AKTUALNOŚCI

WYSTAWA MALARSTWA DIETERA NOWAKA

W piątek 22 października br. zorganizowano w klubie wernisaż wystawy malarstwa Dietera Nowaka – mieszkańca naszego osiedla. Na uroczystość przybyli : p. Dieter z żoną Krystyną, jego znajomi, koledzy i koleżanki, przyjaciele oraz zaproszeni goście. Wystawę prac zorganizowano z okazji 20-lecia aktywności autora w Grupie Janowskiej. Grupa ta, czy jak kto woli, Koło Malarzy Nieprofesjonalnych, to grupa malarzy-amatorów, która została założona w 1946 roku w zakładowej świetlicy Kopalni „Wieczorek” w Nikiszowcu. Obecnie Grupa Janowska określana jest jako fenomen na skalę europejską. Udowodniła, że nawet w środowisku górniczym można spełniać się artystycznie, a to, co łączy ich wszystkich, to pasja. Prace członków tej wspólnoty kulturowej szybko zaczęły być doceniane, dziś znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w kolekcjach muzeów, nie tylko w Polsce, ale również i za granicą. Po powitaniu i przedstawieniu osób zaproszonych odbyła się projekcja filmu pt. „Dieter Niebieski”, który w ciekawy sposób prezentuje sylwetkę malarza, drogę życiową oraz jak zrodziło się jego zamiłowanie do malowania. Po filmie, gratulacje i rolę żony w życiu artysty podkreśliła dr Helena Hrapkiewicz – pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. seniorów. List gratulacyjny Senatora RP Marka Plury odczytał jego asystent – Jacek Tomaszewski. W imieniu Spółdzielni Mieszkaniowej „Załęska Hałda” podziękowania i życzenia złożyły panie : Agnieszka Wójcik-Podgórska – Prezes Zarządu i Dorota Gazda – zastępca Prezesa Zarządu.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Tego dnia br. w naszym klubie zorganizowano uroczystość dla seniorów. Po pandemicznej przerwie i wakacjach wszyscy byli już bardzo spragnieni spotkania w gronie znajomych, koleżanek i kolegów oraz przyjaciół. Po serdecznym powitaniu zebranych i przedstawieniu spraw organizacyjnych / kalendarz spotkań w bieżącym roku, podsumowanie Festiwalu Organizacji Pozarządowych, Katowicka Karta Mieszkańca, dwudniowa wycieczka do Węgierskiej Górki / był słodki poczęstunek. Miłym akcentem uroczystości była przygotowana przez p. Basię interesująca wystawa zdjęć ilustrujących między innymi ginącą przyrodę rejonu Górnego Śląska. Zachwycić mogą ciekawe ujęcia drobnych zwierząt – owadów, płazów, gadów i ptaków żyjących w bliskim sąsiedztwie człowieka np. na naszym osiedlu. Autorem zdjęć jest Łukasz Aksamit – b. biegacz-ultramaratończyk, miłośnik górskich wędrówek, a obecnie – samozwańczy pasjonat przyrody, fotograf-amator, samouk. Niektórzy seniorzy są też studentami Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które wraz z całą społecznością akademicką rozpoczynają działalność w październiku. Na zakończenie obecni na spotkaniu wysłuchali serii opowiastek, żartów i kawałów O studentach z Wielkiej Księgi Humoru. W pogodnym nastroju był jeszcze czas na rozmowy indywidualne, wspomnienia i ploteczki. Jesienną dekorację sali przygotowała p. Gienia.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wystawy i spotkania

« 1 z 2 »

—————————————————————————————–

Seniorzy na festiwalu

Po pandemicznych trudach powrócił Festiwal Organizacji Pozarządowych. 11 września br. na katowickim Rynku – Plac nad Rawą odbyła się jego XI edycja. FOP jest imprezą integracyjno-kulturalno-społeczną, której głównym celem jest promocja i prezentacja działań organizacji pozarządowych działających na terenie Miasta Katowice, a także integracja mieszkańców. Festiwalowe miasteczko działało w godzinach 12.00-18.00. Wśród atrakcji znalazły się występy sceniczne, mini koncerty, pokazy tańca, animacje, malowanie buziek, modelowanie balonów i puszczanie wielkich baniek mydlanych oraz możliwość zagrania w wielkoformatowe gry plenerowe. Nasi seniorzy reprezentujący Polski Komitet Pomocy Społecznej przygotowali ekspozycję prac z dziedziny rękodzieła, które z dużym zainteresowaniem podziwiali goście festiwalu!

