AKTUALNOŚCI

Wiosna na Witosa

—————————————————————————————

WIELKANOC 2021

” Święta Wielkanocne” – wystawa w Klubie „Plus” przypomina fakty znane i mniej znane oraz ciekawostki związane z historią poszczególnych obrzędów świątecznych i obchodami Wielkanocy w wybranych krajach europejskich. Wierszowane życzenia i elementy dekoracji oraz ozdób świątecznych są również ciekawym uzupełnieniem ekspozycji. Warto zwiedzić przygotowaną wystawę w klubie lub w trybie on-line.

Zapraszamy Mieszkańców od 15 marca 2021 r. do zwiedzania indywidualnie / z zachowaniem reżimu sanitarnego / i na stronie www.zaleskahalda.pl /Klub PLUS/ Aktualności

« 1 z 2 »

————————————————————————————————–


8 marca, jak co roku, obchodzimy Dzień Kobiet. Obecny jego wydźwięk jest efektem stopniowej ewolucji, do której przyczyniły się chociażby zmiany w nastrojach społecznych. To coroczne święto ma także na celu upamiętnić ofiary walki o tzw. równouprawnienie kobiet. Źródeł współczesnego Dnia Kobiet można dopatrywać się w Matronaliach, obchodzonych w starożytnym Rzymie. Święto to, przypadające na pierwsze dni marca, kojarzono z rozpoczynającym się rokiem, macierzyństwem oraz płodnością. Kobiety składały w gaju przy świątyni Junony kwiaty w ofierze i modliły się o szczęście w małżeństwie. Już wtedy mężczyźni składali swym żonom życzenia i obdarowywali prezentami. W nowożytnej historii świata, Dzień Kobiet swoje fundamenty ma w demonstracjach zorganizowanych przez amerykańskie aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej. Ustanowienie i zatwierdzenie Dnia Kobiet zostało przyjęte na mocy uchwały Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia 1910 roku. W Polsce 8 marca na stałe zapisał się w kalendarzu świąt dopiero po II wojnie światowej, szczególnie popularny był w okresie PRL-u. I choć dzisiaj Dzień Kobiet stracił swą oficjalną wymowę / status święta państwowego został ściągnięty w roku 1993 przez rząd Hanny Suchockiej /, to na szczęście w świadomości mężczyzn pozostał zwyczaj honorowania płci pięknej w tym szczególnym dniu. Na całym świecie Dzień Kobiet jest też idealną okazją do organizowania manifestacji feministycznych.

PANIOM

MIESZKANKOM OSIEDLA WITOSA

ż y c z y m y

—————————————————————————————–

WYSTAWA MUZEUM HISTORII KATOWIC W KLUBIE

Z dziejów Ulicy Warszawskiej

W dniach od 25 lutego do 6 kwietnia br. w Klubie „Plus” czynna była wystawa Muzeum Historii Katowic pod tytułem ” Z dziejów Ulicy Warszawskiej”. Każdy mieszkaniec naszego miasta zna Warszawską, często przechodził Warszawską, załatwiał sprawy w urzędach lub instytucjach mieszczących się przy tej ulicy. Jednak nieliczni znają jej dzieje. Wystawa w interesujący sposób przybliży nam historię drogi wiodącej od dzisiejszego rynku w kierunku Zawodzia i Mysłowic, zmiany nazwy ulicy, zabudowę rezydencyjną, obiekty sakralne, urzędy administracji miejskiej i powiatowej, placówki handlowe i usługowe, lokale, ciekawe i ważne wydarzenia, których miejscem była ul. Warszawska oraz sylwetki znanych postaci historycznych mieszkających przy tej ulicy. Na kilkunastu kolorowych planszach obok tekstu zobaczymy unikatowe zdjęcia i widokówki ze zbiorów MHK. Gorąco zachęcamy i zapraszamy naszych Mieszkańców do zwiedzania wystawy w klubie lub na stronie internetowej Spółdzielni – Galerie zdjęć/wystawy

