AKTUALNOŚCI

„SFRUNĄŁ NA ŚLĄSK ORZEŁ BIAŁY…”

Wystawa z okazji 100. rocznicy Powstań Śląskich

W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego. Chcąc uczcić rocznicę Powstań Śląskich oraz przybliżyć Mieszkańcom Osiedla Witosa historię naszego regionu, Klub „PLUS” zaprasza na przygotowaną i wypożyczoną z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach wystawę „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały”. Ekspozycja składa się z 20 plansz prezentujących w sposób usystematyzowany historię trzech powstań, czasy plebiscytu, a także historię autonomii województwa śląskiego. Autorzy wystawy przedstawiają na niej m.in. sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, przyczyny i przebieg zrywów, a także skutki wydarzeń w 1919, 1920 i 1921 roku. Specjalne kalendarium stworzone przez muzealników pozwala bliżej poznać kolejność wydarzeń. Sporo miejsca wystawa poświęca także plebiscytowi z 20 marca 1921 roku, a także wkroczeniu Wojska Polskiego w 1922 roku oraz postaciom historycznym tamtych czasów, wśród których są m.in. Wojciech Korfanty, Alfons Zgrzebniok, Andrzej Mielęcki, Józef Rymer, Konstanty Wolny i gen. Henri le Rond. W zrozumieniu epoki pomagają reprinty archiwalnych zdjęć, dokumentów oraz pocztówek. Warto dodać, że wystawa gościła w wielu miejscach w regionie i w Polsce – muzeach, siedzibach bibliotek, urzędów i domów kultury oraz w Senacie RP. Teraz mogą zobaczyć ją nasi Mieszkańcy, do czego gorąco zachęcamy i zapraszamy.

Galerie Zdjęć – wystawy

WYSTAWA CZYNNA W DNIACH 2 – 27 LISTOPADA 2020 r.

Prosimy o zwiedzanie na odległość / Galerie zdjęć – wystawy – 100. rocznica Powstań Śląskich/ indywidualnie, tel. Klubu „Plus” – 32 254 75 41

———————————————————————————————————-

DROGIE PANIE I DRODZY PANOWIE

Niech w przeżywaniu Święta Seniorów

towarzyszy Wam świadomość tego,

że jesteście dla nas drogocennym skarbem i bogactwem

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych – święto obchodzone corocznie 1 października, ustanowione 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Europejski Dzień Osób Starszych lub Europejski Dzień Seniora – 20 października, a 14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora.

———————————————————————————————————

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. W różnych krajach nauczyciele obchodzą swoje święto w różnych dniach. Przykładowo na Tajwanie obchodzone jest ono 28 września w dniu urodzin Konfucjusza, a w Czechach i na Słowacji – 28 marca, czyli w dniu urodzin Jana Amosa Komeńskiego – XVII – wiecznego pedagoga, filozofa, reformatora i myśliciela protestanckiego, twórcy i propagatora jednolitego systemu powszechnego nauczania, który zalecał objęcie nauczaniem wszystkich, niezależnie od płci i stanu.

————————————————————————————————————-

Jesień 2020 – prace Koła Rękodzieła „IRENA”

W jesienne popołudnia i wieczory panie z koła rękodzieła projektują i tworzą prace związane tematycznie z tą, jakże urokliwą porą roku. W każdy wtorek o godzinie 16.00 w naszym klubie spotykają się członkinie koła i w miłej atmosferze, przy herbatce lub kawie wykonują małe i większe arcydzieła, a efekty pracy ich rąk i umysłu oraz specjalnych umiejętności można podziwiać na klubowej wystawce w holu placówki.

Galerie zdjęć – Koło rękodzieła „Irena”

———————————————————————————————————

SPOTKANIE W KLUBIE SENIORA

25 września 2020 roku w naszym klubie spotkali się seniorzy. Długa przerwa trwająca od marca br. spowodowała silną potrzebę zorganizowania spotkania w gronie rówieśników, przyjaciół i znajomych z klubu seniora. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w czasie przerwy utrzymywano stały kontakt z seniorami drogą telefoniczną oraz przez media społecznościowe. Ważne informacje i komunikaty dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia były przekazywane seniorom na bieżąco. Na spotkanie w klubie zdecydowała się dwudziestoosobowa grupa, przestrzegając norm zachowania się wynikających z rygorów pandemii. Po powitaniu zebranych i przypomnieniu obowiązujących aktualnie zaleceń dla uczestników zajęć i spotkań klubowych, składano życzenia i wręczono kwiaty osobom, które miały urodziny. Wśród nich były dwie osiemdziesięciolatki – p. Hildegarda i p. Stefania. Nie zabrakło gromkiego „Sto lat” i słodkiego poczęstunku. Był czas na towarzyskie rozmowy i ploteczki oraz okolicznościowe fotki. Seria zabawnych historyjek, żarcików i „kawałów” o… zwierzętach i ich zwyczajach i przygotowaniach do zimy, wszak mamy już jesień, wprawiły wszystkich w wesoły nastrój.