———————————————————————————————-

Tak było na zajęciach dla dzieci w ramach Akcji „Lato 2021”

W sierpniu br. grupa dzieci w wieku szkolnym, młodych mieszkańców naszego osiedla bawiła się i wypoczywała w Klubie „Plus” na zajęciach zorganizowanych przez Spółdzielnię w ramach Akcji „Lato 2021”. Przyjemna letnia pogoda oraz zalecenia dotyczące organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży w czasie pandemii sprawiły, że większość czasu spędzaliśmy na zajęciach terenowych w plenerze w trakcie wyjść, spacerów, wyjazdów i wycieczek.

W Parku Śląskim zwiedzaliśmy rosarium, ścieżkę dendrologiczną, zoo i ogród japoński. W centrum Katowic oglądaliśmy miejską farmę, dom noblistki Marii Goeppert – Mayer, na Placu Kwiatowym na rynku była okazja posłuchać muzyka grającego na saksofonie i klarnecie, a na bulwarach nad sztuczną Rawą odpoczywaliśmy w cieniu palm. Przy pomniku pamięci powstańców śląskich i harcerzy wysłuchaliśmy krótkiej historii o obrońcach Katowic we wrześniu 1939 roku, naszą uwagę zwróciła też pobliska wystawa plenerowa. W 100. rocznicę III Powstania Śląskiego podziwialiśmy pomnik „trzech skrzydeł” przy rondzie oraz mający już 50 lat symbol naszego miasta – Spodek. W drodze do Parku Kościuszki zobaczyliśmy dom Aleksandry Śląskiej – znanej i wybitnej polskiej aktorki, której imię nosi rondo na Osiedlu Witosa.

W parku oglądaliśmy wieżę spadochronową, drewniany kościółek św. Michała i pomnik – obelisk pamięci himalaistów. Był też czas na relaks na placu zabaw, gdzie najchętniej korzystaliśmy ze zjazdu linowego tzw. tyrolki.

W Parku Zadole byliśmy w tężni solankowej, amfiteatrze, na przyrodniczej ścieżce edukacyjnej i placu zabaw. W Ligocie poznaliśmy Plac Miast Partnerskich, gdzie w centralnym miejscu znajduje się podświetlany granitowy globus, wokół którego zaznaczono kierunki i odległości do wszystkich miast partnerskich Katowic.

W czasie spacerów przez nasze osiedle podziwialiśmy przydomowe ogródki i ciekawe skwery założone i pielęgnowane przez mieszkańców. Celem kolejnej wędrówki był zespół przyrodniczo – krajobrazowy – „Uroczysko Buczyna” w SW krańcu miasta Chorzowa z dominującym gatunkiem kwaśnej buczyny niżowej, gdzie najstarsze egzemplarze mają nawet ponad 150 lat

Przyjemnie spędzaliśmy czas na wodnym placu zabaw na Osiedlu Tysiąclecia. Tam rozrywkę zapewniły urządzenia wodne z dyszami, tryskaczami i fontannami m.in.: armatki wodne, kwiatki nabierające wodę i gejzer ziemny.

Chwile spędzone w klubie upływały na grach i zabawach towarzyskich, czytaniu bajek, baśni i wierszy, do których tworzono scenki i kreacje pantomimiczne, projekcji filmów o tematyce rodzinnej oraz zajęciach sportowych w Klubie „Olimpijczyk”. Za udział w zajęciach i koleżeńską postawę dzieci otrzymały na zakończenie drobne upominki i pamiątki.

W czasie trwania Akcji „Lato 2021” przestrzegano zasad wynikających z rygorów pandemicznych, rodzice / prawni opiekunowie zostali poinformowani o obowiązujących zaleceniach, wypełnili stosowne kwestionariusze i zgody.

