AKTUALNOŚCI

Niecodzienne spotkania w klubie

W maju i czerwcu br. gościliśmy w klubie uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej /WTZ / prowadzonego przez Śląskie Stowarzyszenie Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „AKCENT” przy ul. Rataja 14 na naszym osiedlu. Grupy podopiecznych ośrodka ze swoimi terapeutami w wybrane czwartki miały okazję poznać ofertę zajęć klubowych, obejrzeć aktualne ekspozycje i wystawy, porozmawiać o swoich zainteresowaniach i pasjach. W trakcie oglądania sal i pomieszczeń informowano gości co i jakie zajęcia oraz wydarzenia dzieją się w naszym klubie. Spotkania miały serdeczny i miły przebieg, a uczestnicy zadawali często pytania i chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Mamy zapewnienie kontynuacji spotkań w klubie po wakacjach !

———————————————————————————————-

Spotkanie z pisarką

We wtorek 25 czerwca mieliśmy okazję gościć w naszym klubie / już drugi raz w tym roku, pierwsze spotkanie z mieszkańcami odbyło się 15 marca / Gabrielę Annę Kańtor. Tym razem w spotkaniu autorskim pisarki wzięli udział seniorzy Osiedla Witosa skupieni w Bractwie Aktywnych Seniorów /BAS/, którzy spotykają się w „Plusie” w każdy wtorek.

————————————————————————————–

Seniorzy też dostali… świadectwa

W piątek 21 czerwca nasi seniorzy uroczyście zakończyli rok szkolny. Podsumowano kolejny cykl zajęć, spotkań i uroczystości organizowanych w klubie od września do czerwca br. dla tej grupy mieszkańców osiedla. Każdy otrzymał świadectwo przynależności do Klubu Seniora Witosa i potwierdzające, że uczestniczył w w/w zajęciach. Projekcja fotogalerii na dużym ekranie przypomniała zebranym, jak pracowaliśmy i bawiliśmy się przez cały rok. Były też podziękowania i drobne upominki dla zarządu klubu seniora oraz życzenia i kwiaty dla p. Lidii – czerwcowej solenizantki. Po słodkim poczęstunku wysłuchano wiązanki piosenek o tacie z okazji przypadającego 23 czerwca Dnia Ojca.

Do zobaczenia po wakacjach !

——————————————————–

Akademia Tańca Move

W środę 19 czerwca zakończyły się zajęcia klubowe dla dzieci przedszkolnych w Akademii Tańca Move. Przed licznie zgromadzoną publicznością dzieci dały wspaniały popis swoich umiejętności tanecznych, które były wytrwale ćwiczone i doskonalone w każdą środę od września do czerwca br. Piękne stroje małych tancerzy i atrakcyjny program występu były wielkim przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców, rodzeństwa i dziadków obecnych na uroczystości. Były też podziękowania dla p. Barbary Stryj, która prowadziła obie grupy małych tancerzy przez cały rok. Każdy uczestnik zajęć otrzymał okolicznościowy dyplom. Mamy nadzieję na kontynuację zajęć w klubie od nowego roku szkolnego !

—————————————————————————-

Klubowe Koło Rękodzieła Irena istnieje nieprzerwanie od wielu już lat, jesienią tego roku członkinie będą świętować i wspominać 20 lat działalności ! Również osoby niezrzeszone – pasjonatki tego typu twórczości prezentują swoje prace na otwartej w klubie wystawie, na której można podziwiać wyszywane serwetki, obrusy, bieżniki oraz ręcznie haftowane obrazki. To warto zobaczyć !

Z A P R A S Z A M Y

w godzinach pracy klubu / duża sala /

——————————————————-

We wtorek 11 czerwca wystąpił w naszym klubie zespół „Józefinki” działający w klubie Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Koncert zorganizowano dla seniorów osiedla Witosa. Zaproszeni mieli okazję wysłuchać popisów wokalnych Zespołu, na które złożyły się polskie piosenki znane i popularne oraz przeboje zagraniczne. W podziękowaniu za wspaniały występ nagrodzono wykonawców gromkimi brawami. Seniorzy liczą na kontynuację takich występów w „Plusie”.

——————————————————————————————-

Lapbook do „Katarynki” Bolesława Prusa

Młodzi mieszkańcy osiedla, uczniowie klasy 5d SP nr 33 zaprezentowali na zajęciach języka polskiego swój projekt czytelniczy – lapbooki z lektury „Katarynka” Bolesława Prusa. Lapbook to w wolnym tłumaczeniu 'książka na kolanach”, którą wykonuje się na dany temat w określonej formie. Systematyzuje on wiedzę i pobudza kreatywność. W lapbookach można znaleźć opisy, rysunki, zdjęcia, zadania itp. związane z danym tematem. Nasze prace są niezwykle interesujące, niektóre zawierają pozytywki z melodią katarynki !

