wszyscy seniorzy są dziadkami i o tym, jak rozmawiać z wnukami o wojnie w Ukrainie wielce pomocnym okazał się filmik, który oglądano w ciszy i skupieniu. Projekcję zakończył film o Lwowie i jego zabytkach. Okolicznościową wystawę pamiątek z Ukrainy oraz świąteczne dekoracje stołów przygotowały panie : Basia, Gienia i Danusia.

« 1 z 2 »

————————————————————————————————-

WIELKANOCNE EKSPOZYCJE W KLUBIE

O obrzędach wielkanocnych, zwyczajach i tradycjach w różnych regionach Polski oraz o obchodach tych świąt w Europie można dowiedzieć się oglądając przygotowaną wystawę, którą uzupełniają okolicznościowe życzenia i wiersze. Na kilku planszach prezentowane są karty telefoniczne i znaczki pocztowe z motywami wielkanocnymi z kolekcji Stanisława Mazura.

Panie z Koła Rękodzieła „Irena” wykonały ozdoby i dekoracje przedstawiające świąteczne zajączki, kurki, baranki, pisanki, koszyczki wielkanocne, ptaszki, wiosenne kwiaty i serwetki. W tym roku prace na wystawę przygotowały : Barbara Czerner, Wanda Fiszer, Danuta Kozik, Janina Kruszyna, Inga Majnusz, Janina Stadnicka, Daniela Szymczyk i Elżbieta Żurawska.

ZAPRASZAMY DO KLUBU

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

———————————————————————————–

CIEKAWE ZAKĄTKI EUROPY

22 marca br. zorganizowano w klubie spotkanie z cyklu „Ciekawe zakątki Europy” , które w całości poświęcono Norwegii. Ten skandynawski kraj jest bliski Polakom ze względu na historię II wojny światowej oraz emigrację ekonomiczną wielu rodaków do Norwegii. Paweł Wróblewski – mieszkaniec naszego osiedla przygotował ciekawą prezentację połączoną z projekcją filmu. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat środowiska geograficznego kraju, zwyczajów i codziennego życia Norwegów. Były też pytania do prelegenta i ciekawa dyskusja. Planuje się kontynuować cykl prezentacji ze względu na spore zainteresowanie tą tematyką wśród mieszkańców.

—————————————————————————————-

DZIEŃ KOBIET 2022

W klubie osiedlowym „PLUS” przygotowano okolicznościową ekspozycję, która przypomina historię, fakty znane i nieznane oraz ciekawostki związane z 8 marca – Dniem Kobiet. Na wystawie można również podziwiać obrazy przedstawiające sylwetki kobiet autorstwa Zuzanny Pokucińskiej – mieszkanki Osiedla Witosa. Zapraszamy do klubu w godzinach pracy placówki i mamy nadzieję, że wystawa wzbudzi na chwilę refleksję związaną z rolą i znaczeniem kobiet w każdej społeczności.

———————————————————————————————-

W tym roku to słodkie, polskie święto przypada 24 lutego. Zgodnie z tradycją, jest to dokładnie 6 dni przed Środą Popielcową – 2 marca. Tłusty czwartek zawsze wypada 52 dni przed Wielkanocą. Ostatki, zwane też zapustami, to ostatnie dni karnawału i ostatnia szansa do wybawienia się przed okresem Wielkiego Postu. Zaczynają się właśnie w tłusty czwartek i kończą zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem” / w Wielkopolsce jest to tzw. „podkoziołek” /. Następny dzień to Środa Popielcowa, która jest początkiem Wielkiego Postu.

Geneza tłustego czwartku sięga czasów pogaństwa. Rzymianie obchodzili raz w roku tzw. tłusty dzień. Uważano wówczas, że odchodzi zima i czas powitać wiosnę. Ucztowano poprzez picie wina i jedzenie tłustych rzeczy, w tym „pączków”, które były wtedy przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. W środku miały orzeszek albo migdał, a ten, kto na niego trafił, miał w nadchodzącym roku cieszyć się powodzeniem i dostatkiem. Dzisiaj, oprócz rzecz jasna, pączków, na stołach królują faworki, w niektórych regionach zwane chruścikami. Oprócz tego łasuchy czczą ten dzień smażonymi jabłkami czy różami karnawałowymi.