Czas spędzony na zajęciach zorganizowanych przez Klub „Plus” tak podsumował jeden z uczestników – Paweł, lat 11 :

„Było świetnie, w skali szkolnej daję „6”. Zwiedzaliśmy wiele miejsc, ale również świetnie czas spędzaliśmy w klubie. Było wiele atrakcji, a wszystkie realizowane w sposób przyjemny dla wszystkich dzieci, a ponadto można było nawiązać nowe przyjaźnie. Pobyt tu to same przyjemności i szkoda, że już się skończył. Chętnie spędziłbym ten czas jeszcze raz. Jestem pewien, że odwiedzę to miejsce ponownie i to niejednokrotnie.”

Już dzisiaj zapraszamy dzieci na zajęcia w ramach Akcji „Zima 2022”, które w województwie śląskim zaplanowano w czasie ferii zimowych w II połowie lutego przyszłego roku

« 1 z 5 »

——————————————————————————————

Z okazji Dnia Ojca składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności oraz poczucia radości i dumy ze swoich dzieci tych małych jak i dużych.

Niech każdego dnia będą one dla Was wsparciem oraz powodem do dumy, a spędzone wspólnie chwile będą źródłem satysfakcji i spełnienia !

———————————————————————————————–

Wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy dużo radości i uśmiechu na twarzy,

powodzenia w nauce, samych przyjemnych, niezapomnianych chwil,

prawdziwych przyjaźni i spełnienia wszystkich marzeń.

Niech Wasza szczególna kartka w kalendarzu przyniesie mnóstwo szczęścia, miłości

i oczywiście dużo prezentów

I jeszcze kilka cytatów, aforyzmów i „złotych myśli” o dzieciach :

Prościej jest rządzić narodem, niż wychować czwórkę dzieci /Winston Churchill/

Kto ma dzieci, ten nie jest panem własnego czasu

Dzieci dzieci są jeszcze ładniejsze niż własne dzieci

To co dziecku najtrudniej wytłumaczyć, to błędy dorosłych

Dzieci trzeba tak wychowywać, aby podawały sobie ręce, a nie podstawiały nogi

Czy nie zauważyliście, że spędzacie 18 miesięcy próbując nauczyć swoje dzieci stać i mówić, a następne 18 lat próbując zmusić je do siedzenia i słuchania

Dzieci i zegarki nie mogą być stale nakręcane. Trzeba im także pozwolić chodzić

Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym

——————————————————————————————————

Najukochańsza Mamo moja!

Całuję Twoje ręce. Wiem, że jesteś jedyną osobą, która kocha mnie takim jakim jestem.

Kochasz mnie w chwilach smutnych i radosnych, zawsze jesteś moją przyjaciółką.

Marzę o tym, aby każdy dzień przyniósł Ci Mamusiu kochana same radości, szczęście i zadowolenie.

Będę się starał pomóc Ci w tym tak, jak tylko potrafię najlepiej.

Chcę Ci powiedzieć Mamusiu, że bardzo Cię kocham chociaż czasem sprawiam Ci przykrość i ból.

Przepraszam za wszystko co złe… – syn

W dniu Twojego święta chcę Ci życzyć przede wszystkim zdrowia,

szczerego uśmiechu na Twej kochanej buzi…

nawet wtedy gdy spotka Cię smutek

Bo pamiętaj Mamo, że po każdej burzy nowy dzień nadchodzi

a wraz z nim słońce na nowo wschodzi…

Życzę Ci w sercu dumy z tego jakim jesteś człowiekiem Mamo..

Ja jestem z Ciebie bardzo dumna…

Byś nigdy nie dopuściła do siebie myśli, że żyć nie warto…

Spójrz na nas swoje dzieci, które Cię kochają i potrzebują…

Życzę Ci Mamo spełnienia marzeń, ale nie tych mówionych głośno…

tylko tych, które masz w sercu, dla siebie…

Kocham Cię Mamo – córka

———————————————————————————————-

Od 20 maja br. w klubie osiedlowym „Plus” warto zobaczyć wystawę pod tytułem „Pasma górskie w Polsce – znane i mniej znane”. Zgodnie z tytułem chcieliśmy przypomnieć informacje powszechnie znane i ciekawostki o siedmiu wybranych pasmach górskich w Polsce. Przewodniki, broszury, informatory i mapy turystyczne z czasów PRL, które pokazano na wystawie można porównać z jakością i poziomem współczesnych wydawnictw w dziedzinie informacji turystycznej. Zapraszamy naszych Mieszkańców do obejrzenia wystawy przed wakacjami, co być może spowoduje chęć zwiedzania wybranego regionu w czasie najbliższego urlopu.

