AKTUALNOŚCI

Z Klubu Seniora

—————————————————————————-

Ciekawe zakątki Europy – Malta

23 stycznia br. w klubie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Ciekawe zakątki Europy”, którego tematem była Malta – bardzo ciekawy, wyspiarski kraj, z bogatą historią i walorami turystycznymi. Ze względu na łagodny klimat i piękne krajobrazy jest chętnie odwiedzany przez turystów, również z Polski. W czasie prelekcji uczestnicy spotkania poznali informacje z zakresu historii, gospodarki, sportu i ciekawostek kulinarnych kraju. Przygotowano również ekspozycję ilustrującą Republikę Malty i pokaz filmowy o tym niewielkim państwie położonym na południowych krańcach Europy. Po projekcji, w czasie dyskusji , niektórzy dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w tym pięknym i urokliwym miejscu. Spotkanie oprócz wartości poznawczych było także okazją do wyjścia z domu i kontaktu z drugim człowiekiem. Organizatorzy planują przygotowanie kolejnych prezentacji.

————————————————————————————–

Wydarzenie kulturalne

13 stycznia br. w naszym klubie osiedlowym mieszkańcy i zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć w interesującym wydarzeniu kulturalnym. W części pierwszej Barbara Stawowczyk przedstawiła prezentację multimedialną pod tytułem „Utwory Chopina w obrazach Jerzego Dudy-Gracza”. Zebrani mogli podziwiać wybrane dzieła artysty, które tworzył zainspirowany muzyką / emitowaną na żywo / wielkiego kompozytora i pianisty. Ciekawy wykład prelegentki wzbogacony o nieznane epizody i fakty z życia artystów został przyjęty z dużym zainteresowaniem i uznaniem. Kolejny raz można było oglądać w klubie twórczość mieszkańca Osiedla Witosa – Dietera Nowaka. Tym razem prace malarza-amatora zostały uwiecznione w kalendarzu na 2023 rok, którego fundatorem jest Resonica – prywatna sieć pracowni diagnostyki obrazowej. Obecni na spotkaniu właściciele firmy dokonali jego prezentacji i zaprosili wszystkich do zabrania egzemplarza w formie upominku. Była też możliwość uzyskania autografu z dedykacją autora obrazów. Trzecia część poświęcona była życiu i twórczości Czesława Niemena. Jeden z najważniejszych twórców muzyki w Polsce, artysta, multiinstrumentalista, piosenkarz i wokalista rockowy, kompozytor i autor tekstów piosenek zmarł w styczniu 2004 roku. O Niemenie opowiadał i wybrane jego utwory wykonał Romuald Ardanowski. Warto docenić charakteryzację wykonawcy, który wielokrotnie występował w naszym klubie i tym razem nie zawiódł, był bardzo podobny do samego artysty! Piosenki, które wykonał śpiewała cała sala, szczególnie jej starsza część… .

————————————————————————————————–

———————————————————————————

24 grudnia br. odbyło się w klubie spotkanie wigilijne dla osób samotnych z naszego osiedla. Oprócz tradycyjnego opłatka, na stole był barszcz czerwony z krokietem, pierogi, ryba, kapusta z grochem i ziemniaki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Najważniejsze dla uczestniczących w spotkaniu było to, że mogli przeżywać świąteczne chwile w gronie życzliwych sobie ludzi, nie w samotności! Przygotowano także informacje i ciekawostki o zwyczajach bożonarodzeniowych w różnych regionach Polski i wybranych krajach świata. Były też życzenia świąteczne w humorystycznej formie. Wspólne odśpiewanie wybranych kolęd z podkładem muzycznym dopełniło podniosłą atmosferę tego spotkania.

———————————————————————–

Przedświąteczne spotkanie w Klubie Seniora

Uroczystość rozpoczęła się 16 grudnia br. od występu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 33, które przygotowały specjalnie na tę okazję Jasełka po śląsku. Mali aktorzy z wielkim przejęciem odgrywali scenki związane z Bożym Narodzeniem, a opowiastki i dialogi prowadzili po mistrzowsku w gwarze śląskiej. Stroje występujących i rekwizyty przez nich używane ładnie korespondowały z tematyką jasełek. Widowisko wzbogaciły kolędy i pastorałki, do śpiewu których dołączyli seniorzy – na sali zapanował prawdziwie świąteczny nastrój! Dzieci wręczyły wszystkim zebranym własnoręcznie zrobione upominki, a seniorzy w podziękowaniu obdarowali je koszem pełnym słodyczy. Warto nadmienić, że wcześniej zorganizowali zbiórkę przynosząc do klubu … maszkety . Spotkanie z dziećmi zakończyła wspólna fotografia pod choinką. Następnie zebrani wysłuchali życzeń świątecznych od Zarządu Spółdzielni i Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego PKPS w Katowicach. Kto zechciał, dzielił się opłatkiem i składał wzajemne życzenia. Na stole pojawił się barszczyk z krokietem, świąteczny sernik i słodkości. Opowiadano o tradycjach i zwyczajach świątecznych w różnych regionach Polski i na świecie. Na zakończenie wszyscy z wielką ochotą śpiewali kolędy.


