AKTUALNOŚCI

Jesienne prace Koła Rękodzieła „Irena”

Panie zapraszają wszystkich zainteresowanych rękodziełem do klubu na bezpłatne zajęcia

w poniedziałki o godzinie 10.00

—————————————————————————————-

Wakacje ze sztuką i nie tylko…

W sierpniu br. wypoczywały i bawiły się w klubie dzieci z naszego osiedla w ramach Akcji „Lato 2023”. W zajęciach uczestniczyły w dwóch turnusach grupy w wieku 7 – 11 lat, którym w godzinach od 9.00 do 15.00 zapewniono wiele atrakcji i należytą opiekę. Każdego dnia do godz. 10.00 toczyły się ciekawe rozmowy i dyskusje o własnych zainteresowaniach i sukcesach w szkole i nie tylko oraz poruszano sprawy organizacyjne. Po śniadaniu / każdy przynosił własny posiłek z domu / rozpoczynały się wcześniej zaplanowane zajęcia programowe. W czasie pobytu w placówce były to :

  • konkursy plastyczne i wiedzy ogólnej, zabawy z kołem fortuny, gry i zabawy towarzyskie, planszowe i dydaktyczne, konstrukcyjne, układanki, budowle z klocków itp.
  • projekcje ciekawych i pouczających filmów dla dzieci – „Tajemniczy ogród”, „Dzieci z Bullerbyn” i „Lassie z Malowanych Wzgórz”
  • czytanie i opowiadanie najpiękniejszych bajek i baśni
  • zespołowa i indywidualna recytacja znanych i popularnych wierszy dla dzieci
  • zwiedzanie wystawy klubowej „Tak się żyło w PRL-u”
  • spotkanie z lektorem Szkoły Językowe „Mastermind” i edukacja poprzez zabawę z… robotem

Prace plastyczne uczestników zostały wyeksponowane w sali klubowej, o co zadbali opiekunowie wraz z dyżurnymi, do zadań których należała m.in. : troska o porządek, rozdawanie materiałów do zajęć, czy też wyłączanie zbędnego oświetlenia.

W ramach zajęć plenerowych w najbliższej okolicy zorganizowano konkurs rysunkowy kolorową kredą na tarasie przed klubem, spacer szlakiem ciekawych miejsc i postaci związanych z osiedlem i relaks na placach zabaw. Czym jest ogród społeczny i jak był tworzony u nas, dzieci miały okazję zobaczyć w czasie wędrówki po osiedlu, była też ciekawa wizyta na zielonym bazarze.

Odbyły się również wycieczki i wyjazdy do :

-Nikiszowca, gdzie w Galerii Szybu Wilson dzieci zwiedzały interesującą wystawę pt. „Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej”. To wydarzenie cykliczne, dzięki któremu na dwa wakacyjne miesiące postindustrialne wnętrza Galerii zapełniają się pełną kolorów, optymizmu i ożywczości sztuką artystów nieprofesjonalnych z całego świata / także z Polski /, sztuką płynącą „prosto z serca”. Po obejrzeniu zabudowy Nikiszowca i kościoła św. Anny w Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta uczestnicy z ciekawością przyglądali się mieszkaniom sprzed lat i eksponatom z dawnego magla i pralni. Była też wystawa malarstwa autorów Grupy Janowskiej, którą zobaczyli.

-Galerii Sztuki Współczesnej BWA przy al. Korfantego – zwiedzanie wystawy prac dyplomowych absolwentów ASP w Katowicach oraz udział w warsztatach plastycznych. Druga wizyta w Galerii związana była z uczestnictwem w Projekcie „Społeczny Ogród Zmysłów – zapach ziemi po deszczu” – warsztaty sensoryczne dla dzieci. Niezwykle interesujące zajęcia o poznawaniu ogrodu różnymi zmysłami wywołały wiele pozytywnych emocji.