« 1 z 2 »

——————————————————————————————–

W dniach 10-13 maja br. klub po przerwie odwiedzili seniorzy. Członkowie naszego Klubu Seniora otrzymali upominki przygotowane przez Śląski Zarząd Wojewódzki PKPS w Katowicach. Załatwiano sprawy formalno-organizacyjne. W czasie spotkań dzielono się przeżyciami i emocjami, które towarzyszyły seniorom w czasie pandemii, a ostatnio w trakcie akcji # SZCZEPIMY SIĘ . Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wielu seniorów jest zaszczepionych całkowicie, kilka osób czeka na drugą dawkę szczepionki. W trakcie rozmów indywidualnych informowano o sposobie dostarczania posiłków do domu przez podmioty świadczące tego rodzaju usługi, o zasadach korzystania i pobycie w domach opieki i domu seniora, przeprowadzono rozmowę wspierającą w związku z planowaną operacją w szpitalu. Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z epidemią koronawirusa tradycyjne spotkanie dla całej grupy seniorów nie jest na tę chwilę planowane, jednak indywidualnie lub w kilkuosobowych grupkach są mile widziani w klubie, który dla nich jest zawsze otwarty!

—————————————————————————————————-

Wiosna na Witosa

—————————————————————————————

WIELKANOC 2021

” Święta Wielkanocne” – wystawa w Klubie „Plus” przypomina fakty znane i mniej znane oraz ciekawostki związane z historią poszczególnych obrzędów świątecznych i obchodami Wielkanocy w wybranych krajach europejskich. Wierszowane życzenia i elementy dekoracji oraz ozdób świątecznych są również ciekawym uzupełnieniem ekspozycji. Warto zwiedzić przygotowaną wystawę w klubie lub w trybie on-line.

Zapraszamy Mieszkańców od 15 marca 2021 r. do zwiedzania indywidualnie / z zachowaniem reżimu sanitarnego / i na stronie www.zaleskahalda.pl /Klub PLUS/ Aktualności

« 1 z 2 »

————————————————————————————————–


8 marca, jak co roku, obchodzimy Dzień Kobiet. Obecny jego wydźwięk jest efektem stopniowej ewolucji, do której przyczyniły się chociażby zmiany w nastrojach społecznych. To coroczne święto ma także na celu upamiętnić ofiary walki o tzw. równouprawnienie kobiet. Źródeł współczesnego Dnia Kobiet można dopatrywać się w Matronaliach, obchodzonych w starożytnym Rzymie. Święto to, przypadające na pierwsze dni marca, kojarzono z rozpoczynającym się rokiem, macierzyństwem oraz płodnością. Kobiety składały w gaju przy świątyni Junony kwiaty w ofierze i modliły się o szczęście w małżeństwie. Już wtedy mężczyźni składali swym żonom życzenia i obdarowywali prezentami. W nowożytnej historii świata, Dzień Kobiet swoje fundamenty ma w demonstracjach zorganizowanych przez amerykańskie aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej. Ustanowienie i zatwierdzenie Dnia Kobiet zostało przyjęte na mocy uchwały Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia 1910 roku. W Polsce 8 marca na stałe zapisał się w kalendarzu świąt dopiero po II wojnie światowej, szczególnie popularny był w okresie PRL-u. I choć dzisiaj Dzień Kobiet stracił swą oficjalną wymowę / status święta państwowego został ściągnięty w roku 1993 przez rząd Hanny Suchockiej /, to na szczęście w świadomości mężczyzn pozostał zwyczaj honorowania płci pięknej w tym szczególnym dniu. Na całym świecie Dzień Kobiet jest też idealną okazją do organizowania manifestacji feministycznych.

