AKTUALNOŚCI

Z Klubu Seniora

„Jesienią, jesienią sady się rumienią : czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią. Czerwone jabłuszka, złociste gruszeczki, świecą się jak gwiazdy pomiędzy listeczki …”

23 września br. w pierwszy dzień kalendarzowej jesieni spotkali się w klubie nasi seniorzy. Po wakacyjnej przerwie, pełni pozytywnej energii i stęsknieni towarzystwa koleżanek i kolegów oraz przyjaciół stawili się w komplecie. Po powitaniu, dla lipcowych i sierpniowych solenizantów były życzenia, kwiaty i gromkie „Sto lat”. Głównym tematem spotkania była jesień. Zebranym zostały przybliżone pojęcia i nazwy : jesień kalendarzowa a astronomiczna, jesień meteorologiczna, równonoc jesienna, złota polska jesień, punkt Wagi. Po słodkim poczęstunku seniorzy wysłuchali kilku wierszy o tematyce jesiennej. Nie zabrakło też rozważań o jesieni życia … . W pogodny nastrój wprowadził wszystkich zabawny wiersz pt. „Starość” oraz „Oda do starości” Wisławy Szymborskiej. Część seniorów aktywnie uczestniczy też w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które rozpoczynają się w październiku. Dla przypomnienia czasów i atmosfery życia braci studenckiej odczytano szereg wesołych historyjek z Wielkiej Księgi Humoru – O studentach. Na zakończenie poinformowano zebranych o wydarzeniach i imprezach kulturalnych dla seniorów organizowanych na terenie Katowic w najbliższym czasie m.in. o Dniu Seniora na Rynku 26.09 i ofercie Panteonu Górnośląskiego – „Dzień Seniora z Kulturą 2022”.

Wszystkim, którzy przesłali na adres Klubu Seniora pozdrowienia z wakacji

bardzo dziękujemy !!!

————————————————————————–

Badanie słuchu

We wtorek 20 września br. w klubie została przeprowadzona bezpłatna akcja badania słuchu przez profesjonalną firmę z Katowic. Z oferty skorzystali przede wszystkim seniorzy z Bractwa Aktywnych Seniorów /BAS /, którzy spotykają się w klubie w każdy wtorek. Organizatorzy przygotowali pogadankę na temat tego ważnego zmysłu człowieka połączoną z prezentacją schematu ludzkiego ucha wraz z materiałami poglądowymi i drobnymi gadżetami. Następnie odbyło się, oczekiwane przez uczestników badanie, po którym każdy otrzymał informacje o stanie słuchu i ewentualne zalecenia do dalszych badań. Seniorzy z zadowoleniem przyjęli możliwość uczestnictwa w tak przygotowanym badaniu i ocenili akcję jako trafną i udaną.

————————————————————————————

Spotkania z przyrodą – Akcja „Lato 2022”

Tematem wiodącym tegorocznych zajęć dla dzieci w dniach od 8 do 26 sierpnia prowadzonych w ramach Akcji „Lato 2022” były spotkania z przyrodą. Ze względu na duże zainteresowanie uczestników szeroko pojętą tematyką przyrodniczą wszelkie wyjścia, spacery i wyjazdy zawierały cele służące wzbudzaniu i rozwijaniu tych zainteresowań. Grupę stanowiły dzieci młodsze, w wieku 7-9 lat, które z dużym zaciekawieniem słuchały informacji, pytały i „badały” okazy roślin i drobnych zwierząt w najbliższej okolicy i nie tylko. Rozpoznawano gatunki krzewów i drzew nasadzanych na naszym osiedlu oraz pozostałości owocowych drzew osiedla domków fińskich. W ogrodzie społecznym oglądaliśmy uprawy kwiatów jednorocznych i bylin, ziół i jak powstaje kompost. Na Zielonym Bazarze dzieci zaciekawiły mało znane i egzotyczne owoce i warzywa. W czasie leśnej wędrówki do Uroczyska Buczyna spotkaliśmy leśniczego i straż leśną. Jakie korzyści daje las, jak pozyskuje się drewno i jego załadunek na specjalny samochód transportowy mieliśmy okazję dowiedzieć się i zobaczyć na własne oczy. Obejrzeliśmy też budowlę – szałas, którą ze swoim tatą wykonali Konrad i Filip. Na terenie Ogrodów Działkowych Nadzieja podziwialiśmy z kolei urocze miejsca wypoczynku i hodowli roślin ozdobnych, warzyw i owoców. Jeden miły pan działkowicz zaprosił nas do swego ogródka i poczęstował pomidorkami koktajlowymi oraz smacznymi śliwkami prosto z drzewa. Na ogrodowych alejkach dzieci szukały czterolistnej koniczyny. Ciekawe spotkania z przyrodą były również w Parku Śląskim i Parku Kościuszki.