W klubie zorganizowano i odbyły się również przedświąteczne spotkania między innymi Pań z Koła Rękodzieła „Irena”, Bractwa Aktywnych Seniorów, Koła Brydżystów i Rady Nadzorczej Spółdzielni


Mikołaj w klubie

Do naszego klubu zawitał Mikołaj, który spotkał się z dziećmi – uczestnikami zajęć tanecznych oraz ich młodszym rodzeństwem. Dzieciom towarzyszyli rodzice i dziadkowie. Po powitaniu zacnego gościa mali tancerze zaprezentowali zebranym ładnie wykonany pod okiem instruktorki taniec, w którym przez chwilę uczestniczył sam Mikołaj! Potem wszystkie dzieci zostały obdarowane smakołykami i był czas na wspólne pamiątkowe zdjęcia, a kto chciał, mógł zrobić sobie fotkę indywidualną z Mikołajem.

—————————————————————————————

Koło Rękodzieła „Irena”

BOŻE NARODZENIE 2022

Tradycyjnie już, przed Bożym Narodzeniem członkinie naszego koła rękodzieła przygotowały w klubie wystawkę dekoracji i ozdób świątecznych. W tym roku można podziwiać prace : Barbary Czerner, Wandy Fiszer, Danuty Kozik, Janiny Kruszyny, Ingi Majnusz, Anieli Słoty, Kazimiery Nowak, Janiny Stadnickiej, Danieli Szymczyk i Elżbiety Żurawskiej.

——————————————————————————

ANDRZEJKI w Klubie Seniora

Już 25 listopada w piątek odbyło się w naszym klubie seniora spotkanie andrzejkowe, prowadzenie którego oddano tym razem w ręce młodzieży. Antonina, Natalia, Rafał i Tomasz to młodzi mieszkańcy osiedla, uczniowie ósmej klasy, aktywnie działający w szkolnym wolontariacie. Sami zgłosili gotowość do podjęcia się i wykonania zadań i pracy na rzecz klubu. Przygotowali i poprowadzili andrzejki dla seniorów. Był ciekawy quiz o tradycjach, zwyczajach i zabawach andrzejkowych ilustrowany graficznie na dużym ekranie, przeprowadzony perfekcyjnie. Prawidłowe odpowiedzi nie zawsze trafnie typowano… . Wróżby ukryte w ciasteczkach, które sami upiekli rozbawiły, a niektórym seniorom dały do myślenia, odczytywano chętnym na głos. O pochodzeniu i znaczeniu imion i cechach charakteru osób, które je noszą zebrani dowiedzieli się w trakcie kolejnego punktu programu. Niektórym opis pasował idealnie, inni potraktowali go z przymrużeniem oka. To jedno z wielu spotkań i imprez w klubie integrujących pokolenia dzieci, młodzieży i dorosłych – seniorów mieszkających na naszym osiedlu, których celem jest między innymi wzajemne poznanie, wspólna zabawa, prezentacja swoich umiejętności artystycznych, możliwość obejrzenia, jak najstarsi spędzają swój wolny czas.

Listopadowi solenizanci, a było ich siedmioro, przyjęli życzenia i kwiaty. W czasie słodkiego poczęstunku zebrani odśpiewali im tradycyjne „Sto lat”. Przedświąteczne spotkanie opłatkowe zaplanowano na 16 grudnia.

————————————————————————————

Ciekawe zakątki Europy

W czwartek 10.11.2022 r. odbyło się w klubie kolejne spotkanie osób pragnących poznawać ciekawe miejsca, zakątki i kraje Europy. Historia Czech, naszego południowego sąsiada przeplata się często z dziejami Polski. Oprócz historii można było poznać mało znane informacje i ciekawostki z życia codziennego Czechów oraz ich charakterystyczne zachowania i nawyki. Były też przykłady językowych niespodzianek wynikające z różnego znaczenia słownictwa czeskiego i polskiego. W czeskiej tradycji zakorzenione są również bożonarodzeniowe tradycje i obyczaje, o których z okazji zbliżających się Świąt także wspominano. Dopełnieniem spotkania była możliwość obejrzenia ekspozycji poświęconej temu krajowi. Zebrani, w trakcie słodkiego poczęstunku, dzielili się swoją wiedzą, własnymi przeżyciami i wrażeniami z pobytu w Czechach. Niebawem zostanie zorganizowana wystawa o tradycjach Bożego Narodzenia na świecie.

———————————————————————————–

Nietypowe urodziny

28 października br. odbyło się w klubie spotkanie urodzinowe Haliny Gryczyńskiej połączone z wystawą jej prac malarskich. Drugą pasją dostojnej jubilatki jest pisanie wierszy. Zaproszeni goście mieli okazję poznać dorobek artystyczny p. Haliny, która nadal aktywnie działa w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach. Uroczystość uświetnił występ wokalny p. Ani – śpiewaczki operowej mieszkającej na naszym osiedlu. Uczestnicy spotkania przeżyli miłe chwile w bliskim kontakcie ze sztuką i jej wykonawcami. Były również życzenia długich lat życia i kontynuacji twórczych pasji dla p. Haliny.

Prace Haliny Gryczyńskiej

————————————————————————————

Akademia Tańca Move26.10.2022 r.

