AKTUALNOŚCI

Policja dla seniorów

We wtorek 27 lutego br. w klubie „Plus” odbyła się debata na temat zagrożeń jakie stwarzają oszuści podszywający się pod krewnych, policjantów i pracowników banków, aby wyłudzić pieniądze i dane osobowe. Zwrócono szczególną uwagę na wykorzystywanie do tych celów internetu i telefonu. Organizatorem spotkania była Komenda Miejska Policji w Katowicach – VII Komisariat w osobach naszych dzielnicowych. Prelegenci przedstawili przygotowaną prezentację, na którą złożyły się instruktażowe filmiki oraz zasady postępowania w sytuacjach zagrożeń, po której była dyskusja, czas na dzielenie się własnymi doświadczeniami i zadawanie pytań. Warto dodać, że było to kolejne z wielu organizowanych w klubie spotkań policjantów z seniorami naszego osiedla.

————————————————————————————————————-

Walentynkowe prace rękodzieła i dekoracje w klubie

———————————————————————————————-

W karnawałowym nastroju

W piątek 2 lutego br. gościliśmy w klubie zespół wokalno-muzyczny „Alle Babki” z klubu „Centrum” Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W części pierwszej zebrani z dużym zainteresowaniem wysłuchali pięknego koncertu kolęd i pieśni noworocznych. Część druga występu zespołu to wiązanka znanych i popularnych piosenek i wielkich przebojów minionych lat, których profesjonalne wykonanie dało impuls do wyjścia na parkiet i do zabawy tanecznej. Słowa podziękowania dla Zespołu „Alle Babki” za wspaniały występ w naszym klubie przekazała Pani Dorota Gazda – Zastępca Prezesa Zarządu S.M. „Załęska Hałda”. Mamy zapewnienie o kontynuacji współpracy między naszymi klubami. Seniorzy świętowali też na spotkaniu urodziny lutowych solenizantek – były serdeczne życzenia, symboliczne kwiaty i gromkie „Sto lat” przy akompaniamencie akordeonu oraz smaczny słodki poczęstunek.

———————————————————————————————-

Dzieci dla seniorów

Miłą niespodziankę sprawiły naszym seniorom dzieci – uczniowie i uczennice Międzynarodowej Prywatnej „Szkoły jak dom” z osiedla Witosa. 19 stycznia br. zaprezentowały przed zebranymi w klubie wspaniałe widowisko o tematyce bożonarodzeniowej – jasełka, przygotowane pod opieką p. Lidii, nauczycielki szkoły. Ciekawa muzyka i dialogi, miejscami zabawne oraz doskonała charakteryzacja i kostiumy, a także międzynarodowa obsada aktorska i wysoki poziom artystyczny wzbudziły szczery zachwyt i uznanie wśród seniorów i obecnych na przedstawieniu rodziców. W podziękowania za piękny występ dla seniorów z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka dzieciom wręczono kosz pełen słodyczy. Zachwycone miłym gestem seniorów, pytały, czym jest klub seniora, co państwo tu robią i jak spędzają czas w tym miejscu itp. Po uzyskaniu wyczerpujących odpowiedzi na pytania padła obietnica kontynuacji spotkań w ramach integracji międzypokoleniowej. W dalszej części uroczystości, przy słodkim poczęstunku były życzenia i kwiaty dla styczniowej solenizantki – p. Krystyny oraz informacje o ofercie wydarzeń kulturalnych dla seniorów. Na zakończenie była również okazja do wspólnego kolędowania przy akompaniamencie akordeonu p. Lidii, a po przerwie wszyscy śpiewali piosenki… z tamtych lat.