S M A C Z N E G O !!!

—————————————————————————————————-

Dzień 14 lutego przypomina zainteresowanym o walentynkach – święcie zakochanych. Stosunkowo od niedawna obchodzone w Polsce święto zyskuje, szczególnie wśród młodych, coraz większą popularność. Z sympatią obserwujemy przejawy wzajemnego uczucia zakochanych par, przez co stajemy się bardziej przyjaźni wobec otaczających nas ludzi. Przygotowana w klubie ekspozycja przybliża historię walentynek oraz tradycje obchodów święta w różnych krajach.

Panie z Koła Rękodzieła IRENA również przygotowały ciekawą wystawkę walentynkowych prac

———————————————————————————————————–

21 i 22 stycznia to dwie ważne daty w kalendarzu. W tych dniach obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Są to dni refleksji dotyczące niezwykle ważnej roli babci i dziadka w każdej rodzinie. Wielu z nas wspomina swoje pierwsze kroki, pytania kierowane do najstarszych członków rodzin. Naszych seniorów pamiętamy z ciepłego uśmiechu, bezgranicznej życzliwości i z tego, że zawsze byli gdy było nam smutno, czy oczekiwaliśmy zwykłego przytulenia. O historii i znaczeniu tych dni przypomina wystawka w klubie „Plus”, którą warto obejrzeć w godzinach pracy placówki.

Z A P R A S Z A M Y

————————————————————————–

Życzenia Prezydenta Katowic dla Seniorów

Do naszego Klubu Seniora nadeszły życzenia świąteczne od Pana Senatora MARKA PLURY

————————————————————————————————————-

———————————————————————————————–

Przedświąteczne spotkanie miłośników i przyjaciół klubu – osiedlowych pasjonatów

Spotkanie zorganizowano w piątek 3 grudnia br. w naszym klubie osiedlowym „Plus”. Przy kawie i słodkim poczęstunku zebrani wysłuchali występu wokalnego p. Ani – śpiewaczki ormiańskiej mieszkającej od kilku lat na Osiedlu Witosa. Po występie artystki obdarzonej wspaniałym głosem słuchacze podziękowali jej owacją połączoną z oklaskami na stojąco. Był też czas na osobiste refleksje i wrażenia Ormianki z życia w Polsce. Organizatorzy przygotowali również i przedstawili informacje oraz ciekawostki o kraju pochodzenia śpiewaczki. Miła i serdeczna atmosfera spotkania dodała uczestnikom uroczystości pozytywnej energii, której szczególnie w czasie Bożego Narodzenia tak bardzo potrzeba… .

————————————————————————————–

Niezapomniany Mikołaj

Na początku grudnia br. w naszym klubie został zorganizowany Mikołaj dla dzieci – uczestników całorocznych zajęć tanecznych. Na spotkanie przybyło… dwóch Mikołajów, których zaproszono na początek na pokaz taneczny w wykonaniu dzieci. Niewielka trema nie przeszkodziła im zaprezentować dużych umiejętności artystycznych. W dalszej części nastąpiło to, na co dzieci czekały najbardziej, czyli wręczanie prezentów. Każdy otrzymał słodki upominek oraz replikę dawnego banknotu o nominale 100 złotych. Były to niezapomniane, pełne wrażeń chwile – wszyscy bawili się doskonale.