Halloweenowe stroje, zabawy, konkursy i tańce, a na koniec tradycyjny cukierek

————————————————————————————————-

Świętowanie Dnia Seniora w klubie

W piątek 21 października br. mieli swoje święto w klubie seniorzy. Światowy Dzień Seniora to wyjątkowy symbol pamięci i wdzięczności kierowany do ludzi, którzy urodzili się, pamiętają urok lat i dekad ubiegłego wieku, którego celem jest integracja środowiska senioralnego oraz umocnienie więzi międzypokoleniowych.

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października – Europejski Dzień Seniora, a 14 listopada przypada Światowy Dzień Seniora.

Z tej okazji zorganizowano uroczystość, którą rozpoczął występ artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 33. Piękne życzenia, wiersze, piosenki i taniec w wykonaniu uczniów z klas IIIa i IIIb oraz grupy przedszkolnej wzruszyły i zachwyciły wszystkich zebranych. Był też czas na wspólną zabawę przy muzyce! Dzieci obdarowały seniorów upominkami wykonanymi własnoręcznie w świetlicy szkolnej. Scenariusz i przygotowanie występu prowadziły panie nauczycielki : Kasia, Ania, Agnieszka i Ania. Małym artystom podziękowano gromkimi brawami i słodyczami. Przy kawie i słodkim poczęstunku wysłuchano sprawozdania z Walnego Zebrania PKPS, które odbyło się 12 października br. W dniu spotkania seniorów przypadał Światowy Dzień Owoców i Warzyw zainicjowany w roku 2013 w Nowej Zelandii przez Fundację „5+ a Day”. Dzień ten obchodzony jest corocznie w trzeci piątek października, jednak, aby zachować zdrowie i witalność powinniśmy świętować codziennie spożywając warzywa i owoce na surowo, gotowane, mrożone, a także w postaci przetworów. Wszyscy obecni na spotkaniu zostali poczęstowani z tej okazji smacznymi jabłkami. Można było również obejrzeć wystawkę zdjęć ciekawych okazów grzybów autorstwa p. Łukasza wykonanych niedawno w lasach i parkach Murcek i Panewnik. Nie zabrakło oczywiście, zabawnych historyjek i kawałów opowiadanych przez p. Basię i p. Genię. O częściowym zaćmieniu Słońca 25.10 wspomniała p. Krystyna. Na zakończenie omówiono sprawy bieżące i organizacyjne naszego klubu seniora.

—————————————————————————————————–

Jesienne prace w kole rękodzieła

Panie z Koła Rękodzieła Artystycznego Irena spotykają się w klubie w każdy poniedziałek o godzinie 10.00. Teraz przygotowały okolicznościową wystawkę swoich prac o tematyce jesieni, których zdjęcia prezentujemy poniżej.

—————————————————————————————

Ciekawe Zakątki Europy

6 października br. odbyło się w klubie kolejne spotkanie osób pragnących poznawać ciekawe i znane zakątki i kraje Europy. Historia Słowacji – południowego sąsiada Polski choć stosunkowo krótka, obfituje w wiele niecodziennych epizodów w powiązaniu z naszym krajem. Od II Wojny Światowej i mało przyjaznych relacji do czasów obecnych stosunki wzajemne uległy zmianie. Dzisiaj mamy do czynienia z bogatą i różnorodną współpracą na wielu płaszczyznach, polscy turyści chętnie odwiedzają Słowację. Uczestniczący w spotkaniu dzielili się wiedzą i własnymi wrażeniami z pobytu w tym kraju podczas słodkiego poczęstunku. Była też możliwość obejrzenia specjalnie przygotowanej przez organizatorów ekspozycji.

Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie połączone z wystawą na temat Czech

————————————————————————————-

Z Klubu Seniora

„Jesienią, jesienią sady się rumienią : czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią. Czerwone jabłuszka, złociste gruszeczki, świecą się jak gwiazdy pomiędzy listeczki …”

23 września br. w pierwszy dzień kalendarzowej jesieni spotkali się w klubie nasi seniorzy. Po wakacyjnej przerwie, pełni pozytywnej energii i stęsknieni towarzystwa koleżanek i kolegów oraz przyjaciół stawili się w komplecie. Po powitaniu, dla lipcowych i sierpniowych solenizantów były życzenia, kwiaty i gromkie „Sto lat”. Głównym tematem spotkania była jesień. Zebranym zostały przybliżone pojęcia i nazwy : jesień kalendarzowa a astronomiczna, jesień meteorologiczna, równonoc jesienna, złota polska jesień, punkt Wagi. Po słodkim poczęstunku seniorzy wysłuchali kilku wierszy o tematyce jesiennej. Nie zabrakło też rozważań o jesieni życia … . W pogodny nastrój wprowadził wszystkich zabawny wiersz pt. „Starość” oraz „Oda do starości” Wisławy Szymborskiej. Część seniorów aktywnie uczestniczy też w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które rozpoczynają się w październiku. Dla przypomnienia czasów i atmosfery życia braci studenckiej odczytano szereg wesołych historyjek z Wielkiej Księgi Humoru – O studentach. Na zakończenie poinformowano zebranych o wydarzeniach i imprezach kulturalnych dla seniorów organizowanych na terenie Katowic w najbliższym czasie m.in. o Dniu Seniora na Rynku 26.09 i ofercie Panteonu Górnośląskiego – „Dzień Seniora z Kulturą 2022”.