———————————————————————————————–

Opłatek w Klubie Seniora

Tradycyjnie już przed Bożym Narodzeniem uroczyste spotkanie mieli w klubie nasi seniorzy. Na początku przekazano zebranym życzenia świąteczne od Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Załęska Hałda” oraz dziękowano za całoroczną aktywność w klubie, udział w spotkaniach i zajęciach. Następnie dzielono się opłatkiem i składano życzenia, po których młodzi mieszkańcy osiedla : Małgosia, Marta i Mateusz przedstawili przygotowaną wcześniej ciekawą prezentację multimedialną na temat tradycji i zwyczajów świątecznych dawniej i dziś. Ci młodzi wolontariusze wcielili się też w role kelnerów podając do stołu przygotowany poczęstunek dla seniorów. Pani Irenie składano życzenia urodzinowe, będzie świętować dokładnie 25 grudnia ! Kolejnym punktem uroczystości był występ trzech ministrantów z naszej parafii : Patryka, Oliwiera i Mateusza, którzy dali wspaniały koncert kolędowy. Kilkanaście kolęd i pastorałek przy akompaniamencie akordeonu Oliwiera śpiewała cała sala. Na zakończenie p. Basia przedstawiła ciekawostki związane z pochodzeniem i znaczeniem imion związanych ze świętami : Adamem, Ewą, Sylwestrem i trzech króli oraz znanymi osobami o tych imionach.

———————————————–

18 grudnia br. w klubie odbyło się spotkanie przedświąteczne dla samotnych mieszkańców osiedla Witosa. Organizatorzy, po powitaniu zebranych przedstawili informacje o zwyczajach bożonarodzeniowych w różnych regionach Polski oraz ciekawostki dotyczące świąt w Europie, Australii i RPA. Był słodki poczęstunek, gorące i zimne napoje. Łamano się opłatkiem, każdy odczytywał życzenia świąteczne i dzielił się osobistymi planami na przeżycie zbliżających się świąt. Wspólne odśpiewanie wybranych kolęd odbyło się z podkładem muzycznym. Miła atmosfera spotkania i czas spędzony wśród życzliwych sobie osób dodał wszystkim dużo pozytywnej energii.

—————————————————————————————

Świąteczne prace Koła Rękodzieła Irena na wystawie w klubie

A na przedświątecznym spotkaniu Panie z Koła Rękodzieła składały wszystkim życzenia, wśród których znalazły się takie : żeby nigdy nie zabrakło ciepła, ramion otwartych i rąk gotowych do przytulenia, szczęścia podszytego nadzieją, cierpliwości, miłości i wiary … . I tego, żeby ciepło grudniowej nocy promieniowało w każdym nadchodzącym po niej dniu ! Warto w tym miejscu wspomnieć, że nasze koło rękodzieła działa w klubie od wielu lat, a w przyszłym roku będzie obchodzić 20. urodziny ! Życzymy Paniom, członkiniom Koła Rękodzieła Irena wytrwałości, wielu wspaniałych pomysłów, realizacji ciekawych projektów i dobrego zdrowia !

—————————————————————————————-

Mikołaj w klubie

W środę 6 grudnia br. do najmłodszych mieszkańców naszego osiedla przybył z wizytą Mikołaj. Dzieci oczekiwały w klubie dostojnego gościa, któremu w tym roku towarzyszyły aniołki. Po powitaniu i przedstawieniu się każdego uczestnika spotkania rozpoczęła się rozmowa z dziećmi, w czasie której zaproponowano krótki występ taneczny specjalnie przygotowany dla Mikołaja. Na zakończenie wszyscy zostali obdarowani smakołykami i był czas na wspólne pamiątkowe zdjęcia, a kto chciał, mógł zrobić sobie fotkę indywidualną z Mikołajem. W przygotowanie i organizację imprezy włączyli się młodzi wolontariusze – Małgosia, Marta i Mateusz, członkowie koła wolontariatu SP nr 33.

————————————————————————————-

Liga Aktywnych Seniorów

W październiku i listopadzie br. grupa mieszkańców naszego osiedla uczestniczyła w bezpłatnych zajęciach sportowych dla seniorów 60+ . W każdy wtorek o godzinie 10.00 w klubie realizowane były warsztaty prowadzone przez trenerki „Ligi Aktywnych Seniorów” według następującej tematyki : fitness dla seniora, zdrowy kręgosłup, nordic walking, full body workout dla seniora, trening obwodowy, yoga i techniki relaksacji. Na zakończenie zajęć każdy otrzymał pamiątkowy dyplom za aktywny udział w programie. Projekt był finansowany ze środków budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku skorzystamy z udziału w podobnych przedsięwzięciach.

