AKTUALNOŚCI
Halloweenowe stroje i zabawy
Dzieci uczęszczające do klubu na zajęcia Akademii Tańca Move w ostatnią środę października br. wystąpiły w specjalnych strojach i uczestniczyły w zabawach z okazji Halloween.
————————————————————————————–
Europejski Dzień Seniora – 20.10.2024
Dla seniorów Spółdzielnia przygotowała z tej okazji miłą niespodziankę w formie potańcówki ! W piątek 18 października w Klubie „Plus” bawiło się przez trzy godziny ponad czterdzieści osób z naszego osiedla. Do tańca grał i śpiewał Zespół „IRYDION”. Było Suuuuuuuper !!!
———————————————————————————–
Nasi seniorzy już ćwiczą
CHOREOTERAPIA – JAKIE KORZYŚCI NIESIE DLA SENIORÓW ?
W przypadku osób starszych choreoterapia – systematyczna, dopasowana do potrzeb i problemów, z jakimi się borykają – może dawać efekty w postaci :
zwiększenia świadomości własnego ciała, zachowania dobrej formy psychofizycznej, wzmocnienia pewności siebie i poczucia własnej wartości, nauki wyrażania swoich emocji, nabycia umiejętności radzenia sobie ze stresem, złagodzenia objawów depresji, nerwic i zaburzeń lękowych. Nie można oczywiście zapominać o efektach typowo fizycznych – choreoterapia jest formą ruchu, więc poprawia sprawność i elastyczność stawów, pozytywnie wpływa na pracę mięśni, pomaga łagodzić dolegliwości bólowe.
Zajęcia prowadzone przez p. Kasię są bezpłatne i odbywają się w czwartki o godz. 12.00
—————————————————————————————————
Koło Rękodzieła Artystycznego „IRENA”
„20 lat minęło”
W październiku 2004 roku z inicjatywy mieszkanek naszego osiedla powstało w „Plusie” koło robótek ręcznych. Tak pisała o tym wydarzeniu gazeta „Wokół Nas” :
Panie haftowały, szydełkowały, wyszywały i tworzyły ozdoby na zbliżające się Boże Narodzenie. Wtedy ciekawostką były ozdobne choineczki zrobione z … makaronów różnych kształtów. Koło przyjęło nazwę Koło Rękodzieła Artystycznego „Irena”. W czasie minionych 20 lat działalności swoje prace panie prezentowały na licznych wystawach klubowych, na piknikach i festynach osiedlowych oraz w szkole. Swoją wiedzę i umiejętności doskonaliły w czasie warsztatów w klubie. O ciekawych projektach rękodzieła pisały w ogólnopolskich czasopismach poświęconych tej tematyce ! Uczestniczyły w akcjach charytatywnych na rzecz pomocy potrzebującym / osobom starszym i chorym dzieciom / ofiarowując swoje prace.
W poniedziałek 7 października br. zaproszono na uroczyste spotkanie do klubu wszystkie / byłe i obecne / uczestniczki zajęć Koła. Po powitaniu zebranych przypomniano okoliczności powstania koła w klubie. Słowa podziękowania i życzenia dalszej owocnej działalności w Kole Rękodzieła „Irena” złożyła p. Agnieszka Wójcik-Podgórska – Prezeska Zarządu S. M. „Załęska Hałda”, po czym każda pani otrzymała ozdobne imienne podziękowanie i symboliczną różę. Po poczęstunku był czas na wspomnienia w formie prezentacji multimedialnej oraz obejrzenie okolicznościowej wystawy prac. Pani Daniela przygotowała dla każdego okolicznościowe serduszka wykonane metodą koronki klockowej !
———————————————————————–
14 października – Dzień Nauczyciela
Każdy chodził do szkoły i po latach często wspominamy ją z sentymentem, choć są i tacy, którzy mają odmienne zdanie … . 14 października jest świętem dla ponad 700 tysięcy nauczycieli w Polsce. Jest to zawód sfeminizowany – ponad 84 % zatrudnionych stanowią panie. O historii powołania Komisji Edukacji Narodowej, jak pracują i uczą pedagodzy w wybranych krajach na świecie oraz o ciekawostkach związanych z tym zawodem można dowiedzieć się z przygotowanej ekspozycji w sali tv naszego klubu.