——————————————————————————–

Spotkanie seniorów

19 listopada w piątek br. spotkali się w klubie nasi seniorzy. Po powitaniu zebranych przedstawiono sprawy organizacyjne i przypomniano kwestie dotyczące bezpieczeństwa związane z epidemią. Następnie głos zabrała p. Basia, która przybliżyła sylwetki św. Marcina i św. Łucji oraz kult i tradycje związane z tymi postaciami. Z kolei p. Gienia przygotowała nawiązujący do andrzejkowych wróżb i przepowiedni horoskop zodiakalny dla każdego znaku. Po słodkim poczęstunku seniorzy zwiedzali wystawę obrazów Dietera Nowaka – mieszkańca Osiedla Witosa i obejrzeli film o życiu i jego malarskich pasjach. Na zakończenie w wesoły nastrój wprawiły obecnych opowiastki i żarty z Wielkiej Księgi Humoru. Rozmowy indywidualne, pogawędki i ploteczki trwały w klubie do zmroku. Dekorację sali i stołu przygotował Zarząd Klubu Seniora.

——————————————————————————————–

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów /1795 – 1918/. Zostało ustanowione w 1937 roku, zniesione w 1945. Przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

——————————————————————————————

Na zajęciach dla dzieci przedszkolnychśroda 17.15

AKADEMII TAŃCA Move

« 1 z 2 »

———————————————————————————————-

KOŁO RĘKODZIEŁA „IRENA”

Z A P R A S Z A

NA ZAJĘCIA

W KAŻDY WTOREK O GODZINIE 16.00

Jesienna wystawka prac koła

—————————————————————————————

WYSTAWA MALARSTWA DIETERA NOWAKA

W piątek 22 października br. zorganizowano w klubie wernisaż wystawy malarstwa Dietera Nowaka – mieszkańca naszego osiedla. Na uroczystość przybyli : p. Dieter z żoną Krystyną, jego znajomi, koledzy i koleżanki, przyjaciele oraz zaproszeni goście. Wystawę prac zorganizowano z okazji 20-lecia aktywności autora w Grupie Janowskiej. Grupa ta, czy jak kto woli, Koło Malarzy Nieprofesjonalnych, to grupa malarzy-amatorów, która została założona w 1946 roku w zakładowej świetlicy Kopalni „Wieczorek” w Nikiszowcu. Obecnie Grupa Janowska określana jest jako fenomen na skalę europejską. Udowodniła, że nawet w środowisku górniczym można spełniać się artystycznie, a to, co łączy ich wszystkich, to pasja. Prace członków tej wspólnoty kulturowej szybko zaczęły być doceniane, dziś znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w kolekcjach muzeów, nie tylko w Polsce, ale również i za granicą. Po powitaniu i przedstawieniu osób zaproszonych odbyła się projekcja filmu pt. „Dieter Niebieski”, który w ciekawy sposób prezentuje sylwetkę malarza, drogę życiową oraz jak zrodziło się jego zamiłowanie do malowania. Po filmie, gratulacje i rolę żony w życiu artysty podkreśliła dr Helena Hrapkiewicz – pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. seniorów. List gratulacyjny Senatora RP Marka Plury odczytał jego asystent – Jacek Tomaszewski. W imieniu Spółdzielni Mieszkaniowej „Załęska Hałda” podziękowania i życzenia złożyły panie : Agnieszka Wójcik-Podgórska – Prezes Zarządu i Dorota Gazda – zastępca Prezesa Zarządu. Organizatorzy przygotowali również… artystycznie wykonany i smaczny tort, którym poczęstowano zebranych. Krótki program artystyczny nawiązujący do śląskich klimatów przedstawił Grzegorz Płonka – muzyk, wokalista, społecznik i popularyzator śląskiej kultury. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie wszystkim obecnym okolicznościowego albumu i miniatur w formacie pocztówek prezentujących wybrane dzieła Dietera Nowaka. W tym miejscu należy podziękować Firmie „Resonica” za sponsoring projektu związanego z przygotowaniem i wydaniem albumu. Właścicieli firmy mieliśmy przyjemność gościć na spotkaniu. Sabina Pasoń – b. kierowniczka Grupy Janowskiej zaprosiła wszystkich do wspólnej pamiątkowej fotografii, po której o swoim zainteresowaniu twórczością Dietera opowiedział Piotr Uszok – b. Prezydent Katowic obecny na wernisażu wraz z małżonką. Była też okazja do rozmowy z jubilatem i możliwość otrzymania jego autografu wraz z dedykacją. Szlachetną okazała się inicjatywa organizatorów by w podziękowaniu za otrzymane albumy wesprzeć małą Amelkę z naszego osiedla. Zebraną kwotę wraz z pozostałą częścią albumów przekazano Fundacji „Iskierka” w czasie festynu na Placu Herberta w dniu 24 października br.