————————————————————————————-

Listopad w klubie seniora

Spotkanie / 17.11.23 / rozpoczęło się od powitania przybyłych i złożenia życzeń siedmiorgu listopadowym solenizantom. Były też dla nich kwiaty i gromkie „Sto lat”. W dalszej części przedstawiono seniorom ofertę kulturalną Pałacu Młodzieży, Teatru Gry i Ludzie Gliwicka 120 w Katowicach i Siemianowickiego Centrum Kultury na najbliższe dni. Ciekawą wystawkę fotografii o tematyce przyrodniczej jesienią przygotowała p. Basia, która wspólnie z p. Gienią zadbały o okolicznościową dekorację stołu. Po słodkim poczęstunku i kawie obecni na spotkaniu obejrzeli kilkunastominutowy film dokumentalny pod tytułem ” 1918 – Historia Odzyskania Niepodległości” oraz wysłuchali pieśni I Brygady Legionów Polskich – My, Pierwsza Brygada. Powszechnie znane słowa i melodia pieśni zmotywowały wielu do wspólnego śpiewu. Kolejnym punktem spotkania był specjalnie przygotowany dla seniorów quiz-zabawa pt. „Nasza Ojczyzna – Rzeczpospolita Polska”. Doskonałą wiedzą z zakresu historii, geografii, polityki, demografii i znajomości gwary śląskiej popisali się : p. Krystyna, p. Jerzy i p. Ligia. Za odwagę, sukces i imponującą wiedzę zostali nagrodzeni upominkami i dużymi brawami! Dla wszystkich były również andrzejkowe wróżby, które odczytywano, według życzenia na głos, a czasem potrzebne było ich objaśnienie.

———————————————————-

Dzień Seniora

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Polsce jest obchodzony co roku 1 października. Warto jednak pamiętać, że rozróżniamy jeszcze dwa inne dni seniora. Jest to Europejski Dzień Seniora, który jest obchodzony 20 października oraz Światowy Dzień Seniora, który wypada 14 listopada. Święta mają na celu m.in. docenić ogromną rolę seniorów w społeczeństwie, zwiększyć integrację międzypokoleniową czy popularyzować ich udział w życiu kulturalnym i ekonomicznym. Wbrew pozorom, ludzie w dojrzałym wieku mają wiele energii i chęci do działania. Dla wielu starszych osób cieszenie się szczęściem rodzinnym to nie jedyne „zajęcie’. Dziś potrafią oni obsługiwać komputery, wstawiać posty w serwisach społecznościowych, regularnie uprawiają sport i często żyją aktywniej, niż młody człowiek. Wielu z nich należy do Klubu Seniora bądź Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W tych placówkach seniorzy mogą realizować swoje pasje i zainteresowania. Historia UTW sięga 1973 roku, kiedy Pierre Vellas założył pierwsza placówkę tego typu we Francji. W Polsce inicjatywa ta pojawiła się dwa lata później jako Studium III Wieku w Warszawie. W ramach UTW przewidziana jest nauka języków obcych, warsztaty muzyczne, artystyczne, kulinarne, szkolenia specjalistyczne, kursy komputerowe, zajęcia ruchowe czy rehabilitacyjne. Kluby Seniora to kolejna ciekawa inicjatywa skierowana do osób w starszym wieku. To nic innego jak miejsca spotkań organizowane przez samych seniorów. Najczęściej znajdują się w pobliżu zamieszkania, ich celem jest integracja ludzi z jednego osiedla, miasta i udostępnienie im przestrzeni, gdzie będą mogli nie tylko spędzić czas w miłym towarzystwie, ale i rozwijać swoje zainteresowania. Klubowicze nie ograniczają się tylko do spotkań w placówce, ale wspólnie chodzą na koncerty, zawody sportowe czy wycieczki krajoznawcze.