-Centrum Katowic, gdzie w czasie wędrówek szukaliśmy beboków, małych kudłatych stworków, które według dawnych, śląskich wierzeń lubiły porywać i karać niegrzeczne dzieci. Czasy się zmieniły, a beboki przestały bać się ludzi i zaczęły coraz chętniej wychodzić na miasto. Dziś w całych Katowicach jest ich ponad 20, nam udało się spotkać Frelkę i Miglanca. Widzieliśmy farmę miejską, miejską łąkę, siedzibę Prezydenta Katowic, dom noblistki Marii Goeppert-Mayer, bulwary nad sztuczną Rawą i Aleję Gwiazd Siatkówki z repliką Pucharu Mistrzostw Świata z 2014 r. zdobytego przez reprezentację Polski w katowickim Spodku. W dzielnicy Koszutka na placu Grunwaldzkim z zainteresowaniem obejrzeliśmy plenerową Galerię Artystów – popiersia znanych i zasłużonych dla Katowic twórców i artystów, której celem jest ich upamiętnienie.

Dzieciom zapewniono ciepłe i chłodne napoje, dodatkowe ubezpieczenie oraz słodki poczęstunek / wafelki, lizaki, soczki /. Udział w zajęciach Akcji „Lato 2023” był całkowicie bezpłatny.

Rodzicom i opiekunom dzieci dziękujemy za dobrą współpracę

——————————————————————————————————

” Tak się żyło w PRL ”

Wystawę pod takim tytułem można było oglądać w klubie od połowy lipca do połowy sierpnia br. Czas wakacji sprzyja nie tylko wypoczynkowi, ale także refleksjom na temat minionych lat. Wśród zwiedzających liczną grupę stanowili najstarsi mieszkańcy – dla nich był to czas dzieciństwa i młodości, czas aktywności zawodowej i zakładania rodziny. Wystawę oglądali też najmłodsi razem ze swoimi rodzicami. Zgromadzone przedmioty codziennego użytku, eksponaty, zdjęcia i tablice informacyjne przywoływały wspomnienia, a dla wielu, którzy żyli w czasach Polski Ludowej dały możliwość ponownego zetknięcia się z atmosferą tamtych dni. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego osiedla.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom, które wypożyczyły eksponaty na wystawę z prywatnych zbiorów

———————————————————————————————

Z Klubu Seniora

W piątek 23 czerwca br. mieli swoje spotkanie w klubie nasi seniorzy. Od września do czerwca w roku szkolnym 2022/2023 uczestniczyli w zajęciach, uroczystościach, prelekcjach i prezentacjach w wybrane piątki każdego miesiąca. Ostatnie przed wakacjami spotkanie rozpoczęło się od podsumowania całorocznej pracy, podziękowań dla Zarządu Klubu Seniora i obsługi oraz wręczenia dyplomów dla każdego za wytrwałość i aktywne uczestnictwo. Po chwili relaksu i słodkim poczęstunku zebrani wysłuchali informacji o historii święta – Dnia Ojca, obchodzonego w Polsce 23 czerwca. W trakcie prezentacji multimedialnej z zainteresowaniem obejrzeli seniorzy filmik o najstarszych ojcach na świecie, wzruszające fotografie i życzenia od dziecka dla taty oraz zabawną piosenkę dla taty w wykonaniu jego dorosłych potomków. Pan Łukasz – fotograf-amator przygotował kolejną już wystawkę ciekawych zdjęć przyrody ożywionej, którą uchwycił obiektywem wiosną tego roku w najbliższej okolicy. Do zobaczenia po wakacjach, już we wrześniu!

——————————————————————————–

AKADEMIA TAŃCA Move

Dzieci uczęszczające do klubu na zajęcia Akademii Tańca Move przygotowały dla najbliższych wspaniały popis. Przez cały rok szkolny od września do czerwca w każdą środę brały udział w zajęciach nauki tańca pod czujnym i przyjaznym okiem p. Basi. To, czego nauczyły się i jakich nabyły umiejętności, dzieci pokazały 7 czerwca w klubie przed licznie zgromadzonymi rodzicami, rodzeństwem i dziadkami!