PANIOM

MIESZKANKOM OSIEDLA WITOSA

ż y c z y m y

—————————————————————————————–

WYSTAWA MUZEUM HISTORII KATOWIC W KLUBIE

Z dziejów Ulicy Warszawskiej

W dniach od 25 lutego do 6 kwietnia br. w Klubie „Plus” czynna była wystawa Muzeum Historii Katowic pod tytułem ” Z dziejów Ulicy Warszawskiej”. Każdy mieszkaniec naszego miasta zna Warszawską, często przechodził Warszawską, załatwiał sprawy w urzędach lub instytucjach mieszczących się przy tej ulicy. Jednak nieliczni znają jej dzieje. Wystawa w interesujący sposób przybliży nam historię drogi wiodącej od dzisiejszego rynku w kierunku Zawodzia i Mysłowic, zmiany nazwy ulicy, zabudowę rezydencyjną, obiekty sakralne, urzędy administracji miejskiej i powiatowej, placówki handlowe i usługowe, lokale, ciekawe i ważne wydarzenia, których miejscem była ul. Warszawska oraz sylwetki znanych postaci historycznych mieszkających przy tej ulicy. Na kilkunastu kolorowych planszach obok tekstu zobaczymy unikatowe zdjęcia i widokówki ze zbiorów MHK. Gorąco zachęcamy i zapraszamy naszych Mieszkańców do zwiedzania wystawy w klubie lub na stronie internetowej Spółdzielni – Galerie zdjęć/wystawy

———————————————————————————————————

WARTO WIEDZIEĆ

16.02.2021 – Ostatni dzień karnawału

Ostatni dzień karnawału obchodzony jest we wtorek przed Środą Popielcową. Święto to jest ruchome, w zależności od tego, kiedy wypada w kalendarzu Wielkanoc. W tym czasie odbywają się ostatnie zabawy i bale karnawałowe, przed okresem Wielkiego Postu. Największą imprezą na świecie jest karnawał w Rio de Janeiro, który rozpoczyna się w piątek przed Środą Popielcową i trwa aż pięć dni / burmistrz miasta Eduardo Paes ogłosił odwołanie tegorocznego karnawału z powodu pandemii /. W różnych zakątkach Polski ostatki określa się różnymi nazwami. W Wielkopolsce i na Kujawach świętuje się Podkoziołki. W tradycji funkcjonują również takie nazwy jak Śledzik oraz Zapusty.

Ostatki seniorów w klubie w 2020 roku

14.02.2021 – WALENTYNKI

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14-15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody. Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott /1771-1832/. Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Jednym ze zwyczajów walentynkowych jest wysyłanie listów i kartek, w których zakochani wyznają sobie miłość, często w formie wierszy. Ponadto Walentynki są idealną okazją do obdarowania swojej ukochanej osoby prezentem.

11.02.2021 – TŁUSTY CZWARTEK

Jego geneza sięga czasów pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie w ten sposób raz w roku obchodzili tzw. tłusty dzień. Tłusty czwartek to w tradycji chrześcijańskiej ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W specyficzny sposób obchodzono go w Małopolsce. Nazywany był wówczas combrowym czwartkiem. Według legendy nazwa pochodzi od żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza o nazwisku Comber, człowieka złego i surowego dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Umrzeć miał on w tłusty czwartek. W każdą rocznicę śmierci przekupki na targu urządzały więc huczną zabawę i tańce. Około XVI wieku pojawił się w Polsce zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nieco inaczej niż obecnie – miały bowiem w środku ukryty mały orzeszek lub migdał.

SMACZNEGO !

——————————————————————————————-

„WYBITNI POLACY” WYSTAWA 9.02.2021

Zwiedzanie z zachowaniem rygorów sanitarnych oraz on-line na stronie www.zaleskahalda.pl/Klub Plus/Aktualności

ZAPRASZAMY

————————————————————————————————–

21 stycznia – DZIEŃ BABCI

22 stycznia – DZIEŃ DZIADKA

Życzenia i wierszyki dla Babci i Dziadka

Babciu i Dziadku życzę Wam wspaniałych emocji, dobrych ludzi wokół i czasu, który nie ucieka …

Niech świat stoi dla Was otworem, a Wy bez skrupułów bierzcie z niego co najlepsze.

Spełniajcie marzenia i cieszcie się każdą chwilą spędzoną w towarzystwie tych, których kochacie i przez których jesteście kochani.

Niech dobry humor i zdrowie dopisują Wam każdego dnia.

Kochana Babciu, w dniu Twojego święta życzę Ci, byś zawsze była uśmiechnięta, by radość przez cały rok w Twoim sercu gościła – wiosną, latem a nawet gdy za oknem sroga zima.