Wszystkim, którzy przesłali na adres Klubu Seniora pozdrowienia z wakacji

bardzo dziękujemy !!!

————————————————————————–

Badanie słuchu

We wtorek 20 września br. w klubie została przeprowadzona bezpłatna akcja badania słuchu przez profesjonalną firmę z Katowic. Z oferty skorzystali przede wszystkim seniorzy z Bractwa Aktywnych Seniorów /BAS /, którzy spotykają się w klubie w każdy wtorek. Organizatorzy przygotowali pogadankę na temat tego ważnego zmysłu człowieka połączoną z prezentacją schematu ludzkiego ucha wraz z materiałami poglądowymi i drobnymi gadżetami. Następnie odbyło się, oczekiwane przez uczestników badanie, po którym każdy otrzymał informacje o stanie słuchu i ewentualne zalecenia do dalszych badań. Seniorzy z zadowoleniem przyjęli możliwość uczestnictwa w tak przygotowanym badaniu i ocenili akcję jako trafną i udaną.

————————————————————————————

Spotkania z przyrodą – Akcja „Lato 2022”

Tematem wiodącym tegorocznych zajęć dla dzieci w dniach od 8 do 26 sierpnia prowadzonych w ramach Akcji „Lato 2022” były spotkania z przyrodą. Ze względu na duże zainteresowanie uczestników szeroko pojętą tematyką przyrodniczą wszelkie wyjścia, spacery i wyjazdy zawierały cele służące wzbudzaniu i rozwijaniu tych zainteresowań. Grupę stanowiły dzieci młodsze, w wieku 7-9 lat, które z dużym zaciekawieniem słuchały informacji, pytały i „badały” okazy roślin i drobnych zwierząt w najbliższej okolicy i nie tylko. Rozpoznawano gatunki krzewów i drzew nasadzanych na naszym osiedlu oraz pozostałości owocowych drzew osiedla domków fińskich. W ogrodzie społecznym oglądaliśmy uprawy kwiatów jednorocznych i bylin, ziół i jak powstaje kompost. Na Zielonym Bazarze dzieci zaciekawiły mało znane i egzotyczne owoce i warzywa. W czasie leśnej wędrówki do Uroczyska Buczyna spotkaliśmy leśniczego i straż leśną. Jakie korzyści daje las, jak pozyskuje się drewno i jego załadunek na specjalny samochód transportowy mieliśmy okazję dowiedzieć się i zobaczyć na własne oczy. Obejrzeliśmy też budowlę – szałas, którą ze swoim tatą wykonali Konrad i Filip. Na terenie Ogrodów Działkowych Nadzieja podziwialiśmy z kolei urocze miejsca wypoczynku i hodowli roślin ozdobnych, warzyw i owoców. Jeden miły pan działkowicz zaprosił nas do swego ogródka i poczęstował pomidorkami koktajlowymi oraz smacznymi śliwkami prosto z drzewa. Na ogrodowych alejkach dzieci szukały czterolistnej koniczyny. Ciekawe spotkania z przyrodą były również w Parku Śląskim i Parku Kościuszki.

Był też czas na zajęcia ruchowe i rekreację na okolicznych placach zabaw, wyjazdy do kina i miejsc rozrywki oraz obiektów krajoznawczych

W klubie organizowane były zajęcia i konkursy plastyczne, popisy wokalne i poezji, zabawy z kołem fortuny, projekcje filmów przygodowych i bajek. Dzieci miały do dyspozycji gry planszowe, układanki, puzzle, zestawy konstrukcyjne i klocki. Prace dzieci zostały wyeksponowane w sali klubowej.

Spółdzielnia ubezpieczyła dzieci na czas pobytu na zajęciach i zapewniła poczęstunek w postaci soczków i musków owocowych oraz lizaków.

Dziękujemy rodzicom i opiekunom za dobrą współpracę w czasie Akcji „Lato 2022”.

Już teraz zapraszamy do udziału w zajęciach Akcji „Zima 2023” w dniach 16 – 27 stycznia!

————————————————————————————————————

W klubie przygotowano wystawę pod tytułem „Miasta partnerskie Katowic”. Ekspozycja zawiera między innymi informacje dotyczące idei powstania więzi partnerskich między miastami, zdjęcia i wiadomości o wszystkich 11 miastach współpracujących z Katowicami, a są to : Groningen /Niderlandy/, Kolonia /Niemcy/, Koszyce /Słowacja/, Lwów /Ukraina/, Miszkolc /Węgry/, Mobile /USA/, Opawa i Ostrawa /Czechy/, Pula /Chorwacja/, Saint-Etienne /Francja/ i Shenyang /Chiny/. Zachęcamy do obejrzenia wystawy od 12 lipca br. w godzinach pracy klubu.