————————————————

Ciekawe zakątki Europy – Estonia i Łotwa

5 czerwca br. zorganizowano w klubie kolejne spotkanie z cyklu „Ciekawe zakątki Europy”, na którym zostały zaprezentowane dwa kraje nadbałtyckie – Łotwa i Estonia. W porównaniu do Polski są znacznie mniejsze, Łotwa – prawie pięć razy, o liczbie ludności takiej jak Warszawa, Estonia – ok. siedem razy i zamieszkana przez 1,3 mln ludzi. Pełną niepodległość państwa uzyskały po rozpadzie ZSRR. Oba kraje są turystycznie atrakcyjne : oprócz Tallina i Rygi, turyści mogą poznawać regiony nadmorskie i odpoczywać w urokliwych zakątkach, w których natura nie została skażona cywilizacją. W czasie poczęstunku dzielono się wiedzą o historii, gospodarce, sporcie oraz ciekawostkami z pobytu w tych państwach. Wizualnym dopełnieniem spotkania była projekcja filmu krajoznawczego oraz tablice informacyjne o Łotwie i Estonii. W planach kolejne spotkanie z tego cyklu oraz ciekawa wystawa… .

——————————————————————————————-

1 czerwca – DZIEŃ DZIECKA

A w klubie świętowaliśmy już wczoraj. Były gry i zabawy, popisy i tańce wspólne i w grupach, życzenia wielu radości i uśmiechu oraz spełnienia marzeń. Nie zabrakło, a jakże, słodyczy, którymi częstowano wszystkie dzieci !

——————————————————–

Z Klubu Seniora

DZIEŃ MATKI

Uroczyste spotkanie w klubie z okazji Dnia Matki uświetnił występ grup dziecięcych ze Szkoły Podstawowej nr 33. Jako pierwsi, popis swych umiejętności tanecznych dali najmłodsi – dzieci z grupy przedszkolnej. Były także okolicznościowe wierszyki, piosenki i życzenia dla mamy. Z kolei uczennice drugiej klasy wykonały wiązankę utworów muzycznych na flet i ukulele. Po koncercie dzieci obdarowały zebranych laurkami i własnoręcznie wykonanymi upominkami, które przygotowano w szkolnej świetlicy. W podziękowaniu za występ i z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka małym artystom wręczono kosz pełen słodkości. Grupy dzieci ze Szkoły 33 często goszczą w naszym klubie umilając czas seniorom. Dziękujemy również paniom nauczycielkom za przygotowanie programu i dzieci do występów. Tradycyjnie już, życzenia urodzinowe w maju składano p. Halinie, a imieninowe – p. Zosi. Po słodkim poczęstunku zaproszono panie do wysłuchania i obejrzenia w formie multimedialnej koncertu piosenek o mamie. Piękne życzenia i słowa tekstu zawarte w utworach wywołały chwile zadumy i wzruszenia, a niektórym łezka spłynęła po policzkach. Seria anegdot i zabawnych historyjek zaczerpniętych z Wielkiej Księgi Humoru wprowadziła wszystkich w bardziej radosny i wesoły nastrój. Seniorki przygotowały również wystawkę fotografii rodzinnych, na których same prezentowały się w roli matki.

———————————————————————————–


—————————————————————————————-

8 maja 2023 roku w „Plusie” odbyło się niecodzienne spotkanie z Pawłem – przyjacielem brata Elia. Brat Elia jest stosunkowo mało znany dla większości ludzi. Paweł przedstawił sylwetkę przyjaciela z uwzględnieniem danych historycznych. Z dużym zaciekawieniem zebranych spotkały się informacje z życia osobistego brata Elia, w tym z działalności w zakonie kapucynów i pojawieniem się stygmatów. Podczas spotkania wytworzyła się serdeczna atmosfera wynikająca z więzi pomiędzy uczuciowo zaangażowanym prelegentem a słuchaczami. Słodki poczęstunek z zimnymi i gorącymi napojami także uatrakcyjnił spotkanie. Na zakończenie Paweł przekazał każdemu pozycje książkowe, w tym autorstwa brata Elia – „Anioł ze stygmatami zatrzymał się w moim domu”, na pamiątkę i do dalszego rozważania. Spotkanie było udane, uczestnicy wychodzili z niego bardzo zadowoleni.