Dziękujemy za możliwość prezentacji naszych prac w Klubie Osiedlowym „PLUS” – pragniemy wyjść poza mury szkolne i pokazać się mieszkańcom osiedla.

Uczennice i uczniowie wraz z nauczycielką języka polskiego Barbarą Gorgoń

—————————————————————————————-

Dzieci w klubie

Miały swój dzień już w środę 29 maja. Na początku składano wszystkim milusińskim wesołe życzenia, po których spotkały się z Barbie – bohaterką przygód i licznych animacji dla dzieci. Z zapartym tchem śledziły ciekawe zdarzenia i piosenki oraz tańce bohaterki na dużym ekranie. W trakcie pokazu był też czas na wykonanie kilku tańców grupowych. Dzieci obejrzały także popis taneczny swoich rówieśników grupy zerowej jednego z przedszkoli. Po projekcji wszyscy udali się zobaczyć … Tajemne przejście, do którego wiodła droga przez tunel. Każdy pokonał go bez problemu i mógł podziwiać wystawę prac starszych kolegów o przygodach dzieci i nie tylko z lektury pt.” Opowieści z Narnii : Lew, Czarownica i stara szafa”. Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani słodyczami i pełni wrażeń w radosnych nastrojach wrócili do czekających na swoje pociechy rodziców i opiekunów.

——————————————————————————————–

DZIEŃ DZIECKA

Najbardziej radosne święto, którego powstanie ma swoją historię w Polsce i na świecie. Chociaż różnie się nazywa i w różnych miesiącach jest obchodzone to łączy je jedno – jest, lub powinno być dla dzieci najszczęśliwszym dniem w roku ! Święto łączy też emocjonalnie rodziców ze swoimi pociechami. Bo przecież trudno sobie wyobrazić sytuację, że rodzice nie będą się starać, by dzieci spędziły ten dzień jak najprzyjemniej. Prezenty stanowią dodatek i powodują, że na długo dzień ten pozostaje w ich pamięci. Podziękowaniem dla rodziców i najbliższych jest szczęśliwy i szczery uśmiech dziecka. Wszystkie ciekawe informacje o Dniu Dziecka można zobaczyć na klubowej wystawie / w godzinach pracy placówki /.

Z A P R A S Z A M Y

—————————————————————————–

Miłą uroczystość zorganizowano w klubie w piątek 24 maja br. z okazji Dnia Matki. Mamy – seniorki wspominały swoje lata dziecięce i role, jakie w ich życiu / w tamtych czasach / pełniły mamy. Po słodkim poczęstunku zaproszono zebranych do obejrzenia i wysłuchania okolicznościowego programu artystycznego, na który złożyły się znane i lubiane piosenki oraz wiersze dedykowane mamom. Odczytane zabawne historyjki z Wielkiej Księgi Humoru dostarczyły wszystkim wielu radości i uśmiechu! Były również życzenia i kwiaty dla majowej solenizantki p. Haliny oraz informacje o wydarzeniach kulturalnych w najbliższym czasie. Sprawozdanie z wycieczki do Mosznej i Gogolina przedstawiła p. Basia.

—————————————————————————–

„Tajemne przejście” – ciekawa wystawa dziecięcych prac

„Tajemne przejście” to prace młodych mieszkańców naszego osiedla – uczniów klas 4b i 4c SP 33, które są zwieńczeniem omówienia lektury C. S. Lewisa „Opowieści z Narnii : Lew, Czarownica i stara szafa”. Tytułowa szafa mieści rozmaite informacje na temat autora, bohaterów lektury, planu wydarzeń itp. Prace zostały wykonane z pomocą rodziców, na uwagę zasługują oświetlenia zrobione przez pomysłowych ojców. W szafach stoją postacie wykonane przez dzieci w czasie lekcji powtórkowej. Nie wszyscy mieszkańcy mają możliwość i potrzebę kontaktu ze szkołą, stąd pomysł, by pokazać wystawę w klubie i na chwilę popatrzeć jak uczą się i pracują nasze dzieci i wnuki w szkole.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy klubu / sala z pianinem /