————————————————————
Choreoterapia – idealna aktywność dla seniora !
W ostatni piątek września, po wakacyjnej przerwie spotkali się w klubie nasi seniorzy. Wielu z nich spędzało letni czas na wyjazdach, wycieczkach, wczasach i pobycie w sanatorium, z których na adres klubu przysłali tradycyjne widokówki z pozdrowieniami ! Lipcowi i sierpniowi solenizanci przyjęli najserdeczniejsze życzenia i kwiaty od całej grupy. Była również okazja obejrzenia ciekawych fotografii przyrody ożywionej, tym razem wielu gatunków ptaków żyjących w najbliższym otoczeniu, których autorem jest fotograf-amator i miłośnik przyrody – Łukasz Aksamit. Następnie zebrani spotkali się z p. Kasią – choreoterapeutką. Choreoterapia, czyli terapia tańcem i ruchem, to jeden z elementów arteterapii, a więc terapii poprzez sztukę. Obejmuje ona taniec, ćwiczenia muzyczno-ruchowe, improwizację ruchową, a także aktywności usprawniające ciało i rozciągające mięśnie. Dzięki temu może być idealną aktywnością dla seniorów. Po krótkim wprowadzeniu seniorzy przystąpili do zajęć. Zaplanowano kolejne spotkania ! Nie zabrakło słodkiego poczęstunku i czasu na rozmowy i ploteczki.
—————————————————————-
Jesień przyszła do klubu
23 września jest zawsze pierwszym dniem kalendarzowej jesieni, a w astronomii Słońce pojawi się w punkcie Wagi w tym roku już 22 września o godz. 14.43 – jest to dzień równonocy jesiennej. O urokach tej pięknej pory roku w różnych zakątkach naszego kraju i o zmianach zachodzących w przyrodzie jesienią można zobaczyć i dowiedzieć się oglądając przygotowaną w dużej sali klubowej okolicznościową wystawę.
Z a p r a s z a m y
————————————————
Wakacje w klubie – Akcja „Lato 2024”
Zajęcia w ramach Akcji „Lato 2024” zorganizowano w klubie osiedlowym „Plus” od 5 do 23 sierpnia br. , w których uczestniczyły dzieci młodsze w wieku 7 – 11 lat. W czasie trwania Akcji rodzice / prawni opiekunowie po wypełnieniu stosownych deklaracji i zgód mieli zapewnienie należytej i starannej opieki nad ich dziećmi w godzinach od 9.00 do 15.00 w dni robocze. Spółdzielnia ubezpieczyła dodatkowo grupę od nieszczęśliwych zdarzeń, uczestnikom zapewniono ciepłe i zimne napoje oraz słodycze. W czasie trwania zajęć klubowych zorganizowano konkursy rysunkowe, techniczne i sztuki origami, zabawy towarzyskie, konkursy wiedzy, zabawę w koło fortuny, projekcje filmów o przygodach bohaterów w wieku rówieśników naszych klubowiczów. O swoim zainteresowaniu piłką nożną i sportem opowiadali Igor i Adam, tworzeniem wyrobów ceramicznych i zbieraniem muszelek – Natalia, a twórczością plastyczną Wiktoria. Miłą niespodziankę sprawili wszystkim Filip i Konrad, którzy przynieśli specjalne do ubrania, po uprzednim nadmuchaniu, kostiumy kilku znanych postaci z bajek i komiksów – każdy musiał założyć taki strój ! Dzieci miały do dyspozycji bogaty zestaw gier planszowych, zręcznościowych, układanek i puzzli.