————————————————————————–

Przed majówką – spotkanie w Klubie Seniora

W piątek 28 kwietnia mieli swoje spotkanie w klubie nasi seniorzy. Głównym tematem krótkiej prelekcji były majowe święta – 1 Maja, święto flagi i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Urodzinowe życzenia składano p. Krystynie, a po słodkim poczęstunku był czas na chwile wspomnień. Dzieciństwo i młodość zebranych przypadły na czasy Polski Ludowej… . Archiwalne fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1946 – 1989 i organizowane wówczas pochody pierwszomajowe były swoistym powrotem do przeszłości, czasów, kiedy wchodzili w dorosłość, zakładali rodziny i rozpoczynali pracę zawodową. Nie zabrakło w czasie prezentacji zabawnych ciekawostek z tamtego okresu w postaci dobrze kojarzonych przez seniorów rzeczy, przedmiotów, miejsc i zjawisk typowych dla PRL. Na twarzach zebranych pojawiał się wtedy uśmiech… . Spotkanie zakończył koncert pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca 'Śląsk”. Przypomnieliśmy sobie wiele znanych utworów i śpiewaliśmy razem z Zespołem.

————————————————————————————————-

Wielkanocne spotkanie w Klubie Seniora

Przed świętami zorganizowano uroczyste spotkanie seniorów w klubie. Przy udekorowanych stołach, odświętnie ubrani zasiedli wszyscy członkowie klubu. Po powitaniu przybyłych, złożono życzenia świąteczne od Zarządu Spółdzielni oraz Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego PKPS w Katowicach. Był poczęstunek – świąteczny sernik, wielkanocna babka, kolorowe jajeczka i drobny upominek od zajączka, po którym odbyła się specjalnie przygotowana prezentacja multimedialna poświęcona Wielkanocy. Złożyły się na nią następujące obrazy : „Dawne zwyczaje wielkanocne”, „Wielkanocne zwyczaje znane i nieznane” oraz „Jak zrobić piękne wielkanocne pisanki”. Warto dodać, że seniorzy sami zadbali o udekorowanie stołu, przygotowali też okolicznościową świąteczną wystawkę!

————————————————————————————

Warsztaty plastyczne

W poniedziałek 3 kwietnia zorganizowano warsztaty plastyczne, na które zaprosiła nasza mieszkanka – Aleksandra Matyszczak. W marcu można było oglądać w klubie prace autorki i jej córki. Na zakończenie wystawy p. Ola poprowadziła warsztaty w technice kolażu. Polega ona na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw, które są naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi. W zajęciach uczestniczyły dzieci i ich mamy.

Dziękujemy Pani za udostępnienie prac na wystawę i poprowadzenie warsztatów

—————————————————————————————-

Policja dla seniorów

O bezpieczeństwie w sytuacjach zagrożeń jakie stwarzają obecnie przestępcy rozmawiali z naszymi seniorami policjanci z VII Komisariatu w Katowicach 7 marca w klubie „Plus”. Program profilaktyczny dla seniorów w formie prezentacji multimedialnej przedstawili panowie dzielnicowi. Były też pytania mieszkańców i wyczerpujące odpowiedzi policjantów.

———————————————————————————————

Z Klubu Seniora

W piątek 3 marca zorganizowano kolejne spotkanie w klubie seniora. W części pierwszej zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną o Ziemi Świętej. Seniorzy z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali prelekcji i osobistych wrażeń p. Basi z pobytu w tym ważnym dla wyznawców trzech wielkich religii monoteistycznych miejscu. Po słodkim poczęstunku wszystkim paniom składano życzenia i wręczono drobne upominki z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet oraz zaprezentowano specjalnie przygotowany krótki program artystyczny w formie multimedialnej.