Był też czas na zajęcia ruchowe i rekreację na okolicznych placach zabaw, wyjazdy do kina i miejsc rozrywki oraz obiektów krajoznawczych

W klubie organizowane były zajęcia i konkursy plastyczne, popisy wokalne i poezji, zabawy z kołem fortuny, projekcje filmów przygodowych i bajek. Dzieci miały do dyspozycji gry planszowe, układanki, puzzle, zestawy konstrukcyjne i klocki. Prace dzieci zostały wyeksponowane w sali klubowej.

Spółdzielnia ubezpieczyła dzieci na czas pobytu na zajęciach i zapewniła poczęstunek w postaci soczków i musków owocowych oraz lizaków.

Dziękujemy rodzicom i opiekunom za dobrą współpracę w czasie Akcji „Lato 2022”.

Już teraz zapraszamy do udziału w zajęciach Akcji „Zima 2023” w dniach 16 – 27 stycznia!

————————————————————————————————————

W klubie przygotowano wystawę pod tytułem „Miasta partnerskie Katowic”. Ekspozycja zawiera między innymi informacje dotyczące idei powstania więzi partnerskich między miastami, zdjęcia i wiadomości o wszystkich 11 miastach współpracujących z Katowicami, a są to : Groningen /Niderlandy/, Kolonia /Niemcy/, Koszyce /Słowacja/, Lwów /Ukraina/, Miszkolc /Węgry/, Mobile /USA/, Opawa i Ostrawa /Czechy/, Pula /Chorwacja/, Saint-Etienne /Francja/ i Shenyang /Chiny/. Zachęcamy do obejrzenia wystawy od 12 lipca br. w godzinach pracy klubu.

——————————————————————————————

CIEKAWE ZAKĄTKI EUROPY – N I E M C Y

Miłośnicy odkrywania i poznawania ciekawych miejsc, zakątków i krajów Europy mieli swoje kolejne spotkanie w klubie 28 czerwca br. , którego tematem był zachodni sąsiad Polski – Niemcy. Historia naszych narodów często przebiegała bardzo burzliwie, było wiele wojen i konfliktów, które skutkowały wrogością i brakiem dobrosąsiedzkich relacji. Polska była jednym z najbardziej poszkodowanych krajów wskutek agresji hitlerowskich Niemiec podczas II wojny światowej. Dzisiaj, potencjał gospodarczy, sąsiedztwo i uczestnictwo obu państw w strukturach i organizacjach międzynarodowych skłania do współpracy na wielu płaszczyznach. Uczestnicy spotkania dzielili się wiedzą o tym kraju, a przy słodkim poczęstunku opowiadali o własnych przeżyciach i wrażeniach z pobytu w Niemczech. Graficznym dopełnieniem prelekcji były przygotowane przez organizatorów plansze eksponujące wiadomości i informacje oraz ciekawostki nt. Niemiec.

————————————————————————————-

Na ostatnich przed wakacjami zajęciach Akademii Tańca Move


Dzieci uczęszczające do klubu na zajęcia Akademii Tańca Move zaprezentowały przed najbliższymi popis swych umiejętności tanecznych dnia 22 czerwca br.