W czasie wędrówek w najbliższej okolicy dzieci korzystały z osiedlowych placów zabaw i obiektów rekreacyjnych – między innymi przy ul. Obroki i Ossowskiego, poznały historię Stawu Kozubek i bawiły się na zrewitalizowanym terenie wokół niego. Była również dłuższa wędrówka leśnym traktem do „Uroczyska Buczyna” w Chorzowie. Wiele emocji wzbudziło zwiedzanie wystawy lalek, kukiełek i pacynek eksponowanych w siedzibie Teatru „Ateneum” przy ul. 3. Maja. Można było poruszać lalkami, jak aktorzy – lalkarze i dać krótkie przedstawienie. Na Zadolu obejrzeliśmy tężnię solankową, amfiteatr, kącik przyrodniczy i były zabawy ruchowe na okolicznym placu zabaw. W Ligocie spacerowaliśmy na Placu Miast Partnerskich i chłodziliśmy się smacznymi lodami. Zorganizowano wyjazdy do Parku Kościuszki i Parku Śląskiego, gdzie obok Stadionu Śląskiego dzieci skorzystały z atrakcyjnych urządzeń pobliskiego placu zabaw. Katowickie Biuro Wystaw Artystycznych zaprosiło grupę do udziału w warsztatach sensorycznych. Po zwiedzeniu okolicznościowej wystawy prac plastycznych rozpoczęły się pod okiem instruktorki zajęcia twórcze. Niezwykle interesującą była wizyta w Leśnej Izbie Edukacyjnej Nadleśnictwa Katowice w Kokocińcu i dwugodzinne spotkanie z leśnikiem p. Mikołajem. Ciekawe opowiadania, eksponaty zwierząt i ich odgłosy, rośliny naszych lasów i łąk oraz jak prowadzi się gospodarkę leśną, to tylko niektóre z zagadnień omawianych przez prowadzącego. W drodze powrotnej byliśmy też w bazylice franciszkanów i pobliskim herbarium w Panewnikach. W czasie spacerów i wędrówek spotkaliśmy kilka razy sławne już postacie śląskich beboków przy wejściu do Galerii Katowickiej, przed Skarbkiem, obok Spodka i na Placu Grunwaldzkim. Na zakończenie zajęć każdy otrzymał drobną pamiątkę i upominek. Udział dzieci w zajęciach Akcji „Lato 2024” był całkowicie bezpłatny.
Dziękujemy rodzicom i prawnym opiekunom za bardzo dobrą współpracę w czasie Akcji „Lato 2024” !
———————————————————————————————-
Niecodzienne spotkania w klubie
W maju i czerwcu br. gościliśmy w klubie uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej /WTZ / prowadzonego przez Śląskie Stowarzyszenie Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „AKCENT” przy ul. Rataja 14 na naszym osiedlu. Grupy podopiecznych ośrodka ze swoimi terapeutami w wybrane czwartki miały okazję poznać ofertę zajęć klubowych, obejrzeć aktualne ekspozycje i wystawy, porozmawiać o swoich zainteresowaniach i pasjach. W trakcie oglądania sal i pomieszczeń informowano gości co i jakie zajęcia oraz wydarzenia dzieją się w naszym klubie. Spotkania miały serdeczny i miły przebieg, a uczestnicy zadawali często pytania i chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Mamy zapewnienie kontynuacji spotkań w klubie po wakacjach !
———————————————————————————————-
Spotkanie z pisarką
We wtorek 25 czerwca mieliśmy okazję gościć w naszym klubie / już drugi raz w tym roku, pierwsze spotkanie z mieszkańcami odbyło się 15 marca / Gabrielę Annę Kańtor. Tym razem w spotkaniu autorskim pisarki wzięli udział seniorzy Osiedla Witosa skupieni w Bractwie Aktywnych Seniorów /BAS/, którzy spotykają się w „Plusie” w każdy wtorek.