ZAPRASZAMY

———————————————————————————————-

W klubie seniora

W piątek 12 kwietnia br. mieli swoje spotkanie w klubie seniorzy. Po powitaniu przybyłych przekazane zostały informacje i komunikaty m.in. o majowej wycieczce organizowanej przez PKPS. Następnie były życzenia dla p. Krystyny, która w kwietniu obchodzi urodziny. Po słodkim poczęstunku zaproszono zebranych do obejrzenia i wysłuchania specjalnie przygotowanej prelekcji. Od 2011 roku dzień 12 kwietnia jest świętem ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i nazwane Międzynarodowym Dniem Załogowych Lotów Kosmicznych w rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos. Z tej okazji seniorom, rozszerzając tematykę o odwieczne dążenie człowieka do możliwości i umiejętności latania, przypomniano w formie animacji mit o Ikarze oraz dokonano opisu obrazu „Pejzaż z upadkiem Ikara” autorstwa niderlandzkiego malarza Pietera Brueghla starszego, który znajduje się obecnie w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli. Wysłuchano też utworu Jacka Kaczmarskiego pt. „Upadek Ikara”. Wspomniano o osiągnięciach Leonarda da Vinci w dziedzinie projektowania i konstruowania maszyn latających. Było o pionierach baloniarstwa – braciach Montgolfier i pierwszym samolocie, który wzbił się w powietrze braci Wright. Loty kosmiczne, odwieczne marzenie człowieka spełniło się w XX wieku – zilustrowano kilka ważnych wydarzeń z podboju kosmosu – lot pierwszego człowieka, lądowanie na Księżycu i pierwszego Polaka w kosmosie. Kiedy odtwarzano przebój Filipinek p.t. „Walentyna twist” / o pierwszej kobiecie w kosmosie / seniorzy wtórowali piosenkarkom, były to czasy ich dzieciństwa i młodości! Wielu z nich ma również za sobą doświadczenia z lotów samolotem, z którymi dzieliło się z zebranymi. Na zakończenie spotkania był czas na wystąpienia indywidualne i … wspomnienia z tamtych lat.

———————————————————————————————–

Sukces młodych tancerek

Po feriach zimowych, w każdy wtorek i czwartek uczęszczają do klubu na zajęcia tańca dziewczynki z naszego osiedla. Grupa prowadzona jest przez instruktorkę z Soulab Studio Tańca. 10 marca br. dziewczęta brały udział w Ogólnopolskim Turnieju Tańca „GOLD CONTEST GLIWICE” i zajęły I miejsce w kategorii do lat 8 !!! Nasze gratulacje dla tancerek i życzenia dalszych sukcesów oraz wytrwałości w rozwijaniu swoich tanecznych umiejętności.

Na turnieju

i na zajęciach w klubie

————————————————————————————————

Wydarzenie kulturalne

15 marca br. zorganizowano w klubie spotkanie autorskie Gabrieli Anny Kańtor. Nasi mieszkańcy i zaproszeni goście mieli okazję poznać twórczość pisarki, która lubi snuć opowieści w ten intrygujący sposób, że zaprasza czytelnika do samego środka opisywanych zdarzeń, gdzie wszystkiego można dotknąć, ujrzeć przeszłość w nowym aspekcie i pokusić się o próbę jej interpretacji. Autorka w niezwykle barwny i interesujący sposób mówiła o bohaterach swoich książek oraz jakie motywy skłoniły ją do podjęcia tematyki poruszanej w swoich utworach. W jednym z nich opowiada o Śląskim Kopciuszku, którego historia bardzo poruszyła zebranych. Słuchacze mieli okazję obejrzeć dwa krótkie filmy związane z życiem bohaterki tej powieści. W przerwie był czas na chwilę wspólnego śpiewu tradycyjnych śląskich piosenek i przyśpiewek przy akompaniamencie akordeonu Lidki Pilarz. Na zakończenie spotkania słowa podziękowania dla p. Gabrieli skierowała p. Agnieszka Wójcik-Podgórska – Prezeska Zarządu S.M. „Załęska Hałda”.

————————————————————————————

Wielkanoc 2024 – świąteczne dekoracje w klubie

——————————————————————————

Wiosenna atmosfera w klubie seniora

8 marca br. świętowały w klubie Dzień Kobiet seniorki. Panowie składali życzenia i obdarowali panie własnoręcznie wykonanymi kwiatami z małym słodkim dodatkiem. Piękne życzenia i okolicznościowe kartki dla wszystkich pań przygotowało Szkolne Koło Wolontariatu z SP nr 33.

W marcu dwie panie Alicja i Urszula mają urodziny. Były dla nich życzenia i kwiaty, a Pani Ala otrzymała specjalne gratulacje z okazji 90. Urodzin / w naszym klubie seniora działa od 24 lat ! /.