———————————————————————————————-

22 czerwca br. odbyło się zebranie Rodzinnego Klubu Turystyki Kolarskiej WAGABUNDA

———————————————————————————————————–

LETNIE KLIMATY W KLUBIE SENIORA

10 czerwca br. mieli swój dzień w klubie seniorzy. Spotkanie rozpoczęło się od podsumowania działalności w roku szkolnym 2021/2022. Za wytrwałość, zaangażowanie w pracę na rzecz seniorów i aktywną postawę wszyscy członkowie klubu otrzymali okolicznościowe podziękowania. Problemy dnia związane z wiekiem, dolegliwości i choroby, czasami samotność to tylko niektóre uciążliwości dotykające osoby starsze, lecz nasi seniorzy prawie zawsze byli w klubie w komplecie! Były również życzenia i kwiaty dla solenizantów oraz słodki poczęstunek. W atmosferę lata i wakacji wprowadził zebranych p. Przemysław-mieszkaniec Osiedla Witosa, który wykonał kilka własnych utworów muzycznych i piosenek prezentując równocześnie na ekranie urokliwe widoki i letnie krajobrazy z różnych zakątków Polski i świata. Wspólny śpiew piosenek biesiadnych przy akompaniamencie gitary zakończył występ. Teraz był czas na rozmowy, ploteczki i tradycyjnie już, zabawne historyjki z Wielkiej Księgi Humoru. Seniorzy też planują letni wypoczynek : jadą na wczasy lecznicze nad morze, do rodziny na wieś, na wycieczki krajoznawczo-turystyczne lub na działkę. Życzymy im dobrego zdrowia, dużo sił i ładnej pogody! Do zobaczenia w klubie seniora we wrześniu!

———————————————————————————————

——————————————————————————————-

W drugiej połowie maja br. minęło 15 lat działalności sekcji brydżowej w naszym klubie osiedlowym. W spotkaniach uczestniczą przede wszystkim mieszkańcy Osiedla Witosa oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Śląskim. Brydżyści grają w klubie w czwartki od godziny 12.00 po wcześniejszym umówieniu „czwórek”. W minionym okresie gracze doskonalili swoje umiejętności w czasie szkoleń prowadzonych przez sędziego, brali aktywny udział w licznych meczach i turniejach brydżowych. Wielokrotnie klub był miejscem i współorganizatorem turniejów, w których rywalizowały drużyny UTW z kilkunastu miejscowości województwa śląskiego. W 2014 roku odbył się Turniej o Puchar Prezesa S.M. „Załęska Hałda” w Katowicach. O piętnastoletniej historii działalności sekcji wspominano w czasie miłej uroczystości zorganizowanej w klubie 19 maja br. Troje brydżystów świętuje w tym roku swoje 90. urodziny. Pani Helena Hrapkiewicz – pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. seniorów składając życzenia Jubilatom podkreśliła wielkie znaczenie pasji i zainteresowań w życiu człowieka. Wspierający działalność seniorów Senator RP Marek Plura przekazał listy gratulacyjne i drobne upominki, które Jubilatom wręczył jego asystent Jacek Tomaszewski. O historii brydża, o zainteresowaniu grą wśród dzieci i młodzieży oraz propozycjach pomocy w działalności brydżystów mówił Ryszard Łazikiewicz – prezes Śląskiego Okręgu Związku Brydża Sportowego. Gratulacje i życzenia urodzinowe p. Zosi, p. Andrzejowi i p. Jankowi złożyła w imieniu Zarządu Spółdzielni „Załęska Hałda” Pani Prezes Agnieszka Wójcik-Podgórska. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć wspomnieniową prezentację medialną specjalnie przygotowaną z okazji 15-lecia sekcji. Na zakończenie zebrani rozegrali… oczywiście, partyjkę brydża !!!

————————————————————————————-

CIEKAWE ZAKĄTKI EUROPY – U K R A I N A

24 maja br. odbyło się w klubie kolejne spotkanie z cyklu „Ciekawe zakątki Europy” poświęcone tym razem Ukrainie. Historia Polski i naszego sąsiada często przenikały się wzajemnie w przeszłości, szczególnie przed i podczas II wojny światowej, bywały także momenty i wydarzenia tragiczne. Dzisiaj naród ukraiński jest zmuszony do walki w obronie swej suwerenności. Nasz kraj otworzył granice dla milionów uchodźców wojennych, a Polacy są bardzo zaangażowani w pomoc Ukrainie i jej obywatelom.

Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali relacji o kraju, jego historii, sytuacji gospodarczej, sporcie czy ciekawostkach kulinarnych. W czasie poczęstunku zadawano pytania, rozwinęła się dyskusja. W spotkaniu uczestniczyli Ukraińcy zakwaterowani na Osiedlu Witosa. Jak przebiegała ewakuacja, jak wygląda codzienne życie w Polsce oraz o planach na przyszłość mówili zaproszeni uchodźcy. Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję na rychłe zawarcie pokoju i tego najbardziej życzyli ukraińskim gościom.