——————————————————————————————

CIEKAWE ZAKĄTKI EUROPY – N I E M C Y

Miłośnicy odkrywania i poznawania ciekawych miejsc, zakątków i krajów Europy mieli swoje kolejne spotkanie w klubie 28 czerwca br. , którego tematem był zachodni sąsiad Polski – Niemcy. Historia naszych narodów często przebiegała bardzo burzliwie, było wiele wojen i konfliktów, które skutkowały wrogością i brakiem dobrosąsiedzkich relacji. Polska była jednym z najbardziej poszkodowanych krajów wskutek agresji hitlerowskich Niemiec podczas II wojny światowej. Dzisiaj, potencjał gospodarczy, sąsiedztwo i uczestnictwo obu państw w strukturach i organizacjach międzynarodowych skłania do współpracy na wielu płaszczyznach. Uczestnicy spotkania dzielili się wiedzą o tym kraju, a przy słodkim poczęstunku opowiadali o własnych przeżyciach i wrażeniach z pobytu w Niemczech. Graficznym dopełnieniem prelekcji były przygotowane przez organizatorów plansze eksponujące wiadomości i informacje oraz ciekawostki nt. Niemiec.

————————————————————————————-

Na ostatnich przed wakacjami zajęciach Akademii Tańca Move


Dzieci uczęszczające do klubu na zajęcia Akademii Tańca Move zaprezentowały przed najbliższymi popis swych umiejętności tanecznych dnia 22 czerwca br.

———————————————————————————————-

22 czerwca br. odbyło się zebranie Rodzinnego Klubu Turystyki Kolarskiej WAGABUNDA

———————————————————————————————————–

LETNIE KLIMATY W KLUBIE SENIORA

10 czerwca br. mieli swój dzień w klubie seniorzy. Spotkanie rozpoczęło się od podsumowania działalności w roku szkolnym 2021/2022. Za wytrwałość, zaangażowanie w pracę na rzecz seniorów i aktywną postawę wszyscy członkowie klubu otrzymali okolicznościowe podziękowania. Problemy dnia związane z wiekiem, dolegliwości i choroby, czasami samotność to tylko niektóre uciążliwości dotykające osoby starsze, lecz nasi seniorzy prawie zawsze byli w klubie w komplecie! Były również życzenia i kwiaty dla solenizantów oraz słodki poczęstunek. W atmosferę lata i wakacji wprowadził zebranych p. Przemysław-mieszkaniec Osiedla Witosa, który wykonał kilka własnych utworów muzycznych i piosenek prezentując równocześnie na ekranie urokliwe widoki i letnie krajobrazy z różnych zakątków Polski i świata. Wspólny śpiew piosenek biesiadnych przy akompaniamencie gitary zakończył występ. Teraz był czas na rozmowy, ploteczki i tradycyjnie już, zabawne historyjki z Wielkiej Księgi Humoru. Seniorzy też planują letni wypoczynek : jadą na wczasy lecznicze nad morze, do rodziny na wieś, na wycieczki krajoznawczo-turystyczne lub na działkę. Życzymy im dobrego zdrowia, dużo sił i ładnej pogody! Do zobaczenia w klubie seniora we wrześniu!

———————————————————————————————

——————————————————————————————-

W drugiej połowie maja br. minęło 15 lat działalności sekcji brydżowej w naszym klubie osiedlowym. W spotkaniach uczestniczą przede wszystkim mieszkańcy Osiedla Witosa oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Śląskim. Brydżyści grają w klubie w czwartki od godziny 12.00 po wcześniejszym umówieniu „czwórek”. W minionym okresie gracze doskonalili swoje umiejętności w czasie szkoleń prowadzonych przez sędziego, brali aktywny udział w licznych meczach i turniejach brydżowych. Wielokrotnie klub był miejscem i współorganizatorem turniejów, w których rywalizowały drużyny UTW z kilkunastu miejscowości województwa śląskiego. W 2014 roku odbył się Turniej o Puchar Prezesa S.M. „Załęska Hałda” w Katowicach. O piętnastoletniej historii działalności sekcji wspominano w czasie miłej uroczystości zorganizowanej w klubie 19 maja br. Troje brydżystów świętuje w tym roku swoje 90. urodziny. Pani Helena Hrapkiewicz – pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. seniorów składając życzenia Jubilatom podkreśliła wielkie znaczenie pasji i zainteresowań w życiu człowieka. Wspierający działalność seniorów Senator RP Marek Plura przekazał listy gratulacyjne i drobne upominki, które Jubilatom wręczył jego asystent Jacek Tomaszewski. O historii brydża, o zainteresowaniu grą wśród dzieci i młodzieży oraz propozycjach pomocy w działalności brydżystów mówił Ryszard Łazikiewicz – prezes Śląskiego Okręgu Związku Brydża Sportowego. Gratulacje i życzenia urodzinowe p. Zosi, p. Andrzejowi i p. Jankowi złożyła w imieniu Zarządu Spółdzielni „Załęska Hałda” Pani Prezes Agnieszka Wójcik-Podgórska. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć wspomnieniową prezentację medialną specjalnie przygotowaną z okazji 15-lecia sekcji. Na zakończenie zebrani rozegrali… oczywiście, partyjkę brydża !!!

————————————————————————————-

CIEKAWE ZAKĄTKI EUROPY – U K R A I N A

24 maja br. odbyło się w klubie kolejne spotkanie z cyklu „Ciekawe zakątki Europy” poświęcone tym razem Ukrainie. Historia Polski i naszego sąsiada często przenikały się wzajemnie w przeszłości, szczególnie przed i podczas II wojny światowej, bywały także momenty i wydarzenia tragiczne. Dzisiaj naród ukraiński jest zmuszony do walki w obronie swej suwerenności. Nasz kraj otworzył granice dla milionów uchodźców wojennych, a Polacy są bardzo zaangażowani w pomoc Ukrainie i jej obywatelom.

Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali relacji o kraju, jego historii, sytuacji gospodarczej, sporcie czy ciekawostkach kulinarnych. W czasie poczęstunku zadawano pytania, rozwinęła się dyskusja. W spotkaniu uczestniczyli Ukraińcy zakwaterowani na Osiedlu Witosa. Jak przebiegała ewakuacja, jak wygląda codzienne życie w Polsce oraz o planach na przyszłość mówili zaproszeni uchodźcy. Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję na rychłe zawarcie pokoju i tego najbardziej życzyli ukraińskim gościom.

Warto przypomnieć, że już w kwietniu br. na temat Ukrainy i aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju odbyła się specjalna prezentacja multimedialna w naszym klubie seniora.

——————————————————————————————

26 maja

W przededniu pięknego święta – Dnia Matki w klubie spotkali się nasi seniorzy. Na powitanie wysłuchali krótkiej historii święta i kilku wierszy poświęconych Matce. Po słodkim poczęstunku były kwiaty dla solenizantów i życzenia dla wszystkich mam. Następnie zebrani obejrzeli specjalnie przygotowaną prezentację multimedialną, na którą złożyły się piosenki, animacje, życzenia, zdjęcia i filmiki. Na twarzach wielu seniorek można było dostrzec łzy wzruszenia… . Wszyscy z zainteresowaniem oglądali okolicznościową wystawę klubową oraz ekspozycję ciekawych fotografii o tematyce przyrodniczej autorstwa Łukasza Aksamita. Pani Salomea zaprezentowała kolekcję pomysłowych dekoracji sandałowych. Spotkanie zakończyło opowiadanie zabawnych historyjek zaczerpniętych z Wielkiej Księgi Humoru.

————————————————————————————-

CIEKAWE ZAKĄTKI EUROPY – W Ł O C H Y

Zgodnie z zapowiedzią, 12 kwietnia br. odbyło się w klubie kolejne spotkanie z cyklu „Ciekawe zakątki Europy”. Tym razem tematem prelekcji były Włochy. Kraj ten w ostatnich dziesięcioleciach jest jednym z głównych kierunków zagranicznych wyjazdów turystyczno – wypoczynkowych naszych rodaków. Ważne są też związki historyczne i religijne między Italią a Polską.

W spotkaniu uczestniczyło dwoje długoletnich mieszkańców Turynu – stolicy Piemontu. Zebrani z zaciekawieniem wysłuchali relacji o kraju i osobistych odczuciach związanych z codziennym życiem wśród Włochów. Podczas słodkiego poczęstunku pytano m.in. o historię, gospodarkę, sport i o specjały kuchni włoskiej. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu o walorach krajoznawczych, kulturze i historii Włoch. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, uczestnicy docenili jego wartość poznawczą oraz możliwość integracji w gronie znajomych i przyjaciół.

————————————————————————————

Z KLUBU SENIORA

Na początku kwietnia br. spotkali się w klubie nasi seniorzy. Zebranych odwiedziła p. Irena Radomska – Prezeska Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego PKPS w Katowicach, która przedstawiła ofertę wyjazdów, wycieczek i wczasów dla seniorów w Węgierskiej Górce i Ochabach. Pani Irena prosiła również, by nadal pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa związanego z covid-19, szczególnie w środkach komunikacji miejskiej i dużych skupiskach ludzi. Wszystkim seniorom życzyła dużo dobrego zdrowia, radości i pozytywnej energii na zbliżające się Święta Wielkanocne. Po słodkim poczęstunku wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji o Ukrainie, w czasie której w poglądowy sposób zilustrowano podstawowe informacje na temat środowiska geograficznego kraju, demografii, zasobów naturalnych oraz aktualnej sytuacji politycznej. Prawie wszyscy seniorzy są dziadkami i o tym, jak rozmawiać z wnukami o wojnie w Ukrainie wielce pomocnym okazał się filmik, który oglądano w ciszy i skupieniu. Projekcję zakończył film o Lwowie i jego zabytkach. Okolicznościową wystawę pamiątek z Ukrainy oraz świąteczne dekoracje stołów przygotowały panie : Basia, Gienia i Danusia.

« 1 z 2 »

————————————————————————————————-

WIELKANOCNE EKSPOZYCJE W KLUBIE

O obrzędach wielkanocnych, zwyczajach i tradycjach w różnych regionach Polski oraz o obchodach tych świąt w Europie można dowiedzieć się oglądając przygotowaną wystawę, którą uzupełniają okolicznościowe życzenia i wiersze. Na kilku planszach prezentowane są karty telefoniczne i znaczki pocztowe z motywami wielkanocnymi z kolekcji Stanisława Mazura.

Panie z Koła Rękodzieła „Irena” wykonały ozdoby i dekoracje przedstawiające świąteczne zajączki, kurki, baranki, pisanki, koszyczki wielkanocne, ptaszki, wiosenne kwiaty i serwetki. W tym roku prace na wystawę przygotowały : Barbara Czerner, Wanda Fiszer, Danuta Kozik, Janina Kruszyna, Inga Majnusz, Janina Stadnicka, Daniela Szymczyk i Elżbieta Żurawska.