———————————————————————————————————

WARTO WIEDZIEĆ

16.02.2021 – Ostatni dzień karnawału

Ostatni dzień karnawału obchodzony jest we wtorek przed Środą Popielcową. Święto to jest ruchome, w zależności od tego, kiedy wypada w kalendarzu Wielkanoc. W tym czasie odbywają się ostatnie zabawy i bale karnawałowe, przed okresem Wielkiego Postu. Największą imprezą na świecie jest karnawał w Rio de Janeiro, który rozpoczyna się w piątek przed Środą Popielcową i trwa aż pięć dni / burmistrz miasta Eduardo Paes ogłosił odwołanie tegorocznego karnawału z powodu pandemii /. W różnych zakątkach Polski ostatki określa się różnymi nazwami. W Wielkopolsce i na Kujawach świętuje się Podkoziołki. W tradycji funkcjonują również takie nazwy jak Śledzik oraz Zapusty.

Ostatki seniorów w klubie w 2020 roku

14.02.2021 – WALENTYNKI

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14-15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody. Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott /1771-1832/. Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Jednym ze zwyczajów walentynkowych jest wysyłanie listów i kartek, w których zakochani wyznają sobie miłość, często w formie wierszy. Ponadto Walentynki są idealną okazją do obdarowania swojej ukochanej osoby prezentem.

11.02.2021 – TŁUSTY CZWARTEK

Jego geneza sięga czasów pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie w ten sposób raz w roku obchodzili tzw. tłusty dzień. Tłusty czwartek to w tradycji chrześcijańskiej ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W specyficzny sposób obchodzono go w Małopolsce. Nazywany był wówczas combrowym czwartkiem. Według legendy nazwa pochodzi od żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza o nazwisku Comber, człowieka złego i surowego dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Umrzeć miał on w tłusty czwartek. W każdą rocznicę śmierci przekupki na targu urządzały więc huczną zabawę i tańce. Około XVI wieku pojawił się w Polsce zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nieco inaczej niż obecnie – miały bowiem w środku ukryty mały orzeszek lub migdał.

SMACZNEGO !

——————————————————————————————-

„WYBITNI POLACY” WYSTAWA 9.02.2021

Zwiedzanie z zachowaniem rygorów sanitarnych oraz on-line na stronie www.zaleskahalda.pl/Klub Plus/Aktualności

ZAPRASZAMY

————————————————————————————————–

21 stycznia – DZIEŃ BABCI

22 stycznia – DZIEŃ DZIADKA

Życzenia i wierszyki dla Babci i Dziadka

Babciu i Dziadku życzę Wam wspaniałych emocji, dobrych ludzi wokół i czasu, który nie ucieka …

Niech świat stoi dla Was otworem, a Wy bez skrupułów bierzcie z niego co najlepsze.

Spełniajcie marzenia i cieszcie się każdą chwilą spędzoną w towarzystwie tych, których kochacie i przez których jesteście kochani.

Niech dobry humor i zdrowie dopisują Wam każdego dnia.

Kochana Babciu, w dniu Twojego święta życzę Ci, byś zawsze była uśmiechnięta, by radość przez cały rok w Twoim sercu gościła – wiosną, latem a nawet gdy za oknem sroga zima.

Życzę Ci zdrowia, byś się nim cieszyła i w pełni sił przez długie lata z nami była. Pogody ducha i nieprzemijającej wiary, że my dzieci i wnuki bardzo Cię kochamy.

Kochany Dziadku w dniu święta Twojego, życzę Ci szczęścia nieprzeciętnego, zdrowia, radości, miłości i wiary, bo Ciebie też wszyscy z całego serca kochamy.

Życzę Ci dalekich podróży i słonecznych wakacji, tomów przeczytanych książek, dobrych w pracy informacji, humoru na co dzień wybornie dobrego i by nigdy nie spotkało Cię nic złego.

„Babcia jak mama” – wzruszający wierszyk dla babci

Babcia moja kochana,

Babcia jak druga Mama.