Galerie zdjęć – Klub seniora

————————————————————————————————————–

100 – LECIE URODZIN JANA PAWŁA II

Na początku września br. w klubie otwarto wystawę poświęconą 100. rocznicy urodzin polskiego papieża. Głównym motywem wystawy jest pokazanie sylwetki i wydarzeń związanych z Janem Pawłem II poprzez eksponaty ze zbiorów numizmatyka – Stanisława Mazura. Prezentowane są okolicznościowe banknoty i monety, medale, karty telefoniczne oraz modele wykonane z zapałek autorstwa Janusz Urbańskiego. Otwarcie wystawy zostało pierwotnie zaplanowane na maj, jednak ze względu na pandemię termin uległ przesunięciu. Zapraszamy Mieszkańców do zwiedzania wystawy w godzinach pracy klubu.

Zdjęcia w galerii – wystawy

————————————————————————————————————–

Dzień Ojca – święto będące wyrazem szacunku i wdzięczności ojcom. W Polsce obchodzone jest corocznie 23 czerwca od 1965 roku. Pierwsze obchody święta odbyły się w 1910 roku w miasteczku Spokanew w stanie Waszyngton w USA, wydarzenie miało jednak charakter lokalny. Dopiero w 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. We Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii jest to 19 marca / dzień św. Józefa /, na Litwie pierwsza, a w Austrii druga niedziela czerwca. W 3. niedzielę czerwca świętują ojcowie w Turcji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie.


MIŁOŚNICY ROŚLIN DOMOWYCH


W maju zakwitła w klubie Szlumbergera, grudnik, zygokaktus – roślina z rodziny kaktusowatych 

Uczestnicy spotkań, zajęć klubowych i osoby odwiedzające okazjonalnie nasz klub często zwracają uwagę i podziwiają zgromadzone tu okazy kwiatów i roślin doniczkowych. Zainteresowani pytają o ich nazwy gatunkowe, pielęgnację i warunki hodowli. Część roślin, zwłaszcza duże okazy zostały pozyskane dzięki uprzejmości mieszkańców Osiedla Witosa, którzy przekazali je do klubu. Zapraszam do obejrzenia całej naszej kolekcji!

Powyżej : kwitnąca żyworódka, ananas comosus variegata, krasnokwiat białokwiatowy, zielistka

skrzydłokwiat, grubosz jajowaty /drzewko szczęścia/, wilczomlecz /korona cierniowa/, paprotka

ananas, gasteria – sukulent, patyczak rhipsalis z rodziny kaktusowatych, lubczyk

drzewko szczęścia, figowiec benjamiński starlight, starzec bluszczolistny – pnącze

cisus rombolistny, pilea – kwiat pieniążek, żyworódka, sansewieria gwinejska /wężownica/

figowiec benjamiński, wilczomlecz trójżebrowy, sukulenty, begonia masoniana Masona

zielistka Sternberga, geranium anginka, aglaonema Silver Quin, reo meksykańskie

drzewko kawowe, sansewieria gwinejska – odmiana rozetowa, dracena obrzeżona

juka gwatemalska, figowiec lirolistny dębolistny, monstera – filodendron

irezyna Herbsta, wilczomlecz trójżebrowy, scindapsus złoty, begonia królewska rex

kwitnące reo meksykańskie, hoja australis – pnącze, begonia Masona kwitnąca, syngonium zroślicha

kliwia, monstera z filodendronów, ketmia róża chińska, aloes – sukulent

setkrezja purpurowa, dracena, smocza palma z rodziny szparagowatych lub agawowych – najnowszy nabytek, roślina przekazana do klubu przez naszych mieszkańców


1 czerwca – DZIEŃ DZIECKA

Pierwszy Dzień Dziecka został zorganizowany 70 lat temu w związku ze zbieraniem podpisów pod ˝Apelem Sztokholmskim”, mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim dzieciom na świecie. Co ciekawe, tzw. Powszechny Dzień Dziecka obchodzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych przypada 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka. W Warszawie od 1994 roku 1 czerwca obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży / w tym roku wydarzenie to jest odwołane ze względu na epidemię /. We Francji dzieci dostają prezenty 6 stycznia w Dzień Rodziny, w Japonii oddzielnie świętują chłopcy i dziewczęta, odpowiednio 5 maja i 3 marca. W Paragwaju Dzień Dziecka jest obchodzony 16 sierpnia w rocznicę bitwy o Acosta Nu w roku 1869, podczas której zginęło wiele dzieci, zaś w Turcji 23 kwietnia. Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.


26 maja – DZIEŃ MATKI