Podziękowania dla Tadeusza Czerniawskiego – inicjatora i współtwórcy wystawy, przyjaciela Dietera, mieszkańca Osiedla Witosa

« 1 z 3 »

—————————————————————————————–

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Tego dnia br. w naszym klubie zorganizowano uroczystość dla seniorów. Po pandemicznej przerwie i wakacjach wszyscy byli już bardzo spragnieni spotkania w gronie znajomych, koleżanek i kolegów oraz przyjaciół. Po serdecznym powitaniu zebranych i przedstawieniu spraw organizacyjnych / kalendarz spotkań w bieżącym roku, podsumowanie Festiwalu Organizacji Pozarządowych, Katowicka Karta Mieszkańca, dwudniowa wycieczka do Węgierskiej Górki / był słodki poczęstunek. Miłym akcentem uroczystości była przygotowana przez p. Basię interesująca wystawa zdjęć ilustrujących między innymi ginącą przyrodę rejonu Górnego Śląska. Zachwycić mogą ciekawe ujęcia drobnych zwierząt – owadów, płazów, gadów i ptaków żyjących w bliskim sąsiedztwie człowieka np. na naszym osiedlu. Autorem zdjęć jest Łukasz Aksamit – b. biegacz-ultramaratończyk, miłośnik górskich wędrówek, a obecnie – samozwańczy pasjonat przyrody, fotograf-amator, samouk. Niektórzy seniorzy są też studentami Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które wraz z całą społecznością akademicką rozpoczynają działalność w październiku. Na zakończenie obecni na spotkaniu wysłuchali serii opowiastek, żartów i kawałów O studentach z Wielkiej Księgi Humoru. W pogodnym nastroju był jeszcze czas na rozmowy indywidualne, wspomnienia i ploteczki. Jesienną dekorację sali przygotowała p. Gienia.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wystawy i spotkania

« 1 z 2 »

—————————————————————————————–

Seniorzy na festiwalu

Po pandemicznych trudach powrócił Festiwal Organizacji Pozarządowych. 11 września br. na katowickim Rynku – Plac nad Rawą odbyła się jego XI edycja. FOP jest imprezą integracyjno-kulturalno-społeczną, której głównym celem jest promocja i prezentacja działań organizacji pozarządowych działających na terenie Miasta Katowice, a także integracja mieszkańców. Festiwalowe miasteczko działało w godzinach 12.00-18.00. Wśród atrakcji znalazły się występy sceniczne, mini koncerty, pokazy tańca, animacje, malowanie buziek, modelowanie balonów i puszczanie wielkich baniek mydlanych oraz możliwość zagrania w wielkoformatowe gry plenerowe. Nasi seniorzy reprezentujący Polski Komitet Pomocy Społecznej przygotowali ekspozycję prac z dziedziny rękodzieła, które z dużym zainteresowaniem podziwiali goście festiwalu!

———————————————————————————————-

Tak było na zajęciach dla dzieci w ramach Akcji „Lato 2021”

W sierpniu br. grupa dzieci w wieku szkolnym, młodych mieszkańców naszego osiedla bawiła się i wypoczywała w Klubie „Plus” na zajęciach zorganizowanych przez Spółdzielnię w ramach Akcji „Lato 2021”. Przyjemna letnia pogoda oraz zalecenia dotyczące organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży w czasie pandemii sprawiły, że większość czasu spędzaliśmy na zajęciach terenowych w plenerze w trakcie wyjść, spacerów, wyjazdów i wycieczek.