Nie ma lepszego lekarstwa na bóle,

niż gdy mnie Babcia przytula czule.

Babcia się troszczy, lubi rozpieszczać,

jak zacznie karmić nie może przestać.

Babci nie można nikim zastąpić,

więc trzeba ją cenić i pochwał nie skąpić.

I ja Cię chwalę kochana Babciu,

wołając z przekorą : ” dziura w kapciu”.

Życzenia dla dziadka – wyznanie miłości

Dla Dziadziusia od wnusia

-by Dziadziuś męczyć się nie musiał,

-by długo żył i zdrowy był,

bo… kocham go z całych sił!

Pamiętajmy :

Kontakt z dziadkami jest bardzo ważny dla dziecka. Ich rolą jest kochać, rozpieszczać, przekazywać wiedzę o korzeniach rodzinnych, oni dają naszym dzieciom coś wyjątkowego. Niektórych rzeczy nie mogą robić rodzice, bo to tylko rodzice, ich funkcja w rodzinie jest zupełnie inna. Dziadków warto czasem akceptować takimi, jacy są. Bo niemal zawsze chcą dobrze dla naszego dziecka

—————————————————————————————————–

Miejskie Przedszkole nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi przygotowało przepiękny program artystyczny o tematyce bożonarodzeniowej, do obejrzenia którego zachęcamy i serdecznie zapraszamy!

Dziękujemy za udostępnienie nagrania oraz za życzenia skierowane do naszych seniorów. Przedszkole współpracuje z Klubem „Plus” od wielu lat. Dzieci wielokrotnie występowały w klubie seniora prowadzonym przez placówkę uświetniając programem artystycznym spotkania i uroczystości. W ramach imprez międzypokoleniowych przedszkolaki bawiły się wspólnie z seniorami z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Dziecka i Dnia Seniora. Nasze babcie gościły też w przedszkolu w ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się w klubie …

Z KLUBU SENIORA

Tradycyjne spotkanie wigilijne dla seniorów w tym roku z powodu pandemii nie odbyło się. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie troszczymy się o członków naszego klubu seniora. Kontakty telefoniczne i poprzez media społecznościowe oraz indywidualne spotkania i rozmowy w klubie musiały zastąpić stałe i cykliczne uroczystości i imprezy organizowane tutaj dla osób starszych od wielu lat. Z okazji Bożego Narodzenia Śląski Zarząd Wojewódzki PKPS w Katowicach przygotował słodkie upominki, które wręczono w dniach 15 – 16 grudnia wszystkim zrzeszonym w klubie seniora. Nieobecnym z przyczyn zdrowotnych do domów dostarczyły je uczynne koleżanki i sąsiedzi. Dołączone były również specjalnie wykonane kartki świąteczne z życzeniami od Zarządu S. M. „Załęska Hałda” i klubu „Plus”.

Na adres naszego klubu przy ulicy Witosa 17 nadeszły również życzenia świąteczne od Pana Senatora RP MARKA PLURY, za które serdecznie dziękujemy!

——————————————————————————————————

GÓRNICZA BARBÓRKA

Dzień 4 grudnia jest szczególnie ważny dla górników i ich rodzin. To właśnie w tym dniu górnicy obchodzą swoje święto. Ich patronką jest święta Barbara. W minionych latach obchody Dnia Górnika przebiegały w uroczysty sposób. Najważniejsza była msza odprawiana w intencji górników. Odbywały się uroczyste akademie, na których zasłużeni górnicy byli dekorowani odznaczeniami państwowymi i branżowymi. Tradycyjnie miejscem spotkań braci górniczej były karczmy piwne. Wszystkie te uroczystości podkreślały jak trudna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca górnika. Życzono im tyle samo zjazdów i wyjazdów. Obecnie, w czasie pandemii i znacznej izolacji społecznej dzień 4 grudnia 2020 roku budzi dodatkowe refleksje w miejscu pracy i w domach rodzinnych. Zorganizowana w Klubie „Plus” wystawa pod tytułem „Barbórka 2020” ma na celu pokazanie zawodu górnika poprzez zgromadzone eksponaty z przeszłości i teraźniejszości. Wystawę przygotowali : Stanisław Mazur, Janusz Urbański, Paweł Wróblewski, Stanisław Botor i Dorota Petrykowska.