Warto przypomnieć, że już w kwietniu br. na temat Ukrainy i aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju odbyła się specjalna prezentacja multimedialna w naszym klubie seniora.

——————————————————————————————

26 maja

W przededniu pięknego święta – Dnia Matki w klubie spotkali się nasi seniorzy. Na powitanie wysłuchali krótkiej historii święta i kilku wierszy poświęconych Matce. Po słodkim poczęstunku były kwiaty dla solenizantów i życzenia dla wszystkich mam. Następnie zebrani obejrzeli specjalnie przygotowaną prezentację multimedialną, na którą złożyły się piosenki, animacje, życzenia, zdjęcia i filmiki. Na twarzach wielu seniorek można było dostrzec łzy wzruszenia… . Wszyscy z zainteresowaniem oglądali okolicznościową wystawę klubową oraz ekspozycję ciekawych fotografii o tematyce przyrodniczej autorstwa Łukasza Aksamita. Pani Salomea zaprezentowała kolekcję pomysłowych dekoracji sandałowych. Spotkanie zakończyło opowiadanie zabawnych historyjek zaczerpniętych z Wielkiej Księgi Humoru.

————————————————————————————-

CIEKAWE ZAKĄTKI EUROPY – W Ł O C H Y

Zgodnie z zapowiedzią, 12 kwietnia br. odbyło się w klubie kolejne spotkanie z cyklu „Ciekawe zakątki Europy”. Tym razem tematem prelekcji były Włochy. Kraj ten w ostatnich dziesięcioleciach jest jednym z głównych kierunków zagranicznych wyjazdów turystyczno – wypoczynkowych naszych rodaków. Ważne są też związki historyczne i religijne między Italią a Polską.

W spotkaniu uczestniczyło dwoje długoletnich mieszkańców Turynu – stolicy Piemontu. Zebrani z zaciekawieniem wysłuchali relacji o kraju i osobistych odczuciach związanych z codziennym życiem wśród Włochów. Podczas słodkiego poczęstunku pytano m.in. o historię, gospodarkę, sport i o specjały kuchni włoskiej. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu o walorach krajoznawczych, kulturze i historii Włoch. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, uczestnicy docenili jego wartość poznawczą oraz możliwość integracji w gronie znajomych i przyjaciół.

————————————————————————————

Z KLUBU SENIORA

Na początku kwietnia br. spotkali się w klubie nasi seniorzy. Zebranych odwiedziła p. Irena Radomska – Prezeska Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego PKPS w Katowicach, która przedstawiła ofertę wyjazdów, wycieczek i wczasów dla seniorów w Węgierskiej Górce i Ochabach. Pani Irena prosiła również, by nadal pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa związanego z covid-19, szczególnie w środkach komunikacji miejskiej i dużych skupiskach ludzi. Wszystkim seniorom życzyła dużo dobrego zdrowia, radości i pozytywnej energii na zbliżające się Święta Wielkanocne. Po słodkim poczęstunku wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji o Ukrainie, w czasie której w poglądowy sposób zilustrowano podstawowe informacje na temat środowiska geograficznego kraju, demografii, zasobów naturalnych oraz aktualnej sytuacji politycznej. Prawie wszyscy seniorzy są dziadkami i o tym, jak rozmawiać z wnukami o wojnie w Ukrainie wielce pomocnym okazał się filmik, który oglądano w ciszy i skupieniu. Projekcję zakończył film o Lwowie i jego zabytkach. Okolicznościową wystawę pamiątek z Ukrainy oraz świąteczne dekoracje stołów przygotowały panie : Basia, Gienia i Danusia.

« 1 z 2 »

————————————————————————————————-

WIELKANOCNE EKSPOZYCJE W KLUBIE

O obrzędach wielkanocnych, zwyczajach i tradycjach w różnych regionach Polski oraz o obchodach tych świąt w Europie można dowiedzieć się oglądając przygotowaną wystawę, którą uzupełniają okolicznościowe życzenia i wiersze. Na kilku planszach prezentowane są karty telefoniczne i znaczki pocztowe z motywami wielkanocnymi z kolekcji Stanisława Mazura.