W Parku Śląskim zwiedzaliśmy rosarium, ścieżkę dendrologiczną, zoo i ogród japoński. W centrum Katowic oglądaliśmy miejską farmę, dom noblistki Marii Goeppert – Mayer, na Placu Kwiatowym na rynku była okazja posłuchać muzyka grającego na saksofonie i klarnecie, a na bulwarach nad sztuczną Rawą odpoczywaliśmy w cieniu palm. Przy pomniku pamięci powstańców śląskich i harcerzy wysłuchaliśmy krótkiej historii o obrońcach Katowic we wrześniu 1939 roku, naszą uwagę zwróciła też pobliska wystawa plenerowa. W 100. rocznicę III Powstania Śląskiego podziwialiśmy pomnik „trzech skrzydeł” przy rondzie oraz mający już 50 lat symbol naszego miasta – Spodek. W drodze do Parku Kościuszki zobaczyliśmy dom Aleksandry Śląskiej – znanej i wybitnej polskiej aktorki, której imię nosi rondo na Osiedlu Witosa.

W parku oglądaliśmy wieżę spadochronową, drewniany kościółek św. Michała i pomnik – obelisk pamięci himalaistów. Był też czas na relaks na placu zabaw, gdzie najchętniej korzystaliśmy ze zjazdu linowego tzw. tyrolki.

W Parku Zadole byliśmy w tężni solankowej, amfiteatrze, na przyrodniczej ścieżce edukacyjnej i placu zabaw. W Ligocie poznaliśmy Plac Miast Partnerskich, gdzie w centralnym miejscu znajduje się podświetlany granitowy globus, wokół którego zaznaczono kierunki i odległości do wszystkich miast partnerskich Katowic.

W czasie spacerów przez nasze osiedle podziwialiśmy przydomowe ogródki i ciekawe skwery założone i pielęgnowane przez mieszkańców. Celem kolejnej wędrówki był zespół przyrodniczo – krajobrazowy – „Uroczysko Buczyna” w SW krańcu miasta Chorzowa z dominującym gatunkiem kwaśnej buczyny niżowej, gdzie najstarsze egzemplarze mają nawet ponad 150 lat

Przyjemnie spędzaliśmy czas na wodnym placu zabaw na Osiedlu Tysiąclecia. Tam rozrywkę zapewniły urządzenia wodne z dyszami, tryskaczami i fontannami m.in.: armatki wodne, kwiatki nabierające wodę i gejzer ziemny.

Chwile spędzone w klubie upływały na grach i zabawach towarzyskich, czytaniu bajek, baśni i wierszy, do których tworzono scenki i kreacje pantomimiczne, projekcji filmów o tematyce rodzinnej oraz zajęciach sportowych w Klubie „Olimpijczyk”. Za udział w zajęciach i koleżeńską postawę dzieci otrzymały na zakończenie drobne upominki i pamiątki.

W czasie trwania Akcji „Lato 2021” przestrzegano zasad wynikających z rygorów pandemicznych, rodzice / prawni opiekunowie zostali poinformowani o obowiązujących zaleceniach, wypełnili stosowne kwestionariusze i zgody.

Czas spędzony na zajęciach zorganizowanych przez Klub „Plus” tak podsumował jeden z uczestników – Paweł, lat 11 :

„Było świetnie, w skali szkolnej daję „6”. Zwiedzaliśmy wiele miejsc, ale również świetnie czas spędzaliśmy w klubie. Było wiele atrakcji, a wszystkie realizowane w sposób przyjemny dla wszystkich dzieci, a ponadto można było nawiązać nowe przyjaźnie. Pobyt tu to same przyjemności i szkoda, że już się skończył. Chętnie spędziłbym ten czas jeszcze raz. Jestem pewien, że odwiedzę to miejsce ponownie i to niejednokrotnie.”

Już dzisiaj zapraszamy dzieci na zajęcia w ramach Akcji „Zima 2022”, które w województwie śląskim zaplanowano w czasie ferii zimowych w II połowie lutego przyszłego roku

« 1 z 5 »

——————————————————————————————

Z okazji Dnia Ojca składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności oraz poczucia radości i dumy ze swoich dzieci tych małych jak i dużych.