ZAPRASZAMY DO KLUBU

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

———————————————————————————–

CIEKAWE ZAKĄTKI EUROPY

22 marca br. zorganizowano w klubie spotkanie z cyklu „Ciekawe zakątki Europy” , które w całości poświęcono Norwegii. Ten skandynawski kraj jest bliski Polakom ze względu na historię II wojny światowej oraz emigrację ekonomiczną wielu rodaków do Norwegii. Paweł Wróblewski – mieszkaniec naszego osiedla przygotował ciekawą prezentację połączoną z projekcją filmu. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat środowiska geograficznego kraju, zwyczajów i codziennego życia Norwegów. Były też pytania do prelegenta i ciekawa dyskusja. Planuje się kontynuować cykl prezentacji ze względu na spore zainteresowanie tą tematyką wśród mieszkańców.

—————————————————————————————-

DZIEŃ KOBIET 2022

W klubie osiedlowym „PLUS” przygotowano okolicznościową ekspozycję, która przypomina historię, fakty znane i nieznane oraz ciekawostki związane z 8 marca – Dniem Kobiet. Na wystawie można również podziwiać obrazy przedstawiające sylwetki kobiet autorstwa Zuzanny Pokucińskiej – mieszkanki Osiedla Witosa. Zapraszamy do klubu w godzinach pracy placówki i mamy nadzieję, że wystawa wzbudzi na chwilę refleksję związaną z rolą i znaczeniem kobiet w każdej społeczności.

———————————————————————————————-

W piątek 22 października br. zorganizowano w klubie wernisaż wystawy malarstwa Dietera Nowaka – mieszkańca naszego osiedla. Na uroczystość przybyli : p. Dieter z żoną Krystyną, jego znajomi, koledzy i koleżanki, przyjaciele oraz zaproszeni goście. Wystawę prac zorganizowano z okazji 20-lecia aktywności autora w Grupie Janowskiej. Grupa ta, czy jak kto woli, Koło Malarzy Nieprofesjonalnych, to grupa malarzy-amatorów, która została założona w 1946 roku w zakładowej świetlicy Kopalni „Wieczorek” w Nikiszowcu. Obecnie Grupa Janowska określana jest jako fenomen na skalę europejską. Udowodniła, że nawet w środowisku górniczym można spełniać się artystycznie, a to, co łączy ich wszystkich, to pasja. Prace członków tej wspólnoty kulturowej szybko zaczęły być doceniane, dziś znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w kolekcjach muzeów, nie tylko w Polsce, ale również i za granicą. Po powitaniu i przedstawieniu osób zaproszonych odbyła się projekcja filmu pt. „Dieter Niebieski”, który w ciekawy sposób prezentuje sylwetkę malarza, drogę życiową oraz jak zrodziło się jego zamiłowanie do malowania. Po filmie, gratulacje i rolę żony w życiu artysty podkreśliła dr Helena Hrapkiewicz – pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. seniorów. List gratulacyjny Senatora RP Marka Plury odczytał jego asystent – Jacek Tomaszewski. W imieniu Spółdzielni Mieszkaniowej „Załęska Hałda” podziękowania i życzenia złożyły panie : Agnieszka Wójcik-Podgórska – Prezes Zarządu i Dorota Gazda – zastępca Prezesa Zarządu. Organizatorzy przygotowali również… artystycznie wykonany i smaczny tort, którym poczęstowano zebranych. Krótki program artystyczny nawiązujący do śląskich klimatów przedstawił Grzegorz Płonka – muzyk, wokalista, społecznik i popularyzator śląskiej kultury. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie wszystkim obecnym okolicznościowego albumu i miniatur w formacie pocztówek prezentujących wybrane dzieła Dietera Nowaka. W tym miejscu należy podziękować Firmie „Resonica” za sponsoring projektu związanego z przygotowaniem i wydaniem albumu. Właścicieli firmy mieliśmy przyjemność gościć na spotkaniu. Sabina Pasoń – b. kierowniczka Grupy Janowskiej zaprosiła wszystkich do wspólnej pamiątkowej fotografii, po której o swoim zainteresowaniu twórczością Dietera opowiedział Piotr Uszok – b. Prezydent Katowic obecny na wernisażu wraz z małżonką. Była też okazja do rozmowy z jubilatem i możliwość otrzymania jego autografu wraz z dedykacją. Szlachetną okazała się inicjatywa organizatorów by w podziękowaniu za otrzymane albumy wesprzeć małą Amelkę z naszego osiedla. Zebraną kwotę wraz z pozostałą częścią albumów przekazano Fundacji „Iskierka” w czasie festynu na Placu Herberta w dniu 24 października br.