A w Klubie Osiedlowym „Plus” już od lat 90. ubiegłego wieku działa nieprzerwanie Klub Seniora Witosa. W piątek 27 października świętowaliśmy kolejny dzień seniora. Po serdecznym powitaniu przybyłych na spotkanie przekazano okolicznościowe życzenia dla seniorów od Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Załęska Hałda” oraz Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego PKPS w Katowicach. Poinformowano o koncercie piosenek Zbigniewa Wodeckiego, repertuarze Teatru Żelaznego i Teatru Scena Gliwicka 120 oraz o wycieczce do Ostrawy. Chwilą ciszy uczczono pamięć tych, których już nie ma z nami … . Po słodkim poczęstunku zebrani obejrzeli i wysłuchali w formie multimedialnej piosenek i występu kabaretu w wykonaniu grup seniorów z różnych miejscowości w Polsce. Wesołe teksty i popularna muzyka utworów zachęciły wielu do wspólnego śpiewu i zabawy.

——————————————————————————–

W każdą środę w klubie najmłodsi mieszkańcy naszego osiedla uczą się i bawią uczestnicząc w zajęciach Akademii Tańca Move

——————————————————————————–

Z klubu seniora

W ostatni piątek września br. wrócili po wakacyjnej przerwie do klubu nasi seniorzy. Spotkanie przy słodkim poczęstunku i dobrej kawie, o której z okazji światowego dnia kawy / 29.09 / sporo ciekawostek poznali zebrani, rozpoczęło się od powitania przybyłych i życzeń dla wakacyjnych solenizantów. Grupa naszych seniorów uczestniczyła we wtorek 26 września w Biesiadzie Śląskiej zorganizowanej z okazji 65 rocznicy PKPS, w czasie której podsumowano działalność organizacji oraz dziękowano osobom najbardziej zaangażowanym w pracy społecznej na rzecz seniorów / wśród nich były osoby z naszego klubu seniora /. Tradycyjne śląskie przysmaki i muzyka biesiadna dopełniły całości tej udanej imprezy. W części drugiej spotkania klubowego podziwialiśmy w formie prezentacji multimedialnej siedem cudów świata starożytnego i te dzieła ludzkości, które ostatnio zostały uznane za wyjątkowe. Na zakończenie poinformowano o wydarzeniach kulturalnych i imprezach dla seniorów w październiku na terenie Katowic. Kolejne spotkanie w klubie 20.10 z okazji Dnia Seniora !

—————————————————-

Jesienne prace Koła Rękodzieła „Irena”

Panie zapraszają wszystkich zainteresowanych rękodziełem do klubu na bezpłatne zajęcia

w poniedziałki o godzinie 10.00

—————————————————————————————-

Wakacje ze sztuką i nie tylko…

W sierpniu br. wypoczywały i bawiły się w klubie dzieci z naszego osiedla w ramach Akcji „Lato 2023”. W zajęciach uczestniczyły w dwóch turnusach grupy w wieku 7 – 11 lat, którym w godzinach od 9.00 do 15.00 zapewniono wiele atrakcji i należytą opiekę. Każdego dnia do godz. 10.00 toczyły się ciekawe rozmowy i dyskusje o własnych zainteresowaniach i sukcesach w szkole i nie tylko oraz poruszano sprawy organizacyjne. Po śniadaniu / każdy przynosił własny posiłek z domu / rozpoczynały się wcześniej zaplanowane zajęcia programowe. W czasie pobytu w placówce były to :

  • konkursy plastyczne i wiedzy ogólnej, zabawy z kołem fortuny, gry i zabawy towarzyskie, planszowe i dydaktyczne, konstrukcyjne, układanki, budowle z klocków itp.
  • projekcje ciekawych i pouczających filmów dla dzieci – „Tajemniczy ogród”, „Dzieci z Bullerbyn” i „Lassie z Malowanych Wzgórz”
  • czytanie i opowiadanie najpiękniejszych bajek i baśni
  • zespołowa i indywidualna recytacja znanych i popularnych wierszy dla dzieci
  • zwiedzanie wystawy klubowej „Tak się żyło w PRL-u”
  • spotkanie z lektorem Szkoły Językowe „Mastermind” i edukacja poprzez zabawę z… robotem

Prace plastyczne uczestników zostały wyeksponowane w sali klubowej, o co zadbali opiekunowie wraz z dyżurnymi, do zadań których należała m.in. : troska o porządek, rozdawanie materiałów do zajęć, czy też wyłączanie zbędnego oświetlenia.