Zapraszamy do oglądania wystawy on-line od 4 grudnia – Galerie zdjęć / Wystawy

——————————————————————————————————-

BOŻE NARODZENIE 2020

Zimowa wystawka prac Koła Rękodzieła „Irena”

Galerie zdjęć – koło rękodzieła „Irena” – zapraszamy do oglądania

——————————————————————————————-

„SFRUNĄŁ NA ŚLĄSK ORZEŁ BIAŁY…”

Wystawa z okazji 100. rocznicy Powstań Śląskich

W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego. Chcąc uczcić rocznicę Powstań Śląskich oraz przybliżyć Mieszkańcom Osiedla Witosa historię naszego regionu, Klub „PLUS” zaprasza na przygotowaną i wypożyczoną z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach wystawę „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały”. Ekspozycja składa się z 20 plansz prezentujących w sposób usystematyzowany historię trzech powstań, czasy plebiscytu, a także historię autonomii województwa śląskiego. Autorzy wystawy przedstawiają na niej m.in. sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, przyczyny i przebieg zrywów, a także skutki wydarzeń w 1919, 1920 i 1921 roku. Specjalne kalendarium stworzone przez muzealników pozwala bliżej poznać kolejność wydarzeń. Sporo miejsca wystawa poświęca także plebiscytowi z 20 marca 1921 roku, a także wkroczeniu Wojska Polskiego w 1922 roku oraz postaciom historycznym tamtych czasów, wśród których są m.in. Wojciech Korfanty, Alfons Zgrzebniok, Andrzej Mielęcki, Józef Rymer, Konstanty Wolny i gen. Henri le Rond. W zrozumieniu epoki pomagają reprinty archiwalnych zdjęć, dokumentów oraz pocztówek. Warto dodać, że wystawa gościła w wielu miejscach w regionie i w Polsce – muzeach, siedzibach bibliotek, urzędów i domów kultury oraz w Senacie RP. Teraz mogą zobaczyć ją nasi Mieszkańcy, do czego gorąco zachęcamy i zapraszamy. Wystawę zorganizował Krystian Gawlik.

Galerie Zdjęć – wystawy

WYSTAWA CZYNNA BYŁA W DNIACH 2 – 27 LISTOPADA 2020 r.

Zwiedzanie na odległość / Galerie zdjęć – wystawy – 100. rocznica Powstań Śląskich

———————————————————————————————————-

DROGIE PANIE I DRODZY PANOWIE

Niech w przeżywaniu Święta Seniorów

towarzyszy Wam świadomość tego,

że jesteście dla nas drogocennym skarbem i bogactwem

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych – święto obchodzone corocznie 1 października, ustanowione 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Europejski Dzień Osób Starszych lub Europejski Dzień Seniora – 20 października, a 14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora.

———————————————————————————————————

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. W różnych krajach nauczyciele obchodzą swoje święto w różnych dniach. Przykładowo na Tajwanie obchodzone jest ono 28 września w dniu urodzin Konfucjusza, a w Czechach i na Słowacji – 28 marca, czyli w dniu urodzin Jana Amosa Komeńskiego – XVII – wiecznego pedagoga, filozofa, reformatora i myśliciela protestanckiego, twórcy i propagatora jednolitego systemu powszechnego nauczania, który zalecał objęcie nauczaniem wszystkich, niezależnie od płci i stanu.