Panie z Koła Rękodzieła „Irena” wykonały ozdoby i dekoracje przedstawiające świąteczne zajączki, kurki, baranki, pisanki, koszyczki wielkanocne, ptaszki, wiosenne kwiaty i serwetki. W tym roku prace na wystawę przygotowały : Barbara Czerner, Wanda Fiszer, Danuta Kozik, Janina Kruszyna, Inga Majnusz, Janina Stadnicka, Daniela Szymczyk i Elżbieta Żurawska.

ZAPRASZAMY DO KLUBU

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

———————————————————————————–

CIEKAWE ZAKĄTKI EUROPY

22 marca br. zorganizowano w klubie spotkanie z cyklu „Ciekawe zakątki Europy” , które w całości poświęcono Norwegii. Ten skandynawski kraj jest bliski Polakom ze względu na historię II wojny światowej oraz emigrację ekonomiczną wielu rodaków do Norwegii. Paweł Wróblewski – mieszkaniec naszego osiedla przygotował ciekawą prezentację połączoną z projekcją filmu. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat środowiska geograficznego kraju, zwyczajów i codziennego życia Norwegów. Były też pytania do prelegenta i ciekawa dyskusja. Planuje się kontynuować cykl prezentacji ze względu na spore zainteresowanie tą tematyką wśród mieszkańców.

—————————————————————————————-

DZIEŃ KOBIET 2022

W klubie osiedlowym „PLUS” przygotowano okolicznościową ekspozycję, która przypomina historię, fakty znane i nieznane oraz ciekawostki związane z 8 marca – Dniem Kobiet. Na wystawie można również podziwiać obrazy przedstawiające sylwetki kobiet autorstwa Zuzanny Pokucińskiej – mieszkanki Osiedla Witosa. Zapraszamy do klubu w godzinach pracy placówki i mamy nadzieję, że wystawa wzbudzi na chwilę refleksję związaną z rolą i znaczeniem kobiet w każdej społeczności.

———————————————————————————————-

W tym roku to słodkie, polskie święto przypada 24 lutego. Zgodnie z tradycją, jest to dokładnie 6 dni przed Środą Popielcową – 2 marca. Tłusty czwartek zawsze wypada 52 dni przed Wielkanocą. Ostatki, zwane też zapustami, to ostatnie dni karnawału i ostatnia szansa do wybawienia się przed okresem Wielkiego Postu. Zaczynają się właśnie w tłusty czwartek i kończą zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem” / w Wielkopolsce jest to tzw. „podkoziołek” /. Następny dzień to Środa Popielcowa, która jest początkiem Wielkiego Postu.

Geneza tłustego czwartku sięga czasów pogaństwa. Rzymianie obchodzili raz w roku tzw. tłusty dzień. Uważano wówczas, że odchodzi zima i czas powitać wiosnę. Ucztowano poprzez picie wina i jedzenie tłustych rzeczy, w tym „pączków”, które były wtedy przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. W środku miały orzeszek albo migdał, a ten, kto na niego trafił, miał w nadchodzącym roku cieszyć się powodzeniem i dostatkiem. Dzisiaj, oprócz rzecz jasna, pączków, na stołach królują faworki, w niektórych regionach zwane chruścikami. Oprócz tego łasuchy czczą ten dzień smażonymi jabłkami czy różami karnawałowymi.

S M A C Z N E G O !!!

—————————————————————————————————-

Dzień 14 lutego przypomina zainteresowanym o walentynkach – święcie zakochanych. Stosunkowo od niedawna obchodzone w Polsce święto zyskuje, szczególnie wśród młodych, coraz większą popularność. Z sympatią obserwujemy przejawy wzajemnego uczucia zakochanych par, przez co stajemy się bardziej przyjaźni wobec otaczających nas ludzi. Przygotowana w klubie ekspozycja przybliża historię walentynek oraz tradycje obchodów święta w różnych krajach.

Panie z Koła Rękodzieła IRENA również przygotowały ciekawą wystawkę walentynkowych prac

———————————————————————————————————–

21 i 22 stycznia to dwie ważne daty w kalendarzu. W tych dniach obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Są to dni refleksji dotyczące niezwykle ważnej roli babci i dziadka w każdej rodzinie. Wielu z nas wspomina swoje pierwsze kroki, pytania kierowane do najstarszych członków rodzin. Naszych seniorów pamiętamy z ciepłego uśmiechu, bezgranicznej życzliwości i z tego, że zawsze byli gdy było nam smutno, czy oczekiwaliśmy zwykłego przytulenia. O historii i znaczeniu tych dni przypomina wystawka w klubie „Plus”, którą warto obejrzeć w godzinach pracy placówki.