————————————————————————————–
Seniorzy też dostali… świadectwa
W piątek 21 czerwca nasi seniorzy uroczyście zakończyli rok szkolny. Podsumowano kolejny cykl zajęć, spotkań i uroczystości organizowanych w klubie od września do czerwca br. dla tej grupy mieszkańców osiedla. Każdy otrzymał świadectwo przynależności do Klubu Seniora Witosa i potwierdzające, że uczestniczył w w/w zajęciach. Projekcja fotogalerii na dużym ekranie przypomniała zebranym, jak pracowaliśmy i bawiliśmy się przez cały rok. Były też podziękowania i drobne upominki dla zarządu klubu seniora oraz życzenia i kwiaty dla p. Lidii – czerwcowej solenizantki. Po słodkim poczęstunku wysłuchano wiązanki piosenek o tacie z okazji przypadającego 23 czerwca Dnia Ojca.
Do zobaczenia po wakacjach !
——————————————————–
Akademia Tańca Move
W środę 19 czerwca zakończyły się zajęcia klubowe dla dzieci przedszkolnych w Akademii Tańca Move. Przed licznie zgromadzoną publicznością dzieci dały wspaniały popis swoich umiejętności tanecznych, które były wytrwale ćwiczone i doskonalone w każdą środę od września do czerwca br. Piękne stroje małych tancerzy i atrakcyjny program występu były wielkim przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców, rodzeństwa i dziadków obecnych na uroczystości. Były też podziękowania dla p. Barbary Stryj, która prowadziła obie grupy małych tancerzy przez cały rok. Każdy uczestnik zajęć otrzymał okolicznościowy dyplom. Mamy nadzieję na kontynuację zajęć w klubie od nowego roku szkolnego !
——————————————————-
We wtorek 11 czerwca wystąpił w naszym klubie zespół „Józefinki” działający w klubie Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Koncert zorganizowano dla seniorów osiedla Witosa. Zaproszeni mieli okazję wysłuchać popisów wokalnych Zespołu, na które złożyły się polskie piosenki znane i popularne oraz przeboje zagraniczne. W podziękowaniu za wspaniały występ nagrodzono wykonawców gromkimi brawami. Seniorzy liczą na kontynuację takich występów w „Plusie”.
—————————————————————————————-
Dzieci w klubie
Miały swój dzień już w środę 29 maja. Na początku składano wszystkim milusińskim wesołe życzenia, po których spotkały się z Barbie – bohaterką przygód i licznych animacji dla dzieci. Z zapartym tchem śledziły ciekawe zdarzenia i piosenki oraz tańce bohaterki na dużym ekranie. W trakcie pokazu był też czas na wykonanie kilku tańców grupowych. Dzieci obejrzały także popis taneczny swoich rówieśników grupy zerowej jednego z przedszkoli. Po projekcji wszyscy udali się zobaczyć … Tajemne przejście, do którego wiodła droga przez tunel. Każdy pokonał go bez problemu i mógł podziwiać wystawę prac starszych kolegów o przygodach dzieci i nie tylko z lektury pt.” Opowieści z Narnii : Lew, Czarownica i stara szafa”. Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani słodyczami i pełni wrażeń w radosnych nastrojach wrócili do czekających na swoje pociechy rodziców i opiekunów.
——————————————————————————————–
DZIEŃ DZIECKA
Najbardziej radosne święto, którego powstanie ma swoją historię w Polsce i na świecie. Chociaż różnie się nazywa i w różnych miesiącach jest obchodzone to łączy je jedno – jest, lub powinno być dla dzieci najszczęśliwszym dniem w roku ! Święto łączy też emocjonalnie rodziców ze swoimi pociechami. Bo przecież trudno sobie wyobrazić sytuację, że rodzice nie będą się starać, by dzieci spędziły ten dzień jak najprzyjemniej. Prezenty stanowią dodatek i powodują, że na długo dzień ten pozostaje w ich pamięci. Podziękowaniem dla rodziców i najbliższych jest szczęśliwy i szczery uśmiech dziecka. Wszystkie ciekawe informacje o Dniu Dziecka można zobaczyć na klubowej wystawie / w godzinach pracy placówki /.