Niech każdego dnia będą one dla Was wsparciem oraz powodem do dumy, a spędzone wspólnie chwile będą źródłem satysfakcji i spełnienia !

———————————————————————————————–

Wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy dużo radości i uśmiechu na twarzy,

powodzenia w nauce, samych przyjemnych, niezapomnianych chwil,

prawdziwych przyjaźni i spełnienia wszystkich marzeń.

Niech Wasza szczególna kartka w kalendarzu przyniesie mnóstwo szczęścia, miłości

i oczywiście dużo prezentów

I jeszcze kilka cytatów, aforyzmów i „złotych myśli” o dzieciach :

Prościej jest rządzić narodem, niż wychować czwórkę dzieci /Winston Churchill/

Kto ma dzieci, ten nie jest panem własnego czasu

Dzieci dzieci są jeszcze ładniejsze niż własne dzieci

To co dziecku najtrudniej wytłumaczyć, to błędy dorosłych

Dzieci trzeba tak wychowywać, aby podawały sobie ręce, a nie podstawiały nogi

Czy nie zauważyliście, że spędzacie 18 miesięcy próbując nauczyć swoje dzieci stać i mówić, a następne 18 lat próbując zmusić je do siedzenia i słuchania

Dzieci i zegarki nie mogą być stale nakręcane. Trzeba im także pozwolić chodzić

Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym

——————————————————————————————————

Najukochańsza Mamo moja!

Całuję Twoje ręce. Wiem, że jesteś jedyną osobą, która kocha mnie takim jakim jestem.

Kochasz mnie w chwilach smutnych i radosnych, zawsze jesteś moją przyjaciółką.

Marzę o tym, aby każdy dzień przyniósł Ci Mamusiu kochana same radości, szczęście i zadowolenie.

Będę się starał pomóc Ci w tym tak, jak tylko potrafię najlepiej.

Chcę Ci powiedzieć Mamusiu, że bardzo Cię kocham chociaż czasem sprawiam Ci przykrość i ból.

Przepraszam za wszystko co złe… – syn

W dniu Twojego święta chcę Ci życzyć przede wszystkim zdrowia,

szczerego uśmiechu na Twej kochanej buzi…

nawet wtedy gdy spotka Cię smutek

Bo pamiętaj Mamo, że po każdej burzy nowy dzień nadchodzi

a wraz z nim słońce na nowo wschodzi…

Życzę Ci w sercu dumy z tego jakim jesteś człowiekiem Mamo..

Ja jestem z Ciebie bardzo dumna…

Byś nigdy nie dopuściła do siebie myśli, że żyć nie warto…

Spójrz na nas swoje dzieci, które Cię kochają i potrzebują…

Życzę Ci Mamo spełnienia marzeń, ale nie tych mówionych głośno…

tylko tych, które masz w sercu, dla siebie…

Kocham Cię Mamo – córka

———————————————————————————————-

Od 20 maja br. w klubie osiedlowym „Plus” warto zobaczyć wystawę pod tytułem „Pasma górskie w Polsce – znane i mniej znane”. Zgodnie z tytułem chcieliśmy przypomnieć informacje powszechnie znane i ciekawostki o siedmiu wybranych pasmach górskich w Polsce. Przewodniki, broszury, informatory i mapy turystyczne z czasów PRL, które pokazano na wystawie można porównać z jakością i poziomem współczesnych wydawnictw w dziedzinie informacji turystycznej. Zapraszamy naszych Mieszkańców do obejrzenia wystawy przed wakacjami, co być może spowoduje chęć zwiedzania wybranego regionu w czasie najbliższego urlopu.