Życzę Ci zdrowia, byś się nim cieszyła i w pełni sił przez długie lata z nami była. Pogody ducha i nieprzemijającej wiary, że my dzieci i wnuki bardzo Cię kochamy.

Kochany Dziadku w dniu święta Twojego, życzę Ci szczęścia nieprzeciętnego, zdrowia, radości, miłości i wiary, bo Ciebie też wszyscy z całego serca kochamy.

Życzę Ci dalekich podróży i słonecznych wakacji, tomów przeczytanych książek, dobrych w pracy informacji, humoru na co dzień wybornie dobrego i by nigdy nie spotkało Cię nic złego.

„Babcia jak mama” – wzruszający wierszyk dla babci

Babcia moja kochana,

Babcia jak druga Mama.

Nie ma lepszego lekarstwa na bóle,

niż gdy mnie Babcia przytula czule.

Babcia się troszczy, lubi rozpieszczać,

jak zacznie karmić nie może przestać.

Babci nie można nikim zastąpić,

więc trzeba ją cenić i pochwał nie skąpić.

I ja Cię chwalę kochana Babciu,

wołając z przekorą : ” dziura w kapciu”.

Życzenia dla dziadka – wyznanie miłości

Dla Dziadziusia od wnusia

-by Dziadziuś męczyć się nie musiał,

-by długo żył i zdrowy był,

bo… kocham go z całych sił!

Pamiętajmy :

Kontakt z dziadkami jest bardzo ważny dla dziecka. Ich rolą jest kochać, rozpieszczać, przekazywać wiedzę o korzeniach rodzinnych, oni dają naszym dzieciom coś wyjątkowego. Niektórych rzeczy nie mogą robić rodzice, bo to tylko rodzice, ich funkcja w rodzinie jest zupełnie inna. Dziadków warto czasem akceptować takimi, jacy są. Bo niemal zawsze chcą dobrze dla naszego dziecka

—————————————————————————————————–

Miejskie Przedszkole nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi przygotowało przepiękny program artystyczny o tematyce bożonarodzeniowej, do obejrzenia którego zachęcamy i serdecznie zapraszamy!

Dziękujemy za udostępnienie nagrania oraz za życzenia skierowane do naszych seniorów. Przedszkole współpracuje z Klubem „Plus” od wielu lat. Dzieci wielokrotnie występowały w klubie seniora prowadzonym przez placówkę uświetniając programem artystycznym spotkania i uroczystości. W ramach imprez międzypokoleniowych przedszkolaki bawiły się wspólnie z seniorami z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Dziecka i Dnia Seniora. Nasze babcie gościły też w przedszkolu w ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się w klubie …

Z KLUBU SENIORA

Tradycyjne spotkanie wigilijne dla seniorów w tym roku z powodu pandemii nie odbyło się. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie troszczymy się o członków naszego klubu seniora. Kontakty telefoniczne i poprzez media społecznościowe oraz indywidualne spotkania i rozmowy w klubie musiały zastąpić stałe i cykliczne uroczystości i imprezy organizowane tutaj dla osób starszych od wielu lat. Z okazji Bożego Narodzenia Śląski Zarząd Wojewódzki PKPS w Katowicach przygotował słodkie upominki, które wręczono w dniach 15 – 16 grudnia wszystkim zrzeszonym w klubie seniora. Nieobecnym z przyczyn zdrowotnych do domów dostarczyły je uczynne koleżanki i sąsiedzi. Dołączone były również specjalnie wykonane kartki świąteczne z życzeniami od Zarządu S. M. „Załęska Hałda” i klubu „Plus”.

Na adres naszego klubu przy ulicy Witosa 17 nadeszły również życzenia świąteczne od Pana Senatora RP MARKA PLURY, za które serdecznie dziękujemy!