W ramach zajęć plenerowych w najbliższej okolicy zorganizowano konkurs rysunkowy kolorową kredą na tarasie przed klubem, spacer szlakiem ciekawych miejsc i postaci związanych z osiedlem i relaks na placach zabaw. Czym jest ogród społeczny i jak był tworzony u nas, dzieci miały okazję zobaczyć w czasie wędrówki po osiedlu, była też ciekawa wizyta na zielonym bazarze.

Odbyły się również wycieczki i wyjazdy do :

-Nikiszowca, gdzie w Galerii Szybu Wilson dzieci zwiedzały interesującą wystawę pt. „Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej”. To wydarzenie cykliczne, dzięki któremu na dwa wakacyjne miesiące postindustrialne wnętrza Galerii zapełniają się pełną kolorów, optymizmu i ożywczości sztuką artystów nieprofesjonalnych z całego świata / także z Polski /, sztuką płynącą „prosto z serca”. Po obejrzeniu zabudowy Nikiszowca i kościoła św. Anny w Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta uczestnicy z ciekawością przyglądali się mieszkaniom sprzed lat i eksponatom z dawnego magla i pralni. Była też wystawa malarstwa autorów Grupy Janowskiej, którą zobaczyli.

-Galerii Sztuki Współczesnej BWA przy al. Korfantego – zwiedzanie wystawy prac dyplomowych absolwentów ASP w Katowicach oraz udział w warsztatach plastycznych. Druga wizyta w Galerii związana była z uczestnictwem w Projekcie „Społeczny Ogród Zmysłów – zapach ziemi po deszczu” – warsztaty sensoryczne dla dzieci. Niezwykle interesujące zajęcia o poznawaniu ogrodu różnymi zmysłami wywołały wiele pozytywnych emocji.

-Centrum Katowic, gdzie w czasie wędrówek szukaliśmy beboków, małych kudłatych stworków, które według dawnych, śląskich wierzeń lubiły porywać i karać niegrzeczne dzieci. Czasy się zmieniły, a beboki przestały bać się ludzi i zaczęły coraz chętniej wychodzić na miasto. Dziś w całych Katowicach jest ich ponad 20, nam udało się spotkać Frelkę i Miglanca. Widzieliśmy farmę miejską, miejską łąkę, siedzibę Prezydenta Katowic, dom noblistki Marii Goeppert-Mayer, bulwary nad sztuczną Rawą i Aleję Gwiazd Siatkówki z repliką Pucharu Mistrzostw Świata z 2014 r. zdobytego przez reprezentację Polski w katowickim Spodku. W dzielnicy Koszutka na placu Grunwaldzkim z zainteresowaniem obejrzeliśmy plenerową Galerię Artystów – popiersia znanych i zasłużonych dla Katowic twórców i artystów, której celem jest ich upamiętnienie.

Dzieciom zapewniono ciepłe i chłodne napoje, dodatkowe ubezpieczenie oraz słodki poczęstunek / wafelki, lizaki, soczki /. Udział w zajęciach Akcji „Lato 2023” był całkowicie bezpłatny.