« 1 z 2 »

——————————————————————————————–

W dniach 10-13 maja br. klub po przerwie odwiedzili seniorzy. Członkowie naszego Klubu Seniora otrzymali upominki przygotowane przez Śląski Zarząd Wojewódzki PKPS w Katowicach. Załatwiano sprawy formalno-organizacyjne. W czasie spotkań dzielono się przeżyciami i emocjami, które towarzyszyły seniorom w czasie pandemii, a ostatnio w trakcie akcji # SZCZEPIMY SIĘ . Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wielu seniorów jest zaszczepionych całkowicie, kilka osób czeka na drugą dawkę szczepionki. W trakcie rozmów indywidualnych informowano o sposobie dostarczania posiłków do domu przez podmioty świadczące tego rodzaju usługi, o zasadach korzystania i pobycie w domach opieki i domu seniora, przeprowadzono rozmowę wspierającą w związku z planowaną operacją w szpitalu. Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z epidemią koronawirusa tradycyjne spotkanie dla całej grupy seniorów nie jest na tę chwilę planowane, jednak indywidualnie lub w kilkuosobowych grupkach są mile widziani w klubie, który dla nich jest zawsze otwarty!

—————————————————————————————————-

Wiosna na Witosa


—————————————————————————————–

WYSTAWA MUZEUM HISTORII KATOWIC W KLUBIE

Z dziejów Ulicy Warszawskiej

W dniach od 25 lutego do 6 kwietnia br. w Klubie „Plus” czynna była wystawa Muzeum Historii Katowic pod tytułem ” Z dziejów Ulicy Warszawskiej”. Każdy mieszkaniec naszego miasta zna Warszawską, często przechodził Warszawską, załatwiał sprawy w urzędach lub instytucjach mieszczących się przy tej ulicy. Jednak nieliczni znają jej dzieje. Wystawa w interesujący sposób przybliży nam historię drogi wiodącej od dzisiejszego rynku w kierunku Zawodzia i Mysłowic, zmiany nazwy ulicy, zabudowę rezydencyjną, obiekty sakralne, urzędy administracji miejskiej i powiatowej, placówki handlowe i usługowe, lokale, ciekawe i ważne wydarzenia, których miejscem była ul. Warszawska oraz sylwetki znanych postaci historycznych mieszkających przy tej ulicy. Na kilkunastu kolorowych planszach obok tekstu zobaczymy unikatowe zdjęcia i widokówki ze zbiorów MHK. Gorąco zachęcamy i zapraszamy naszych Mieszkańców do zwiedzania wystawy w klubie lub na stronie internetowej Spółdzielni – Galerie zdjęć/wystawy

——————————————————————————————–

——————————————————————————————-

„SFRUNĄŁ NA ŚLĄSK ORZEŁ BIAŁY…”

Wystawa z okazji 100. rocznicy Powstań Śląskich

W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego. Chcąc uczcić rocznicę Powstań Śląskich oraz przybliżyć Mieszkańcom Osiedla Witosa historię naszego regionu, Klub „PLUS” zaprasza na przygotowaną i wypożyczoną z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach wystawę „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały”. Ekspozycja składa się z 20 plansz prezentujących w sposób usystematyzowany historię trzech powstań, czasy plebiscytu, a także historię autonomii województwa śląskiego. Autorzy wystawy przedstawiają na niej m.in. sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, przyczyny i przebieg zrywów, a także skutki wydarzeń w 1919, 1920 i 1921 roku. Specjalne kalendarium stworzone przez muzealników pozwala bliżej poznać kolejność wydarzeń. Sporo miejsca wystawa poświęca także plebiscytowi z 20 marca 1921 roku, a także wkroczeniu Wojska Polskiego w 1922 roku oraz postaciom historycznym tamtych czasów, wśród których są m.in. Wojciech Korfanty, Alfons Zgrzebniok, Andrzej Mielęcki, Józef Rymer, Konstanty Wolny i gen. Henri le Rond. W zrozumieniu epoki pomagają reprinty archiwalnych zdjęć, dokumentów oraz pocztówek. Warto dodać, że wystawa gościła w wielu miejscach w regionie i w Polsce – muzeach, siedzibach bibliotek, urzędów i domów kultury oraz w Senacie RP. Teraz mogą zobaczyć ją nasi Mieszkańcy, do czego gorąco zachęcamy i zapraszamy. Wystawę zorganizował Krystian Gawlik.