Z A P R A S Z A M Y
—————————————————————————–
Miłą uroczystość zorganizowano w klubie w piątek 24 maja br. z okazji Dnia Matki. Mamy – seniorki wspominały swoje lata dziecięce i role, jakie w ich życiu / w tamtych czasach / pełniły mamy. Po słodkim poczęstunku zaproszono zebranych do obejrzenia i wysłuchania okolicznościowego programu artystycznego, na który złożyły się znane i lubiane piosenki oraz wiersze dedykowane mamom. Odczytane zabawne historyjki z Wielkiej Księgi Humoru dostarczyły wszystkim wielu radości i uśmiechu! Były również życzenia i kwiaty dla majowej solenizantki p. Haliny oraz informacje o wydarzeniach kulturalnych w najbliższym czasie. Sprawozdanie z wycieczki do Mosznej i Gogolina przedstawiła p. Basia.
—————————————————————————–
W klubie seniora
W piątek 12 kwietnia br. mieli swoje spotkanie w klubie seniorzy. Po powitaniu przybyłych przekazane zostały informacje i komunikaty m.in. o majowej wycieczce organizowanej przez PKPS. Następnie były życzenia dla p. Krystyny, która w kwietniu obchodzi urodziny. Po słodkim poczęstunku zaproszono zebranych do obejrzenia i wysłuchania specjalnie przygotowanej prelekcji. Od 2011 roku dzień 12 kwietnia jest świętem ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i nazwane Międzynarodowym Dniem Załogowych Lotów Kosmicznych w rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos. Z tej okazji seniorom, rozszerzając tematykę o odwieczne dążenie człowieka do możliwości i umiejętności latania, przypomniano w formie animacji mit o Ikarze oraz dokonano opisu obrazu „Pejzaż z upadkiem Ikara” autorstwa niderlandzkiego malarza Pietera Brueghla starszego, który znajduje się obecnie w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli. Wysłuchano też utworu Jacka Kaczmarskiego pt. „Upadek Ikara”. Wspomniano o osiągnięciach Leonarda da Vinci w dziedzinie projektowania i konstruowania maszyn latających. Było o pionierach baloniarstwa – braciach Montgolfier i pierwszym samolocie, który wzbił się w powietrze braci Wright. Loty kosmiczne, odwieczne marzenie człowieka spełniło się w XX wieku – zilustrowano kilka ważnych wydarzeń z podboju kosmosu – lot pierwszego człowieka, lądowanie na Księżycu i pierwszego Polaka w kosmosie. Kiedy odtwarzano przebój Filipinek p.t. „Walentyna twist” / o pierwszej kobiecie w kosmosie / seniorzy wtórowali piosenkarkom, były to czasy ich dzieciństwa i młodości! Wielu z nich ma również za sobą doświadczenia z lotów samolotem, z którymi dzieliło się z zebranymi. Na zakończenie spotkania był czas na wystąpienia indywidualne i … wspomnienia z tamtych lat.
———————————————————————————————–
Wydarzenie kulturalne
15 marca br. zorganizowano w klubie spotkanie autorskie Gabrieli Anny Kańtor. Nasi mieszkańcy i zaproszeni goście mieli okazję poznać twórczość pisarki, która lubi snuć opowieści w ten intrygujący sposób, że zaprasza czytelnika do samego środka opisywanych zdarzeń, gdzie wszystkiego można dotknąć, ujrzeć przeszłość w nowym aspekcie i pokusić się o próbę jej interpretacji. Autorka w niezwykle barwny i interesujący sposób mówiła o bohaterach swoich książek oraz jakie motywy skłoniły ją do podjęcia tematyki poruszanej w swoich utworach. W jednym z nich opowiada o Śląskim Kopciuszku, którego historia bardzo poruszyła zebranych. Słuchacze mieli okazję obejrzeć dwa krótkie filmy związane z życiem bohaterki tej powieści. W przerwie był czas na chwilę wspólnego śpiewu tradycyjnych śląskich piosenek i przyśpiewek przy akompaniamencie akordeonu Lidki Pilarz. Na zakończenie spotkania słowa podziękowania dla p. Gabrieli skierowała p. Agnieszka Wójcik-Podgórska – Prezeska Zarządu S.M. „Załęska Hałda”.
————————————————————————————