Rodzicom i opiekunom dzieci dziękujemy za dobrą współpracę

——————————————————————————————————

” Tak się żyło w PRL ”

Wystawę pod takim tytułem można było oglądać w klubie od połowy lipca do połowy sierpnia br. Czas wakacji sprzyja nie tylko wypoczynkowi, ale także refleksjom na temat minionych lat. Wśród zwiedzających liczną grupę stanowili najstarsi mieszkańcy – dla nich był to czas dzieciństwa i młodości, czas aktywności zawodowej i zakładania rodziny. Wystawę oglądali też najmłodsi razem ze swoimi rodzicami. Zgromadzone przedmioty codziennego użytku, eksponaty, zdjęcia i tablice informacyjne przywoływały wspomnienia, a dla wielu, którzy żyli w czasach Polski Ludowej dały możliwość ponownego zetknięcia się z atmosferą tamtych dni. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego osiedla.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom, które wypożyczyły eksponaty na wystawę z prywatnych zbiorów

———————————————————————————————

Z Klubu Seniora

W piątek 23 czerwca br. mieli swoje spotkanie w klubie nasi seniorzy. Od września do czerwca w roku szkolnym 2022/2023 uczestniczyli w zajęciach, uroczystościach, prelekcjach i prezentacjach w wybrane piątki każdego miesiąca. Ostatnie przed wakacjami spotkanie rozpoczęło się od podsumowania całorocznej pracy, podziękowań dla Zarządu Klubu Seniora i obsługi oraz wręczenia dyplomów dla każdego za wytrwałość i aktywne uczestnictwo. Po chwili relaksu i słodkim poczęstunku zebrani wysłuchali informacji o historii święta – Dnia Ojca, obchodzonego w Polsce 23 czerwca. W trakcie prezentacji multimedialnej z zainteresowaniem obejrzeli seniorzy filmik o najstarszych ojcach na świecie, wzruszające fotografie i życzenia od dziecka dla taty oraz zabawną piosenkę dla taty w wykonaniu jego dorosłych potomków. Pan Łukasz – fotograf-amator przygotował kolejną już wystawkę ciekawych zdjęć przyrody ożywionej, którą uchwycił obiektywem wiosną tego roku w najbliższej okolicy. Do zobaczenia po wakacjach, już we wrześniu!

——————————————————————————–

AKADEMIA TAŃCA Move

Dzieci uczęszczające do klubu na zajęcia Akademii Tańca Move przygotowały dla najbliższych wspaniały popis. Przez cały rok szkolny od września do czerwca w każdą środę brały udział w zajęciach nauki tańca pod czujnym i przyjaznym okiem p. Basi. To, czego nauczyły się i jakich nabyły umiejętności, dzieci pokazały 7 czerwca w klubie przed licznie zgromadzonymi rodzicami, rodzeństwem i dziadkami!

————————————————

Ciekawe zakątki Europy – Estonia i Łotwa

5 czerwca br. zorganizowano w klubie kolejne spotkanie z cyklu „Ciekawe zakątki Europy”, na którym zostały zaprezentowane dwa kraje nadbałtyckie – Łotwa i Estonia. W porównaniu do Polski są znacznie mniejsze, Łotwa – prawie pięć razy, o liczbie ludności takiej jak Warszawa, Estonia – ok. siedem razy i zamieszkana przez 1,3 mln ludzi. Pełną niepodległość państwa uzyskały po rozpadzie ZSRR. Oba kraje są turystycznie atrakcyjne : oprócz Tallina i Rygi, turyści mogą poznawać regiony nadmorskie i odpoczywać w urokliwych zakątkach, w których natura nie została skażona cywilizacją. W czasie poczęstunku dzielono się wiedzą o historii, gospodarce, sporcie oraz ciekawostkami z pobytu w tych państwach. Wizualnym dopełnieniem spotkania była projekcja filmu krajoznawczego oraz tablice informacyjne o Łotwie i Estonii. W planach kolejne spotkanie z tego cyklu oraz ciekawa wystawa… .

——————————————————————————————-

1 czerwca – DZIEŃ DZIECKA

A w klubie świętowaliśmy już wczoraj. Były gry i zabawy, popisy i tańce wspólne i w grupach, życzenia wielu radości i uśmiechu oraz spełnienia marzeń. Nie zabrakło, a jakże, słodyczy, którymi częstowano wszystkie dzieci !

——————————————————–

——————————————————————————————————–