Z A P R A S Z A M Y

————————————————————————–

Życzenia Prezydenta Katowic dla Seniorów

Do naszego Klubu Seniora nadeszły życzenia świąteczne od Pana Senatora MARKA PLURY

————————————————————————————————————-

———————————————————————————————–

Przedświąteczne spotkanie miłośników i przyjaciół klubu – osiedlowych pasjonatów

Spotkanie zorganizowano w piątek 3 grudnia br. w naszym klubie osiedlowym „Plus”. Przy kawie i słodkim poczęstunku zebrani wysłuchali występu wokalnego p. Ani – śpiewaczki ormiańskiej mieszkającej od kilku lat na Osiedlu Witosa. Po występie artystki obdarzonej wspaniałym głosem słuchacze podziękowali jej owacją połączoną z oklaskami na stojąco. Był też czas na osobiste refleksje i wrażenia Ormianki z życia w Polsce. Organizatorzy przygotowali również i przedstawili informacje oraz ciekawostki o kraju pochodzenia śpiewaczki. Miła i serdeczna atmosfera spotkania dodała uczestnikom uroczystości pozytywnej energii, której szczególnie w czasie Bożego Narodzenia tak bardzo potrzeba… .

————————————————————————————–

Niezapomniany Mikołaj

Na początku grudnia br. w naszym klubie został zorganizowany Mikołaj dla dzieci – uczestników całorocznych zajęć tanecznych. Na spotkanie przybyło… dwóch Mikołajów, których zaproszono na początek na pokaz taneczny w wykonaniu dzieci. Niewielka trema nie przeszkodziła im zaprezentować dużych umiejętności artystycznych. W dalszej części nastąpiło to, na co dzieci czekały najbardziej, czyli wręczanie prezentów. Każdy otrzymał słodki upominek oraz replikę dawnego banknotu o nominale 100 złotych. Były to niezapomniane, pełne wrażeń chwile – wszyscy bawili się doskonale.

——————————————————————————–

Spotkanie seniorów

19 listopada w piątek br. spotkali się w klubie nasi seniorzy. Po powitaniu zebranych przedstawiono sprawy organizacyjne i przypomniano kwestie dotyczące bezpieczeństwa związane z epidemią. Następnie głos zabrała p. Basia, która przybliżyła sylwetki św. Marcina i św. Łucji oraz kult i tradycje związane z tymi postaciami. Z kolei p. Gienia przygotowała nawiązujący do andrzejkowych wróżb i przepowiedni horoskop zodiakalny dla każdego znaku. Po słodkim poczęstunku seniorzy zwiedzali wystawę obrazów Dietera Nowaka – mieszkańca Osiedla Witosa i obejrzeli film o życiu i jego malarskich pasjach. Na zakończenie w wesoły nastrój wprawiły obecnych opowiastki i żarty z Wielkiej Księgi Humoru. Rozmowy indywidualne, pogawędki i ploteczki trwały w klubie do zmroku. Dekorację sali i stołu przygotował Zarząd Klubu Seniora.

——————————————————————————————–

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów /1795 – 1918/. Zostało ustanowione w 1937 roku, zniesione w 1945. Przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

——————————————————————————————

Na zajęciach dla dzieci przedszkolnychśroda 17.15

AKADEMII TAŃCA Move

« 1 z 2 »

———————————————————————————————-

KOŁO RĘKODZIEŁA „IRENA”