————————————————————————–

Przedszkolaki zwiedzają wystawę

Dzieci z Grupy „Mądrali” MP nr 13 w Katowicach w dniu 1 marca br. zwiedzały wystawę prac plastycznych w naszym klubie osiedlowym. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę ekspozycji dzieci oglądały z dużym zainteresowaniem prezentowane obrazy, rysunki i grafiki. Każdy wybrał najciekawszą jego zdaniem pracę, uzasadniając swój wybór. Dla autorek wystawy „Mądrale” przygotowały album swoich prac plastycznych.

————————————————————————————————————

Wystawa prac Oli i Hani Matyszczak

24 lutego br. zorganizowano w klubie wernisaż wystawy prac mieszkanek naszego osiedla – Oli i Hani Matyszczak. W uroczystym otwarciu ekspozycji wzięli udział zaproszeni goście, rodzina, znajomi i przyjaciele Oli i Hani. Aleksandra jest architektką, zajmuje się przestrzenią, jej projektowaniem i sprawdzaniem tego, jak się w niej czuje i funkcjonuje człowiek. W wolnym czasie oprócz działań plastycznych, podróżuje, chodzi na koncerty rockowe i festiwale, praktykuje jogę. To druga wystawa autorki, pierwsza odbyła się jesienią 2022 r. w MDK Południe w Katowicach-Murckach, na której można zobaczyć prace z poprzedniej ekspozycji, ale i kilka nowych. Tym razem zaprosiła też córkę Hanię, która idzie w ślady mamy – uwielbia wszelką plastyczną aktywność, a farby i blejtramy dostaje w prezentach od rodziny zamiast słodyczy.

Wystawa jest czynna w godzinach pracy klubu do końca marca !

Z a p r a s z a m y

—————————————————————————————–

Potańcówka dla seniorów

17 lutego br. w ostatni piątek karnawału bawili się w klubie seniorzy. Wznowione zostały w ten sposób rozpoczęte jeszcze przed pandemią organizowane cyklicznie zabawy taneczne dla starszych mieszkańców osiedla. Przy muzycznych przebojach lat 70. i 80. oraz znanych i lubianych piosenkach ostatnich lat wszyscy bawili się doskonale! W czasie przerwy można było obejrzeć krótkie filmy nakręcone w czasie karnawału w Wenecji i w Rio de Janeiro.

——————————————————————————————————–

Wydarzenie kulturalne – promocja książki Joanny Kałuskiej

SONY DSC

10 lutego 2023 roku odbyła się w klubie promocja książki autorstwa Joanny Kałuskiej pt. „Załęska Hałda i Osiedle Witosa w Katowicach”. Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy osiedla, z których wielu mieszkało w fińskich domkach, miłośnicy historii Katowic i zaproszeni goście. Po powitaniu zebranych, głos zabrała autorka publikacji, która w formie prezentacji medialnej zilustrowała wybrane tematy i zagadnienia opisane w książce. Pani Joanna dziękowała wszystkim, którzy pomogli i wspierali ją w trakcie pisania pracy, udostępnili fotografie, dzielili się informacjami i wiedzą o Załęskiej Hałdzie i Osiedlu Witosa. Wspomniano również o zorganizowanej w 2017 roku w klubie retrospektywnej wystawie pt. „Ocalić od zapomnienia – Załęska Hałda – Osiedle domków fińskich”, która aktualnie jest stałą ekspozycją w Szkole Podstawowej nr 33 na osiedlu. W imieniu całej społeczności Osiedla Witosa podziękowanie dla autorki skierowała Agnieszka Wójcik – Podgórska – Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Załęska Hałda”. W czasie spotkania była możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie. Obecnie można ją nabyć w siedzibie Muzeum Historii Katowic przy ulicy Szafranka. W części artystycznej mieliśmy okazję posłuchać i wspólnie śpiewać śląskie piosenki i popularne przyśpiewki przy akompaniamencie akordeonu w wykonaniu Lidii Pilarz – mieszkanki osiedla. Były też wspomnienia, historyjki i ciekawostki z życia mieszkańców domków fińskich i opowiadania o szkole.