——————————————————————————————————

GÓRNICZA BARBÓRKA

Dzień 4 grudnia jest szczególnie ważny dla górników i ich rodzin. To właśnie w tym dniu górnicy obchodzą swoje święto. Ich patronką jest święta Barbara. W minionych latach obchody Dnia Górnika przebiegały w uroczysty sposób. Najważniejsza była msza odprawiana w intencji górników. Odbywały się uroczyste akademie, na których zasłużeni górnicy byli dekorowani odznaczeniami państwowymi i branżowymi. Tradycyjnie miejscem spotkań braci górniczej były karczmy piwne. Wszystkie te uroczystości podkreślały jak trudna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca górnika. Życzono im tyle samo zjazdów i wyjazdów. Obecnie, w czasie pandemii i znacznej izolacji społecznej dzień 4 grudnia 2020 roku budzi dodatkowe refleksje w miejscu pracy i w domach rodzinnych. Zorganizowana w Klubie „Plus” wystawa pod tytułem „Barbórka 2020” ma na celu pokazanie zawodu górnika poprzez zgromadzone eksponaty z przeszłości i teraźniejszości. Wystawę przygotowali : Stanisław Mazur, Janusz Urbański, Paweł Wróblewski, Stanisław Botor i Dorota Petrykowska.

Zapraszamy do oglądania wystawy on-line od 4 grudnia – Galerie zdjęć / Wystawy

——————————————————————————————————-

BOŻE NARODZENIE 2020

Zimowa wystawka prac Koła Rękodzieła „Irena”

Galerie zdjęć – koło rękodzieła „Irena” – zapraszamy do oglądania

——————————————————————————————-

„SFRUNĄŁ NA ŚLĄSK ORZEŁ BIAŁY…”

Wystawa z okazji 100. rocznicy Powstań Śląskich

W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego. Chcąc uczcić rocznicę Powstań Śląskich oraz przybliżyć Mieszkańcom Osiedla Witosa historię naszego regionu, Klub „PLUS” zaprasza na przygotowaną i wypożyczoną z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach wystawę „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały”. Ekspozycja składa się z 20 plansz prezentujących w sposób usystematyzowany historię trzech powstań, czasy plebiscytu, a także historię autonomii województwa śląskiego. Autorzy wystawy przedstawiają na niej m.in. sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, przyczyny i przebieg zrywów, a także skutki wydarzeń w 1919, 1920 i 1921 roku. Specjalne kalendarium stworzone przez muzealników pozwala bliżej poznać kolejność wydarzeń. Sporo miejsca wystawa poświęca także plebiscytowi z 20 marca 1921 roku, a także wkroczeniu Wojska Polskiego w 1922 roku oraz postaciom historycznym tamtych czasów, wśród których są m.in. Wojciech Korfanty, Alfons Zgrzebniok, Andrzej Mielęcki, Józef Rymer, Konstanty Wolny i gen. Henri le Rond. W zrozumieniu epoki pomagają reprinty archiwalnych zdjęć, dokumentów oraz pocztówek. Warto dodać, że wystawa gościła w wielu miejscach w regionie i w Polsce – muzeach, siedzibach bibliotek, urzędów i domów kultury oraz w Senacie RP. Teraz mogą zobaczyć ją nasi Mieszkańcy, do czego gorąco zachęcamy i zapraszamy. Wystawę zorganizował Krystian Gawlik.

Galerie Zdjęć – wystawy

WYSTAWA CZYNNA BYŁA W DNIACH 2 – 27 LISTOPADA 2020 r.

Zwiedzanie na odległość / Galerie zdjęć – wystawy – 100. rocznica Powstań Śląskich

———————————————————————————————————-

DROGIE PANIE I DRODZY PANOWIE

Niech w przeżywaniu Święta Seniorów

towarzyszy Wam świadomość tego,

że jesteście dla nas drogocennym skarbem i bogactwem

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych – święto obchodzone corocznie 1 października, ustanowione 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Europejski Dzień Osób Starszych lub Europejski Dzień Seniora – 20 października, a 14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora.

———————————————————————————————————

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. W różnych krajach nauczyciele obchodzą swoje święto w różnych dniach. Przykładowo na Tajwanie obchodzone jest ono 28 września w dniu urodzin Konfucjusza, a w Czechach i na Słowacji – 28 marca, czyli w dniu urodzin Jana Amosa Komeńskiego – XVII – wiecznego pedagoga, filozofa, reformatora i myśliciela protestanckiego, twórcy i propagatora jednolitego systemu powszechnego nauczania, który zalecał objęcie nauczaniem wszystkich, niezależnie od płci i stanu.