Z A P R A S Z A

NA ZAJĘCIA

W KAŻDY PONIEDZIAŁEK O GODZINIE 10.00

Jesienna wystawka prac koła

—————————————————————————————

WYSTAWA MALARSTWA DIETERA NOWAKA

W piątek 22 października br. zorganizowano w klubie wernisaż wystawy malarstwa Dietera Nowaka – mieszkańca naszego osiedla. Na uroczystość przybyli : p. Dieter z żoną Krystyną, jego znajomi, koledzy i koleżanki, przyjaciele oraz zaproszeni goście. Wystawę prac zorganizowano z okazji 20-lecia aktywności autora w Grupie Janowskiej. Grupa ta, czy jak kto woli, Koło Malarzy Nieprofesjonalnych, to grupa malarzy-amatorów, która została założona w 1946 roku w zakładowej świetlicy Kopalni „Wieczorek” w Nikiszowcu. Obecnie Grupa Janowska określana jest jako fenomen na skalę europejską. Udowodniła, że nawet w środowisku górniczym można spełniać się artystycznie, a to, co łączy ich wszystkich, to pasja. Prace członków tej wspólnoty kulturowej szybko zaczęły być doceniane, dziś znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w kolekcjach muzeów, nie tylko w Polsce, ale również i za granicą. Po powitaniu i przedstawieniu osób zaproszonych odbyła się projekcja filmu pt. „Dieter Niebieski”, który w ciekawy sposób prezentuje sylwetkę malarza, drogę życiową oraz jak zrodziło się jego zamiłowanie do malowania. Po filmie, gratulacje i rolę żony w życiu artysty podkreśliła dr Helena Hrapkiewicz – pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. seniorów. List gratulacyjny Senatora RP Marka Plury odczytał jego asystent – Jacek Tomaszewski. W imieniu Spółdzielni Mieszkaniowej „Załęska Hałda” podziękowania i życzenia złożyły panie : Agnieszka Wójcik-Podgórska – Prezes Zarządu i Dorota Gazda – zastępca Prezesa Zarządu. Organizatorzy przygotowali również… artystycznie wykonany i smaczny tort, którym poczęstowano zebranych. Krótki program artystyczny nawiązujący do śląskich klimatów przedstawił Grzegorz Płonka – muzyk, wokalista, społecznik i popularyzator śląskiej kultury. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie wszystkim obecnym okolicznościowego albumu i miniatur w formacie pocztówek prezentujących wybrane dzieła Dietera Nowaka. W tym miejscu należy podziękować Firmie „Resonica” za sponsoring projektu związanego z przygotowaniem i wydaniem albumu. Właścicieli firmy mieliśmy przyjemność gościć na spotkaniu. Sabina Pasoń – b. kierowniczka Grupy Janowskiej zaprosiła wszystkich do wspólnej pamiątkowej fotografii, po której o swoim zainteresowaniu twórczością Dietera opowiedział Piotr Uszok – b. Prezydent Katowic obecny na wernisażu wraz z małżonką. Była też okazja do rozmowy z jubilatem i możliwość otrzymania jego autografu wraz z dedykacją. Szlachetną okazała się inicjatywa organizatorów by w podziękowaniu za otrzymane albumy wesprzeć małą Amelkę z naszego osiedla. Zebraną kwotę wraz z pozostałą częścią albumów przekazano Fundacji „Iskierka” w czasie festynu na Placu Herberta w dniu 24 października br.

Podziękowania dla Tadeusza Czerniawskiego – inicjatora i współtwórcy wystawy, przyjaciela Dietera, mieszkańca Osiedla Witosa


—————————————————————————————–

WYSTAWA MUZEUM HISTORII KATOWIC W KLUBIE

Z dziejów Ulicy Warszawskiej

W dniach od 25 lutego do 6 kwietnia br. w Klubie „Plus” czynna była wystawa Muzeum Historii Katowic pod tytułem ” Z dziejów Ulicy Warszawskiej”. Każdy mieszkaniec naszego miasta zna Warszawską, często przechodził Warszawską, załatwiał sprawy w urzędach lub instytucjach mieszczących się przy tej ulicy. Jednak nieliczni znają jej dzieje. Wystawa w interesujący sposób przybliży nam historię drogi wiodącej od dzisiejszego rynku w kierunku Zawodzia i Mysłowic, zmiany nazwy ulicy, zabudowę rezydencyjną, obiekty sakralne, urzędy administracji miejskiej i powiatowej, placówki handlowe i usługowe, lokale, ciekawe i ważne wydarzenia, których miejscem była ul. Warszawska oraz sylwetki znanych postaci historycznych mieszkających przy tej ulicy. Na kilkunastu kolorowych planszach obok tekstu zobaczymy unikatowe zdjęcia i widokówki ze zbiorów MHK. Gorąco zachęcamy i zapraszamy naszych Mieszkańców do zwiedzania wystawy w klubie lub na stronie internetowej Spółdzielni – Galerie zdjęć/wystawy