Galerie Zdjęć – wystawy

WYSTAWA CZYNNA BYŁA W DNIACH 2 – 27 LISTOPADA 2020 r.

Zwiedzanie na odległość / Galerie zdjęć – wystawy – 100. rocznica Powstań Śląskich

———————————————————————————————————-

SPOTKANIE W KLUBIE SENIORA

25 września 2020 roku w naszym klubie spotkali się seniorzy. Długa przerwa trwająca od marca br. spowodowała silną potrzebę zorganizowania spotkania w gronie rówieśników, przyjaciół i znajomych z klubu seniora. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w czasie przerwy utrzymywano stały kontakt z seniorami drogą telefoniczną oraz przez media społecznościowe. Ważne informacje i komunikaty dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia były przekazywane seniorom na bieżąco. Na spotkanie w klubie zdecydowała się dwudziestoosobowa grupa, przestrzegając norm zachowania się wynikających z rygorów pandemii. Po powitaniu zebranych i przypomnieniu obowiązujących aktualnie zaleceń dla uczestników zajęć i spotkań klubowych, składano życzenia i wręczono kwiaty osobom, które miały urodziny. Wśród nich były dwie osiemdziesięciolatki – p. Hildegarda i p. Stefania. Nie zabrakło gromkiego „Sto lat” i słodkiego poczęstunku. Był czas na towarzyskie rozmowy i ploteczki oraz okolicznościowe fotki. Seria zabawnych historyjek, żarcików i „kawałów” o… zwierzętach i ich zwyczajach i przygotowaniach do zimy, wszak mamy już jesień, wprawiły wszystkich w wesoły nastrój.

Galerie zdjęć – Klub seniora

————————————————————————————————————-

MIŁOŚNICY ROŚLIN DOMOWYCH


W maju zakwitła w klubie Szlumbergera, grudnik, zygokaktus – roślina z rodziny kaktusowatych 

Uczestnicy spotkań, zajęć klubowych i osoby odwiedzające okazjonalnie nasz klub często zwracają uwagę i podziwiają zgromadzone tu okazy kwiatów i roślin doniczkowych. Zainteresowani pytają o ich nazwy gatunkowe, pielęgnację i warunki hodowli. Część roślin, zwłaszcza duże okazy zostały pozyskane dzięki uprzejmości mieszkańców Osiedla Witosa, którzy przekazali je do klubu. Zapraszam do obejrzenia całej naszej kolekcji!

Powyżej : kwitnąca żyworódka, ananas comosus variegata, krasnokwiat białokwiatowy, zielistka

skrzydłokwiat, grubosz jajowaty /drzewko szczęścia/, wilczomlecz /korona cierniowa/, paprotka

ananas, gasteria – sukulent, patyczak rhipsalis z rodziny kaktusowatych, lubczyk

drzewko szczęścia, figowiec benjamiński starlight, starzec bluszczolistny – pnącze

cisus rombolistny, pilea – kwiat pieniążek, żyworódka, sansewieria gwinejska /wężownica/

figowiec benjamiński, wilczomlecz trójżebrowy, sukulenty, begonia masoniana Masona

zielistka Sternberga, geranium anginka, aglaonema Silver Quin, reo meksykańskie

drzewko kawowe, sansewieria gwinejska – odmiana rozetowa, dracena obrzeżona

juka gwatemalska, figowiec lirolistny dębolistny, monstera – filodendron

irezyna Herbsta, wilczomlecz trójżebrowy, scindapsus złoty, begonia królewska rex

kwitnące reo meksykańskie, hoja australis – pnącze, begonia Masona kwitnąca, syngonium zroślicha

kliwia, monstera z filodendronów, ketmia róża chińska, aloes – sukulent

setkrezja purpurowa, dracena, smocza palma z rodziny szparagowatych lub agawowych – najnowszy nabytek, roślina przekazana do klubu przez naszych mieszkańców