————————————————————————————————————-

Jesień 2020 – prace Koła Rękodzieła „IRENA”

W jesienne popołudnia i wieczory panie z koła rękodzieła projektują i tworzą prace związane tematycznie z tą, jakże urokliwą porą roku. W każdy wtorek o godzinie 16.00 w naszym klubie spotykają się członkinie koła i w miłej atmosferze, przy herbatce lub kawie wykonują małe i większe arcydzieła, a efekty pracy ich rąk i umysłu oraz specjalnych umiejętności można podziwiać na klubowej wystawce w holu placówki.

Galerie zdjęć – Koło rękodzieła „Irena”

———————————————————————————————————

SPOTKANIE W KLUBIE SENIORA

25 września 2020 roku w naszym klubie spotkali się seniorzy. Długa przerwa trwająca od marca br. spowodowała silną potrzebę zorganizowania spotkania w gronie rówieśników, przyjaciół i znajomych z klubu seniora. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w czasie przerwy utrzymywano stały kontakt z seniorami drogą telefoniczną oraz przez media społecznościowe. Ważne informacje i komunikaty dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia były przekazywane seniorom na bieżąco. Na spotkanie w klubie zdecydowała się dwudziestoosobowa grupa, przestrzegając norm zachowania się wynikających z rygorów pandemii. Po powitaniu zebranych i przypomnieniu obowiązujących aktualnie zaleceń dla uczestników zajęć i spotkań klubowych, składano życzenia i wręczono kwiaty osobom, które miały urodziny. Wśród nich były dwie osiemdziesięciolatki – p. Hildegarda i p. Stefania. Nie zabrakło gromkiego „Sto lat” i słodkiego poczęstunku. Był czas na towarzyskie rozmowy i ploteczki oraz okolicznościowe fotki. Seria zabawnych historyjek, żarcików i „kawałów” o… zwierzętach i ich zwyczajach i przygotowaniach do zimy, wszak mamy już jesień, wprawiły wszystkich w wesoły nastrój.

Galerie zdjęć – Klub seniora

————————————————————————————————————-

MIŁOŚNICY ROŚLIN DOMOWYCH


W maju zakwitła w klubie Szlumbergera, grudnik, zygokaktus – roślina z rodziny kaktusowatych 

Uczestnicy spotkań, zajęć klubowych i osoby odwiedzające okazjonalnie nasz klub często zwracają uwagę i podziwiają zgromadzone tu okazy kwiatów i roślin doniczkowych. Zainteresowani pytają o ich nazwy gatunkowe, pielęgnację i warunki hodowli. Część roślin, zwłaszcza duże okazy zostały pozyskane dzięki uprzejmości mieszkańców Osiedla Witosa, którzy przekazali je do klubu. Zapraszam do obejrzenia całej naszej kolekcji!

Powyżej : kwitnąca żyworódka, ananas comosus variegata, krasnokwiat białokwiatowy, zielistka

skrzydłokwiat, grubosz jajowaty /drzewko szczęścia/, wilczomlecz /korona cierniowa/, paprotka

ananas, gasteria – sukulent, patyczak rhipsalis z rodziny kaktusowatych, lubczyk

drzewko szczęścia, figowiec benjamiński starlight, starzec bluszczolistny – pnącze

cisus rombolistny, pilea – kwiat pieniążek, żyworódka, sansewieria gwinejska /wężownica/

figowiec benjamiński, wilczomlecz trójżebrowy, sukulenty, begonia masoniana Masona

zielistka Sternberga, geranium anginka, aglaonema Silver Quin, reo meksykańskie

drzewko kawowe, sansewieria gwinejska – odmiana rozetowa, dracena obrzeżona

juka gwatemalska, figowiec lirolistny dębolistny, monstera – filodendron

irezyna Herbsta, wilczomlecz trójżebrowy, scindapsus złoty, begonia królewska rex

kwitnące reo meksykańskie, hoja australis – pnącze, begonia Masona kwitnąca, syngonium zroślicha

kliwia, monstera z filodendronów, ketmia róża chińska, aloes – sukulent

setkrezja purpurowa, dracena, smocza palma z rodziny szparagowatych lub agawowych – najnowszy nabytek, roślina przekazana do klubu przez naszych mieszkańców