Po słodkim przyjęciu zaproszono wszystkich do obejrzenia ciekawej prezentacji multimedialnej, na którą złożyły się : historia święta kobiet, zestaw popularnych piosenek o kobietach i ciekawostki na temat wiosny. Prezentację przygotował młody wolontariusz Mateusz, który aktywnie współpracuje z klubem w zadaniach na rzecz seniorów i dzieci. Łukasz Aksamit – fotograf amator udostępnił zestaw interesujących zdjęć przyrody ożywionej wiosną, a dokładnie popularnych płazów żyjących w najbliższej okolicy. Były również informacje o wydarzeniach kulturalnych w najbliższym czasie, o kolejnej zmianie czasu z zimowego na letni w ostatnią niedzielę marca oraz dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym.

———————————————————————————

Wielkanoc 2024 – prace Koła Rękodzieła Artystycznego „Irena”

———————————————————————————-

Policja dla seniorów

We wtorek 27 lutego br. w klubie „Plus” odbyła się debata na temat zagrożeń jakie stwarzają oszuści podszywający się pod krewnych, policjantów i pracowników banków, aby wyłudzić pieniądze i dane osobowe. Zwrócono szczególną uwagę na wykorzystywanie do tych celów internetu i telefonu. Organizatorem spotkania była Komenda Miejska Policji w Katowicach – VII Komisariat w osobach naszych dzielnicowych. Prelegenci przedstawili przygotowaną prezentację, na którą złożyły się instruktażowe filmiki oraz zasady postępowania w sytuacjach zagrożeń, po której była dyskusja, czas na dzielenie się własnymi doświadczeniami i zadawanie pytań. Warto dodać, że było to kolejne z wielu organizowanych w klubie spotkań policjantów z seniorami naszego osiedla.

————————————————————————————————————-

Walentynkowe prace rękodzieła i dekoracje w klubie

———————————————————————————————-

W karnawałowym nastroju

W piątek 2 lutego br. gościliśmy w klubie zespół wokalno-muzyczny „Alle Babki” z klubu „Centrum” Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W części pierwszej zebrani z dużym zainteresowaniem wysłuchali pięknego koncertu kolęd i pieśni noworocznych. Część druga występu zespołu to wiązanka znanych i popularnych piosenek i wielkich przebojów minionych lat, których profesjonalne wykonanie dało impuls do wyjścia na parkiet i do zabawy tanecznej. Słowa podziękowania dla Zespołu „Alle Babki” za wspaniały występ w naszym klubie przekazała Pani Dorota Gazda – Zastępca Prezesa Zarządu S.M. „Załęska Hałda”. Mamy zapewnienie o kontynuacji współpracy między naszymi klubami. Seniorzy świętowali też na spotkaniu urodziny lutowych solenizantek – były serdeczne życzenia, symboliczne kwiaty i gromkie „Sto lat” przy akompaniamencie akordeonu oraz smaczny słodki poczęstunek.

———————————————————————————————-

Dzieci dla seniorów

Miłą niespodziankę sprawiły naszym seniorom dzieci – uczniowie i uczennice Międzynarodowej Prywatnej „Szkoły jak dom” z osiedla Witosa. 19 stycznia br. zaprezentowały przed zebranymi w klubie wspaniałe widowisko o tematyce bożonarodzeniowej – jasełka, przygotowane pod opieką p. Lidii, nauczycielki szkoły. Ciekawa muzyka i dialogi, miejscami zabawne oraz doskonała charakteryzacja i kostiumy, a także międzynarodowa obsada aktorska i wysoki poziom artystyczny wzbudziły szczery zachwyt i uznanie wśród seniorów i obecnych na przedstawieniu rodziców. W podziękowania za piękny występ dla seniorów z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka dzieciom wręczono kosz pełen słodyczy. Zachwycone miłym gestem seniorów, pytały, czym jest klub seniora, co państwo tu robią i jak spędzają czas w tym miejscu itp. Po uzyskaniu wyczerpujących odpowiedzi na pytania padła obietnica kontynuacji spotkań w ramach integracji międzypokoleniowej. W dalszej części uroczystości, przy słodkim poczęstunku były życzenia i kwiaty dla styczniowej solenizantki – p. Krystyny oraz informacje o ofercie wydarzeń kulturalnych dla seniorów. Na zakończenie była również okazja do wspólnego kolędowania przy akompaniamencie akordeonu p. Lidii, a po przerwie wszyscy śpiewali piosenki… z tamtych lat.

——————————————————————————————————–