——————————————————————————————–

——————————————————————————————-

„SFRUNĄŁ NA ŚLĄSK ORZEŁ BIAŁY…”

Wystawa z okazji 100. rocznicy Powstań Śląskich

W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego. Chcąc uczcić rocznicę Powstań Śląskich oraz przybliżyć Mieszkańcom Osiedla Witosa historię naszego regionu, Klub „PLUS” zaprasza na przygotowaną i wypożyczoną z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach wystawę „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały”. Ekspozycja składa się z 20 plansz prezentujących w sposób usystematyzowany historię trzech powstań, czasy plebiscytu, a także historię autonomii województwa śląskiego. Autorzy wystawy przedstawiają na niej m.in. sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, przyczyny i przebieg zrywów, a także skutki wydarzeń w 1919, 1920 i 1921 roku. Specjalne kalendarium stworzone przez muzealników pozwala bliżej poznać kolejność wydarzeń. Sporo miejsca wystawa poświęca także plebiscytowi z 20 marca 1921 roku, a także wkroczeniu Wojska Polskiego w 1922 roku oraz postaciom historycznym tamtych czasów, wśród których są m.in. Wojciech Korfanty, Alfons Zgrzebniok, Andrzej Mielęcki, Józef Rymer, Konstanty Wolny i gen. Henri le Rond. W zrozumieniu epoki pomagają reprinty archiwalnych zdjęć, dokumentów oraz pocztówek. Warto dodać, że wystawa gościła w wielu miejscach w regionie i w Polsce – muzeach, siedzibach bibliotek, urzędów i domów kultury oraz w Senacie RP. Teraz mogą zobaczyć ją nasi Mieszkańcy, do czego gorąco zachęcamy i zapraszamy. Wystawę zorganizował Krystian Gawlik.

Galerie Zdjęć – wystawy

WYSTAWA CZYNNA BYŁA W DNIACH 2 – 27 LISTOPADA 2020 r.

Zwiedzanie na odległość / Galerie zdjęć – wystawy – 100. rocznica Powstań Śląskich

————————————————————————————————————-

MIŁOŚNICY ROŚLIN DOMOWYCH


W maju zakwitła w klubie Szlumbergera, grudnik, zygokaktus – roślina z rodziny kaktusowatych 

Uczestnicy spotkań, zajęć klubowych i osoby odwiedzające okazjonalnie nasz klub często zwracają uwagę i podziwiają zgromadzone tu okazy kwiatów i roślin doniczkowych. Zainteresowani pytają o ich nazwy gatunkowe, pielęgnację i warunki hodowli. Część roślin, zwłaszcza duże okazy zostały pozyskane dzięki uprzejmości mieszkańców Osiedla Witosa, którzy przekazali je do klubu. Zapraszam do obejrzenia całej naszej kolekcji!

Powyżej : kwitnąca żyworódka, ananas comosus variegata, krasnokwiat białokwiatowy, zielistka

skrzydłokwiat, grubosz jajowaty /drzewko szczęścia/, wilczomlecz /korona cierniowa/, paprotka

ananas, gasteria – sukulent, patyczak rhipsalis z rodziny kaktusowatych, lubczyk

drzewko szczęścia, figowiec benjamiński starlight, starzec bluszczolistny – pnącze

cisus rombolistny, pilea – kwiat pieniążek, żyworódka, sansewieria gwinejska /wężownica/

figowiec benjamiński, wilczomlecz trójżebrowy, sukulenty, begonia masoniana Masona

zielistka Sternberga, geranium anginka, aglaonema Silver Quin, reo meksykańskie

drzewko kawowe, sansewieria gwinejska – odmiana rozetowa, dracena obrzeżona

juka gwatemalska, figowiec lirolistny dębolistny, monstera – filodendron

irezyna Herbsta, wilczomlecz trójżebrowy, scindapsus złoty, begonia królewska rex

kwitnące reo meksykańskie, hoja australis – pnącze, begonia Masona kwitnąca, syngonium zroślicha

kliwia, monstera z filodendronów, ketmia róża chińska, aloes – sukulent

setkrezja purpurowa, dracena, smocza palma z rodziny szparagowatych lub agawowych – najnowszy nabytek, roślina przekazana do klubu przez naszych mieszkańców