Podziękowania dla Tadeusza Czerniawskiego – inicjatora i współtwórcy wystawy, przyjaciela Dietera, mieszkańca Osiedla Witosa


—————————————————————————————–

WYSTAWA MUZEUM HISTORII KATOWIC W KLUBIE

Z dziejów Ulicy Warszawskiej

W dniach od 25 lutego do 6 kwietnia br. w Klubie „Plus” czynna była wystawa Muzeum Historii Katowic pod tytułem ” Z dziejów Ulicy Warszawskiej”. Każdy mieszkaniec naszego miasta zna Warszawską, często przechodził Warszawską, załatwiał sprawy w urzędach lub instytucjach mieszczących się przy tej ulicy. Jednak nieliczni znają jej dzieje. Wystawa w interesujący sposób przybliży nam historię drogi wiodącej od dzisiejszego rynku w kierunku Zawodzia i Mysłowic, zmiany nazwy ulicy, zabudowę rezydencyjną, obiekty sakralne, urzędy administracji miejskiej i powiatowej, placówki handlowe i usługowe, lokale, ciekawe i ważne wydarzenia, których miejscem była ul. Warszawska oraz sylwetki znanych postaci historycznych mieszkających przy tej ulicy. Na kilkunastu kolorowych planszach obok tekstu zobaczymy unikatowe zdjęcia i widokówki ze zbiorów MHK. Gorąco zachęcamy i zapraszamy naszych Mieszkańców do zwiedzania wystawy w klubie lub na stronie internetowej Spółdzielni – Galerie zdjęć/wystawy

——————————————————————————————–

——————————————————————————————-

„SFRUNĄŁ NA ŚLĄSK ORZEŁ BIAŁY…”

Wystawa z okazji 100. rocznicy Powstań Śląskich

W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego. Chcąc uczcić rocznicę Powstań Śląskich oraz przybliżyć Mieszkańcom Osiedla Witosa historię naszego regionu, Klub „PLUS” zaprasza na przygotowaną i wypożyczoną z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach wystawę „Sfrunął na Śląsk Orzeł Biały”. Ekspozycja składa się z 20 plansz prezentujących w sposób usystematyzowany historię trzech powstań, czasy plebiscytu, a także historię autonomii województwa śląskiego. Autorzy wystawy przedstawiają na niej m.in. sytuację na Śląsku przed wybuchem powstań, przyczyny i przebieg zrywów, a także skutki wydarzeń w 1919, 1920 i 1921 roku. Specjalne kalendarium stworzone przez muzealników pozwala bliżej poznać kolejność wydarzeń. Sporo miejsca wystawa poświęca także plebiscytowi z 20 marca 1921 roku, a także wkroczeniu Wojska Polskiego w 1922 roku oraz postaciom historycznym tamtych czasów, wśród których są m.in. Wojciech Korfanty, Alfons Zgrzebniok, Andrzej Mielęcki, Józef Rymer, Konstanty Wolny i gen. Henri le Rond. W zrozumieniu epoki pomagają reprinty archiwalnych zdjęć, dokumentów oraz pocztówek. Warto dodać, że wystawa gościła w wielu miejscach w regionie i w Polsce – muzeach, siedzibach bibliotek, urzędów i domów kultury oraz w Senacie RP. Teraz mogą zobaczyć ją nasi Mieszkańcy, do czego gorąco zachęcamy i zapraszamy. Wystawę zorganizował Krystian Gawlik.

Galerie Zdjęć – wystawy

WYSTAWA CZYNNA BYŁA W DNIACH 2 – 27 LISTOPADA 2020 r.

Zwiedzanie na odległość / Galerie zdjęć – wystawy – 100. rocznica Powstań Śląskich

————————————————————————————————————-

MIŁOŚNICY ROŚLIN DOMOWYCH


W maju zakwitła w klubie Szlumbergera, grudnik, zygokaktus – roślina z rodziny kaktusowatych 

Uczestnicy spotkań, zajęć klubowych i osoby odwiedzające okazjonalnie nasz klub często zwracają uwagę i podziwiają zgromadzone tu okazy kwiatów i roślin doniczkowych. Zainteresowani pytają o ich nazwy gatunkowe, pielęgnację i warunki hodowli. Część roślin, zwłaszcza duże okazy zostały pozyskane dzięki uprzejmości mieszkańców Osiedla Witosa, którzy przekazali je do klubu. Zapraszam do obejrzenia całej naszej kolekcji!

Powyżej : kwitnąca żyworódka, ananas comosus variegata, krasnokwiat białokwiatowy, zielistka

skrzydłokwiat, grubosz jajowaty /drzewko szczęścia/, wilczomlecz /korona cierniowa/, paprotka

ananas, gasteria – sukulent, patyczak rhipsalis z rodziny kaktusowatych, lubczyk

drzewko szczęścia, figowiec benjamiński starlight, starzec bluszczolistny – pnącze

cisus rombolistny, pilea – kwiat pieniążek, żyworódka, sansewieria gwinejska /wężownica/

figowiec benjamiński, wilczomlecz trójżebrowy, sukulenty, begonia masoniana Masona

zielistka Sternberga, geranium anginka, aglaonema Silver Quin, reo meksykańskie

drzewko kawowe, sansewieria gwinejska – odmiana rozetowa, dracena obrzeżona

juka gwatemalska, figowiec lirolistny dębolistny, monstera – filodendron

irezyna Herbsta, wilczomlecz trójżebrowy, scindapsus złoty, begonia królewska rex

kwitnące reo meksykańskie, hoja australis – pnącze, begonia Masona kwitnąca, syngonium zroślicha

kliwia, monstera z filodendronów, ketmia róża chińska, aloes – sukulent

setkrezja purpurowa, dracena, smocza palma z rodziny szparagowatych lub agawowych – najnowszy nabytek, roślina przekazana do klubu przez naszych mieszkańców