————————————————————————————————————-

Jesień 2020 – prace Koła Rękodzieła „IRENA”

W jesienne popołudnia i wieczory panie z koła rękodzieła projektują i tworzą prace związane tematycznie z tą, jakże urokliwą porą roku. W każdy wtorek o godzinie 16.00 w naszym klubie spotykają się członkinie koła i w miłej atmosferze, przy herbatce lub kawie wykonują małe i większe arcydzieła, a efekty pracy ich rąk i umysłu oraz specjalnych umiejętności można podziwiać na klubowej wystawce w holu placówki.

Galerie zdjęć – Koło rękodzieła „Irena”

———————————————————————————————————

SPOTKANIE W KLUBIE SENIORA

25 września 2020 roku w naszym klubie spotkali się seniorzy. Długa przerwa trwająca od marca br. spowodowała silną potrzebę zorganizowania spotkania w gronie rówieśników, przyjaciół i znajomych z klubu seniora. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w czasie przerwy utrzymywano stały kontakt z seniorami drogą telefoniczną oraz przez media społecznościowe. Ważne informacje i komunikaty dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia były przekazywane seniorom na bieżąco. Na spotkanie w klubie zdecydowała się dwudziestoosobowa grupa, przestrzegając norm zachowania się wynikających z rygorów pandemii. Po powitaniu zebranych i przypomnieniu obowiązujących aktualnie zaleceń dla uczestników zajęć i spotkań klubowych, składano życzenia i wręczono kwiaty osobom, które miały urodziny. Wśród nich były dwie osiemdziesięciolatki – p. Hildegarda i p. Stefania. Nie zabrakło gromkiego „Sto lat” i słodkiego poczęstunku. Był czas na towarzyskie rozmowy i ploteczki oraz okolicznościowe fotki. Seria zabawnych historyjek, żarcików i „kawałów” o… zwierzętach i ich zwyczajach i przygotowaniach do zimy, wszak mamy już jesień, wprawiły wszystkich w wesoły nastrój.

Galerie zdjęć – Klub seniora

————————————————————————————————————-

MIŁOŚNICY ROŚLIN DOMOWYCH


W maju zakwitła w klubie Szlumbergera, grudnik, zygokaktus – roślina z rodziny kaktusowatych 

Uczestnicy spotkań, zajęć klubowych i osoby odwiedzające okazjonalnie nasz klub często zwracają uwagę i podziwiają zgromadzone tu okazy kwiatów i roślin doniczkowych. Zainteresowani pytają o ich nazwy gatunkowe, pielęgnację i warunki hodowli. Część roślin, zwłaszcza duże okazy zostały pozyskane dzięki uprzejmości mieszkańców Osiedla Witosa, którzy przekazali je do klubu. Zapraszam do obejrzenia całej naszej kolekcji!

Powyżej : kwitnąca żyworódka, ananas comosus variegata, krasnokwiat białokwiatowy, zielistka

skrzydłokwiat, grubosz jajowaty /drzewko szczęścia/, wilczomlecz /korona cierniowa/, paprotka

ananas, gasteria – sukulent, patyczak rhipsalis z rodziny kaktusowatych, lubczyk

drzewko szczęścia, figowiec benjamiński starlight, starzec bluszczolistny – pnącze

cisus rombolistny, pilea – kwiat pieniążek, żyworódka, sansewieria gwinejska /wężownica/

figowiec benjamiński, wilczomlecz trójżebrowy, sukulenty, begonia masoniana Masona

zielistka Sternberga, geranium anginka, aglaonema Silver Quin, reo meksykańskie

drzewko kawowe, sansewieria gwinejska – odmiana rozetowa, dracena obrzeżona

juka gwatemalska, figowiec lirolistny dębolistny, monstera – filodendron

irezyna Herbsta, wilczomlecz trójżebrowy, scindapsus złoty, begonia królewska rex

kwitnące reo meksykańskie, hoja australis – pnącze, begonia Masona kwitnąca, syngonium zroślicha

kliwia, monstera z filodendronów, ketmia róża chińska, aloes – sukulent

setkrezja purpurowa, dracena, smocza palma z rodziny szparagowatych lub agawowych – najnowszy nabytek, roślina przekazana do klubu przez naszych mieszkańców